امتیاز موضوع:
  • 53 رأی - میانگین امتیازات: 2.92
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پروتئین سازی بدون mRNA
#1
بعضی از ترکیبات پلی پپتیدی کوچک نظیر گرامیسیدین و تیروسیدین بدون نیاز به mRNA ساخته می شوند . البته مکانیسم ساخت آنها نیز به طور کلی متفاوت از پروتئین سازی است . برای مثال گرامیسیدین که یک آنتی بیوتیک پلی پپتیدی به طول ده اسید آمینه می باشد ، از دو قسمت تشکیل شده است که هر کدام پنج اسید آمینه دارند . برای سنتز این پلی پپتید ها ، ابتدا اسید های آمینه به یک آنزیم خاصی و سپس به یک AMP متصل و فعال می شوند . در مرحله بعد این اسید های آمینه فعال ، به اسید آمینهء دیگر متصل می شوند و به همین ترتیب سنتز ادامه می یابد تا مولکول کامل گرامیسیدین A بدست آید .

نکته جالب توجه این است که اگر DNA تک رشته ای در معرض آنتی بیوتیک هایی مانند نئومایسین که نوعی آمینوگلیکوزید است قرار گیرد ، می تواند نقش mRNA را بازی کند و پروتئین بسازد .

[تصویر:  download.php?img=870]

حتی DNA تک رشته ای حلقوی فاژ Fd نیز می تواند در حضور آنتی بیوتیک ها به عنوان mRNA عمل کند و بنابراین قادر است زنجیره های طولانی پلی پپتیدی بسازد .

جالب اینجاست که همه آمینوگلیکوزیدها با اتصال به ریبوزوم مانع سنتز پروتئین در باکتری می‌شوند در نتیجه اثر باکتریسیدی دارند. نفوذ این داروها به درون پوشش سلول‌های باکتریایی وابسته به اکسیژن می‌باشد و به همین دلیل بر روی بی هوازیهای مطلق اثر ناچیزی دارند .
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان