امتیاز موضوع:
  • 42 رأی - میانگین امتیازات: 2.93
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آشنایی با مراحل المپیاد کامپیوتر
#1
آزمون مرحله‌ی اول

آزمون مرحله­ ی اول المپیاد کامپیوتر هم­زمان با سایر المپیادها در فصل زمستان و معمولا در اوایل بهمن­ماه برگزار می­گردد (زمان دقیق برگزاری آن متعاقبا از سوی باشگاه دانش­پژوهان جوان اعلام می­گردد). دانش­آموزان سال­های اول، دوم و سوم دبیرستان در رشته­ی ریاضی- فیزیک، و همچنین دانش­آموزان سال­های دوم و سوم رشته­ی کامپیوتر در شاخه­ی فنی­حرفه­ای و کاردانش که شرایط نمره­ی اعلام شده توسط باشگاه دانش­پژوهان جوان را داشته­ باشند می­­توانند در آن شرکت کنند. سوال­های این آزمون به صورت چندگزینه­ای می­باشد. سطح این امتحان از آزمون­های مرحله­­ی اول سال­های قبل از ۱۳۸۸ ساده­تر و مرتبط با مسائل مقدماتی ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی، خلاقیت و حل مساله است.

[تصویر:  download.php?img=608]

آزمون مرحله‌ی دوم

آزمون مرحله­ی دوم المپیادهای علمی کشور هر ساله در فصل بهار و معمولا اوایل اردیبهشت ماه برگزار می­شود. (زمان دقیق برگزاری آن متعاقبا از سوی باشگاه دانش­پژوهان جوان اعلام می­گردد). حدود ۱۰۰۰ نفر از دانش­آموزانی که بالاترین نمرات را در آزمون مرحله­ی اول کسب نموده­­اند بدان راه خواهند یافت. این آزمون هر ساله در دو روز برگزار می­گردد، اما تفاوت برگزاری آن با سال­های قبل از ۱۳۸۸ آن است که از این پس روز نخست این آزمون شامل حدود ۳۰ سوال تستی چندگزینه­ای خواهد بود و روز دوم آن شامل حدود ۶ سوال تشریحی می­باشد.

نوع سوالات آزمون تستی روز اول عمدتا از مباحث ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی و خلاقیت ریاضی خواهد بود اما از آزمون مرحله­ی اول عمیق­تر و قدری سخت­تر می­­باشد. سوال­های آزمون تشریحی روز دوم نیز مشابه سوال­های آزمون­های تشریحی مرحله دوم سال­های گذشته خواهد بود و مواردی مانند ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی، خلاقیت ریاضی، مباحث مقدماتی نظریه­ی گراف­ها، روش­های حل مساله همچون استقرا، دوگونه شمردن، لانه کبوتری، و … را در بر خواهد داشت (منابع مفید برای مطالعه و آمادگی آزمون­های المپیاد کامپیوتر به طور جداگانه در وب­گاه رسمی این المپیاد اعلام می­گردد). تفاوت نوع سوالات آزمون تشریحی روز دوم با آزمون­های مرحله­ی دوم سال­های قبل از ۱۳۸۸ در آن است که به طور تدریجی مباحث الگوریتمی و برنامه­نویسی در آن پررنگ­تر خواهند شد.

لازم به ذکر است برگه های آزمون تشریحی روز دوم حدود ۲۰۰ نفر از دانش آموزان تصحیح خواهد شد که در آزمون تستی روز نخست، نمره ی بالاتری کسب کرده باشند. البته ممکن است بسته به درجه سختی آزمون، با تصمیم کمیته ملی این تعداد قدری تغییر کند. برگزیدگان این دوره به آزمون مقدماتی برنامه­نویسی (بخش چهارم) یا دوره­ی مقدماتی برنامه­نویسی (بخش ششم) راه می­یابند.

آزمون مقدماتی برنامه نویسی

این آزمون در ابتدای تابستان (تاریخ دقیق آن توسط باشگاه دانش­پژوهان جوان اعلام می­گردد) از بین ۶۰ نفر از دانش­آموزان که سال­های دوم یا سوم متوسطه را به پایان رسانده­اند و در آزمون مرحله­ی دوم بالاترین نمرات را کسب کرده باشند، در محل باشگاه دانش­پژوهان جوان به عمل می­آید. این آزمون به صورت عملی است و شامل چند سوال نسبتا ساده­ی برنامه­نویسی به زبان C++ خواهد بود.

لازم است دانش­آموزانی که برای حضور در المپیاد کامپیوتر آماده می­شوند مقدمات برنامه ­نویسی C++ را هم فرا بگیرند. جزئیات بیشتر در مورد منابع و مطالب مورد نیاز در این آزمون در وب­گاه المپیاد کامپیوتر اعلام می­گردد.

اردوی آمادگی تیم ملّی المپیاد کامپیوتر

در این دوره اعضای تیم ملی المپیاد کامپیوتر کشور برای حضور در مسابقات جهانی المپیاد کامپیوتر (International Olympiad in Informatics) آماده می­شوند. این دوره اندکی پس از انتخاب اعضای تیم ملی آغاز می­گردد و تا قبل از اعزام تیم به مسابقات جهانی ادامه می­یابد. در این مدت اعضای تیم ملی با حل مسائل المپیادهای جهانی سال­های قبل و مجموعه­ی متعددی از مسائل دیگر، به حداکثر سطح آمادگی جهت حضور در این رقابت علمی دست­ خواهند یافت.

دوره ی مقدماتی برنامه نویسی

بین ۳۰ تا ۶۰ نفر از دانش آموزان سال­های اول و دوم متوسطه که بالاترین نمره را در آزمون مرحله­ی دوم کسب نمایند اما به دوره­ی تابستانی المپیاد کامپیوتر راه نیابند در دو هفته­ی پایانی شهریور همان سال یک دوره یک تا دو هفته­ای را در باشگاه دانش­پژوهان جوان می­گذرانند تا با سطوح مقدماتی برنامه نویسی آشنا شوند. در سال تحصیلی ۸۹-۱۳۸۸ این دوره استثنائاً در بهمن­ماه برگزار خواهد شد و دانش­آموزان برتر سال­های اول یا دوم آزمون مرحله­ی دوم سال تحصیلی ۸۸-۱۳۸۷ که در دوره­ی تابستانی ۸۸ حاضر نبوده­اند برای حضور در آن دعوت خواهند شد.

لازم به ذکر است منابع، مطالب و مسائل این دوره به طور کامل بر روی وب­گاه المپیاد به صورت هم­زمان برای عموم دانش­آموزان منتشر می­گردد و لذا همه­ی دانش­آموزان علاقمند به المپیاد کامپیوتر حتی در صورت عدم حضور در این دوره می­توانند از آن استفاده و خود را برای آزمون مرحله­ی دوم و برنامه­نویسی مقدماتی آینده آماده کنند.

دوره‌ی انتخاب تیم ملّی المپیاد کامپیوتر

این دوره با حضور برندگان مدال طلای المپیاد کامپیوتر، در پاییز و زمستان سال تحصیلی بعد و به صورت چند مقطع کلاس دو تا سه هفته­ای برگزار می­گردد. در این دوره مباحث پیشرفته­ی داده­ساختارها و الگوریتم­ها، پس­گرد و روش­های جستجو، برنامه­نویسی پیشرفته و سایر روش­های حل مساله­ با محور المپیاد جهانی تدریس می­گردند.

تمامی آزمون­های آزمایشی و اصلی این دوره به صورت عملی برنامه­نویسی خواهد بود. علاوه بر دانش­پژوهان شرکت­کننده در دوره­ی انتخاب تیم ملّی، افرادی که در سال­­های­ گذشته مدال طلای المپیاد کامپیوتر کسب کرده­اند و در مقطع تحصیلی دبیرستان یا پیش­دانشگاهی به سر می­برند می­توانند در این آزمون­ها شرکت کنند. در پایان این دوره، اعضای تیم ملّی المپیاد کامپیوتر شامل ۴ نفر که بالاترین نمره را در آزمون­های متعدد این دوره کسب کرده باشند انتخاب و به اردوی آمادگی تیم ملی المپیاد کامپیوتر کشور راه می­یابند.

دوره‌ی تابستانی المپیاد کامپیوتر

دوره­ی تابستانی المپیادهای علمی کشور هر ساله از ابتدای فصل تابستان به مدت هشت تا ده هفته در باشگاه دانش­پژوهان جوان برگزار می­گردد. در دوره­ی تابستانی المپیاد کامپیوتر حدود ۳۰ نفر از دانش­پژوهانی که بالاترین نمره کل را در آزمون­های مرحله­ی اول، دوم و برنامه نویسی کسب کنند حضور خواهند داشت. در محاسبه­ی نمره­ی کل، آزمون­های مرحله­ی دوم و آزمون برنامه نویسی حائز اهمیت می­باشند.

در این دوره مباحثی از قبیل مبانی داده­ساختارها و الگوریتم­ها، نظریه­ی گراف­ها، ترکیبیات و برنامه­نویسی پیشرفته و همچنین برنامه­نویسی عملی مسائل المپیاد کامپیوتر تدریس می­گردند. این دوره علاوه بر آن­که دانش­پژوهان را برای حضور در مراحل بعدی المپیاد کامپیوتر آماده می­کند، برای افرادی که قصد ادامه­ی تحصیل در رشته­ی مهندسی کامپیوتر یا رشته­های مرتبط را داشته باشند بسیار مفید و موثر است.

در طول دوره آزمون­های متعدد نظری و عملی برگزار می­گردد. افرادی که در سال­های قبل مدال طلای المپیاد کشوری کامپیوتر را کسب نموده­اند در این دوره شرکت نخواهند کرد و در صورت حضور در مقطع متوسطه مستقیما به دوره انتخاب تیم ملی راه می­یابند. در عین حال متن دروس و سوال­های امتحانات دوره تابستانی روی وب­گاه المپیاد کامپیوتر در اختیار عموم قرار می­گیرد.

در پایان دوره­ی تابستانی ۸ نفر از دانش­پژوهان که در مجموع بالاترین نمره را کسب نمایند مدال طلای المپیاد کشوری کامپیوتر دریافت می­کنند. حدود نیمی از سایر دانش­پژوهان مدال نقره و نیم دیگر مدال برنز کشوری کسب می­کنند. در صورتی که مجموع نمرات یک فرد پایین­تر از حد نصاب تعریف شده باشد ممکن است به جای مدال تنها گواهی شرکت در دوره­ی تابستانی به وی اعطا شود.
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  لیست کامل منابع المپیاد کامپیوتر M@h$A 1 6,198 24-02-2014، 03:52 PM
آخرین ارسال: هلنووووو
  معرفی المپیاد کامپیوتری های مدال دار M@h$A 0 1,464 13-12-2011، 10:41 PM
آخرین ارسال: M@h$A
  نمونه سوالات المپیاد کامپیوتر M@h$A 0 4,427 10-12-2011، 07:49 PM
آخرین ارسال: M@h$A

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان