امتیاز موضوع:
  • 44 رأی - میانگین امتیازات: 2.91
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه یک فیزیکدان نظری عالی شویم ؟!
#1
نویسنده ی این مقاله برنده ی نوبل فیزیک سال 1999 است.
توجه:این متن به صورت ترجمه گزیده ای از متن کامل (به زبان انگلیسی) است و در مواردی به جای باقی عبارت یا جمله نقطه چین گذاشته شده. برای دست یابی به متن کامل می توانید به آدرسی که در انتهای متن اشاره شده مراجعه کنید.


چگونه يک فيزيکدان نظري خوب بشويم؟


اغلب اتفاق مي افتد نامه هايي - هدفمند اما در کل بي فايده- از فيزيکدانان آماتور دريافت مي کنم که مدعي اند مسائل جهان را حل کرده اند ، ادعاي اين عده فقط به خاطر اين است که در کل چيزي در مورد راه درست و واقعي که مسائل در فيزيک نوين حل مي شوند نمي دانند. اگر شما حقيقتاً بخواهيد در درک نظري قوانين فيزيکي جهان شرکت کنيد، چيزهاي زيادي وجود دارد که بايد ياد بگيريد. اول از همه شما بايد در اين مورد جدّي باشيد. تمام واحد هايي علمي ضروري براي اين کار در دانشگاه ها تدريس مي شود. طبيعتاً اولين کاري که بايد بکنيد اين است که وارد دانشگاه شويد و هر چيزي مي توانيد ياد بگيريد. امروز بدست آوردن دانش مورد نياز شما توسط اينترنت ممکن شده، امّا مشکل اين است که مطالب کم ارزش وبي فايده زيادي در اينترنت وجود دارد .

آيا پيدا کردن صفحات مفيد وقابل استفاده ممکن است؟

من دقيقاً مي دانم چه چيزي بايد به يک دانشجوي مبتدي درس داده شود، اسم و موضوع واحد هاي ضروري به آساني قابل ليست کردن است و اين کاري است که من در پايين انجام داده ام . هدفم اين است که درصفحات وب جستجو کنم و مقالات و کتاب هاي مفيد را که ترجيحاً قابل دانلودهستند را بخوبي پيدا کنم .
در اين روش هزينه ي فيزيکدان نظري شدن نبايد از قيمت يک رايانه با اينترنت،يک پرينتر و تعداد زيادي خود کار و کاغذ تجاوز کند؟ بيايد ابتدا خودمان را به حداقل مسلم محدود کنيم. موضوعاتي که درپايين ليست شده اند حتماً بايد مطالعه شوند هرگونه حذف مساوي است با شکست.

شمانبايد هرچيزي را که مي خوانيد با اطمينان ويقين قبول کنيد در ستي آن را بررسي کنيد.(درحل مسائل) سعي کنيد هر چه مي توانيد از روش ها و رويکرد هاي ديگر هم استفاده کنيد. شگفت آور است، بهترين کتاب هاي درسي همراه با تمرين هستند. آن ها را انجام دهيد. سعي کنيد متوجّه بشويد که همه چيز را مي توانيد ياد بگيريد سعي کنيد به مرحله اي برسيد که تعداد زيادي اشتباه چاپي، اشتباهات کوچک ـ به همان خوبي که اشتباهات مهم و بزرگ را پيدا مي کند ـ از متن کتاب پيدا کنيد. تصوير کنيد اگر شما نويسند ه ي کتاب ها بوديد چگونه به شيوه ي بهتري آن ها را مي نوشيد.

من مي توانم تجارب خودم را دراختيار شما قرار دهم من اين شانس بزرگ راداشتم که اساتيد عالي و ممتازي دراطراف خود داشتم که از سرگرداني وانحراف من جلوگيري مي کردند. اين در تمام راه کسب جايزه ي نوبل به من کمک کرد. اين مقاله فعلاً فقط براي کساني که آرزو دارند فيزيکدان نظري بشوند و نه يک فيزيکدان معمولي و عادي ، بلکه يک فيزيکدان نظري بسيار عالي که کاملاً مصمّم هستند تا جايزه ي نوبل خودشان را بدست بياورند، تهیه شده است.

من مطمئنم هرکسي مي تواند اين کار را انجام دهد اگر برخوردار از مقداري هوش ، علاقهو اراده باشد. فيزيک نظري مانند يک آسمان خراش است که پايه هاي مستحکمي در رياضيات پايه وانديشه ها و مفاهيم فيزيک کلاسيک (فيزيک قبل از قرن 20 ام) دارد. فکر نکنيد فيزيک قبل از قرن 20 ام (فيزيک کلاسيک)کاملاً بي ربط است چون ما آلان چيزي هاي خيلي بيشتري داريم.

سعي نکنيد آسمان خراشتان را بدون اينکه ابتدا خودتان پايه هاي آن را باز سازي کنيد، بنا کنيد. چند طبقه ي اول آسمان خراش ما از فرماليسم هاي پيشرفته ي رياضي ساخته شده است که نظريه هاي فيزيک کلاسيک را به زيبايي در خودشان وارد کرده اند. اين پايه ها براي رفتن به مراحل بالاتر ضروري است. سرانجام اگر شما به اندازه ي کافي مشتاق و علاقه مند هستيد که مسائل بسيار پيچيده وگيج کننده ي فيزيک مانند سازگاري فيزيک گرانش باجهان کوانتومي راحل کنيدبايد به مطالعه ي نسبيت عام، نظريه ريسمان، نظريه ي M
، Calabi- You compactification و ... بپردازيد. اينها فعلاً قلّه هاي آسمان خراش هستند. البته قلّه هاي ديگري مانند بوز-اينشتين ، پديده ي Fractional Hall و ... وجود دارند که براي کسب جايزه ي نوبل خوب هستند.

توجه:

من از کتابهاي پر از عکس هاي رنگارنگ امّا سرگرم کننده از مولفاني که بسيار سعي کرده اند جالب باشند اجتناب مي کنم. همچنين موضوعاتي که ارائه شده اند تا حدودي متمرکز در علايق شخصي خودم هستند.

- ليست موضو عات (ترتيب منطقي)
همه ي کارهانبايد فقط دراين ترتيب انجام داده شود، اما اين ليست تقريباً و ابستگي منطقي موضوعات مختلف را نشان مي دهد. بعضي از مطالب در سطح بالاتري از ديگر مطالب قرار دارند.

زبان

رياضيات مقدماتي

مکانيک کلاسيک

کتاب ها: An intermediate level course . . . .

A good set of . . . .


مباحث: استاتیک و . . . .

سیستم ذرات و . . . .

همیلتون و . . . .


اپتيک

کتاب: A.A. Louro's lecture . . . .

R.V Jones lecture . . . .


و . . . .

مباحث: شکست و بازتاب

عدسی ها و آینه ها

و . . .


مکانيک آماري و ترمو ديناميک
الکترونيک
الکترمغناطيسي
مکانيک کوانتومي
اتم ها و مولکول ها
فيزيک حالت جامد
فيزيک هسته اي
فيزيک پلاسما
رياضيات پيشرفته
نسبيت خاص
مکانيک کوانتومي پيشرفته
پديده شناسي
نسبيت عام
نظريه کوانتومي ميدان
نظريه ابر ريسمان
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان