امتیاز موضوع:
  • 33 رأی - میانگین امتیازات: 3.03
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فروپاشی جهان هستی با انرژی تاریك!
#1
گروهی از فیزیكدانان نظریه جدیدی را مطرح كرده‌اند كه بر اساس آن جهان هستی فعلی در نهایت و در زمان مرگ خود از هم پاشیده شده و میلیاردها جهان دیگر از آن متولد می‌شوند.
به گزارش سایت اینترنتی "نیوساینتیست"، برخی نظریات قدیمی‌تر در زمینه سرانجام جهان هستی بیان می‌كنند كه جهان در نهایت در پی تاثیر نوعی از انرژی به نام "انرژی تاریك" از هم می‌پاشد و برخی نظریات دیگر نیز عنوان كرده‌اند كه پس از نابودی جهان، مجددا یك انفجار بزرگ مشابه انفجار اولیه "بیگ بنگ" كه جهان فعلی پس از آن خلق شده، رخ خواهد داد و جهان جدیدی ایجاد می‌شود كه این فرایند مرگ و تولد جهان‌ها همچنان ادامه خواهد یافت.
هم‌اكنون فیزیكدانان دانشگاه "كارولینای شمالی" در "چپل هیل" آمریكا نظریه جدیدی را مطرح كرده‌اند كه می‌تواند علت منظم بودن چیدمان تمامی ماده موجود در جهان در آغاز پیدایش جهان فعلی را توجیه كند.

[تصویر:  download.php?img=409]

مشاهدات نجومی و تحقیقات انجام گرفته نشان می‌دهد ماده موجود در جهان هستی در آغاز پیدایش جهان بسیار منظم‌تر از وضعیت فعلی بوده و به اصطلاح "آنتروپی" یا بی‌نظمی كمتری داشته‌است اما با گذر زمان، میزان این بی‌نظمی افزایش یافته و این روند همچنان ادامه دارد. با توجه به میل ذاتی طبیعت به بی‌نظمی، این سوال همواره برای فیزیكدانان و اخترشناسان وجود داشته‌است كه چرا پس از انفجار "بیگ بنگ" چیدمان ماده در جهان بسیار منظم بوده و جهان از آنتروپی كمی برخوردار بوده‌است.
هم‌اكنون محققان آمریكایی اعلام كرده‌اند پاسخ این سوال به نحوه پیدایش و نابودی جهان‌ها بازمی‌گردد. تحقیقات قبلی نشان داده‌است كه "انرژی تاریك" در طول میلیاردها سال گذشته سبب گسترش ابعاد جهان هستی فعلی شده‌است. بر همین اساس، سرنوشت جهان هستی به رفتار "انرژی تاریك" در آینده بستگی خواهد داشت. اگر "انرژی تاریك" همچنان در آینده ابعاد جهان را گسترش دهد، جهان در نهایت در پی وقوع حادثه‌ای به نام "شكاف بزرگ" یا "بیگ ریپ" از هم خواهد پاشید.
به گفته فیزیكدانان این دانشگاه، میزان "انرژی تاریك" در آینده و با گذر زمان افزایش خواهد یافت و درنتیجه گسترش ابعاد جهان با شتاب فزاینده‌ای ادامه می‌یابد تا جایی‌كه در نهایت "شكاف بزرگ" رخ می‌دهد. پس از "شكاف بزرگ"، جهان به اجزای كوچكتری تقسیم می‌شود كه این اجزا با سرعتی بسیار بیشتر از سرعت نور، از یكدیگر دور می‌شوند.
پس از این مرحله با كاهش چگالی انرژی تاریك، روند متلاشی شدن جهان متوقف می‌شود و از هر كدام از تكه‌های جهان قبلی كه به شدت از یكدیگر دور شده‌اند، جهان جدیدی متولد می‌شود.

[تصویر:  download.php?img=408]

این بدان معناست كه هر جهان جدید، تنها بخش بسیار كوچكی از همه ویژگی‌ها، از جمله "بی‌نظمی" یا آنتروپی موجود در جهان اولیه را به ارث می‌برد و در نتیجه چیدمان ماده در هر جهان جدید در لحظه تولد به دلیل برخورداری از آنتروپی كمتر، بسیار منظم خواهد بود، همانطور كه مشاهدات نجومی نخستین مواد جهان فعلی با قدمت بیش از ‪ ۱۳‬میلیارد سال كه تنها مدت اندكی پس از "بیگ بنگ" شكل گرفته‌اند، نشان‌دهنده "بی‌نظمی" بسیار كم در آنهاست.
به زبان ساده، هر جهان پس از تولد دارای بی‌نظمی اندك است، به مرور تحت تاثیر اثر انرژی تاریك، بی‌نظمی در آن افزایش می‌یابد و در نهایت متلاشی شده و جهان‌های جدیدی از آن حاصل می‌شود و همین سرنوشت برای هر كدام از آن جهان‌ها تكرار می‌شود.
به گفته "پاول اشتانیهاردت" محقق فیزیك نجوم دانشگاه "پرینستون"، در آینده و به ویژه پس از پرتاب ماهواره "پلانك" آژانس فضایی اروپا در ژوئیه سال ‪ ۲۰۰۸‬برای مطالعه انرژی تاریك در جهان، با روشن شدن بیشتر چگالی و ابعاد انرژی تاریك، میزان صحت نظریه جدید محققان دانشگاه "كارولینای شمالی" مشخص خواهد شد.
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان