امتیاز موضوع:
  • 59 رأی - میانگین امتیازات: 2.86
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اصل کواندا
#1
چیزی راجع به اصل کواندا شنیدین؟

مثال:

1 نی دارین+1 کاسه ی خیلی سبک مثلا کاغذی. کاسه رو چپه میذاریم و با نی از پشت میمکیمش
کاسه میاد بالا درسته!
آیا راه دیگه ای هم برای بالا آوردن کاسه هست؟ باید با نی فوتش کنیم!

خب این 1 مثال ساده راجع به اصل کواندا بود
پرواز بشقاب پرنده و حتی بالگرد طبق این اصل صورت میگیره.

اثر کواندا:

[تصویر:  download.php?img=401]

اثر کواندا خم شدن سیالات اطراف یک شی را بررسی میکند.برای نیروها و فشارهایی که به پرواز در سرعتهای پائین مربوط است،هوا علاوه بر یک سیال یک سیال تراکم ناپذیر نیز در نظر گرفته میشود. این بدان معنا است که چگالی هوا ثابت میماند و جریان های هوا از هم جدا نمی شوند و فاصله ای بین بین انها به وجود نمی اید.حال اجازه دهید اثر کواندا را بر روی اب بررسی کنیم.این اثر را به راحتی میتوان توضیح داد. جریان کوچکی از اب را از یک شیر اب ایجاد کنید و یک لیوان را تا جایی که با اب تماس پیدا کند به ان نزدیک کنید. اب در حول لیوان میپیچد. از قانون اول نیوتن میدانیم که چون جریان اب خم شده است باید نیرویی به ان اعمال شده باشد.نیرو در جهت خم شدن اب است.

ازقانون سوم نیوتن میدانیم که نیروی برابر و مخالفی باید وجود داشتهباشد که بر روی لیوان عمل می کند .همین پدیده عامل نیرو هایی استکه بین جریان اطراف یک بال وجود دارد .

چرا سیالات تمایل به خمشدن حول یک سطح جامد را دارند؟؟

جواب ویسکوزیته (viscosity) است. این خصوصیت است که سیال را مجبور به چسبیدن به سطح میکند . وقتی که یک سیال در حالحرکت با سطح یک جسم جامد تماس بر قرار می کند مقداری از ان به سطح جامد می چسبد در فاصله کمی از سطح،سیال سرعت کمی نسبت به جسم دارد. هر چه به فاصله ای بیشتر به سطح نگاه ذدکنیم ، سیال سریع تر حرکت می کند تا اینکه به سرعت جریان یکنواخت در یک فاصله ای از سطح جسم می رسد .لایه انتقال بین سطح و سیال در جریان یکنواخت (uniform flow) را لایه مرزی (boundary layer) می نامند.اختلاف سرعت در لایه های کنار هم ،نیرو های برشی (shear forces) ایجاد میکند که باعث می شودجریان سیال تمایل به خم شدن در جهت لایه کم سرعت تر را داشته
باشد . این باعث می شود تا سیال تلاش کند حول جسم بچرخد.

علت اینکه نمی توان با جریان اب یک شیر ،خاک را از سطح ماشین پاک کرد به خاطر همین خصوصیت سیالات است که در سطح جسم سرعت شان صفر است.
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان