امتیاز موضوع:
  • 53 رأی - میانگین امتیازات: 2.87
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
همه‌ی خون‌ها را به گروه O تبدیل می‌كنند
#1
شما را با شتاب به بیمارستان رسانده‌اند و به انتقال خون نیاز دارید. اما گروه خون شما چیست؟ در آینده شاید دانستن گروه خون دیگر چیز مهمی نباشد، آن هم به دلیل وجود آنزیم‌هایی كه آنتی‌ژن‌ها را از سطح گویچه‌های قرمز خون بر می‌دارند و همه‌ی خون‌ها را به گروه O تبدیل می‌كنند. این خون برای همگان سالم خواهد بود.

آنتی‌ژن‌های A و B، كه گروه‌های خونی A و B را پدید می‌آورند، قندهایی بر سطح گویچه‌های قرمز خون هستند. گویچه‌های قرمز خون انسان‌ها یكی از این آنتی‌ژن‌ها یا هر دو را دارند یا هیچ كدام را ندارند. بنابراین، به ترتیب چهار گروه خون A،B،AB وO وجود دارد. اگر بیماری گروه خون ناسازگار را دریافت كند، واكنش مرگ آفرینی در بدنش رخ می‌دهد و چنین خطایی در هر 15 هزار انتقال خون ممكن است یك بار رخ دهد.

[تصویر:  230px-Blood_Compatibility.svg.png]

در دهه‌ی 1980 میلادی، یك گروه پژوهشی در نیویورك آمریكا نشان داد كه آنزیمی به دست آمده از دانه‌های سبز قهوه، می‌تواند آنتی ژن B را از گویچه‌های قرمز خون جدا كند، اما ثابت شد كه آن آنزیم برای كاربردهای پزشكی بسیار ناكارآمد است. اما هنریك كلوسن در دانشگاه كوپنهاگ دانمارك و همكارانش نشان داده‌اند كه برخی باكتری‌ها و قارچ‌ها آنزیم‌های توانمندتری دارند.

پژوهشگران به دو آنزیم نیرومند دست یافته‌اند. یكی، از یكی از باكتری‌های روده به نام Bacteroides fragilis به دست آمده است و آنتی‌ژن B را برمی‌دارد. دیگری، از باكتری Elizabethkingia meningosepticum ، كه باعث عفونت‌های فرصت طلبانه در انسان می‌شود و آنتی‌ژن A را برمی‌دارد. آنزیم‌های خالص شده بسیار نیرومند هستند. برای مثال، آنزیم B. fragilis فقط در یك هزارم مقدار آنزیم دانه‌ی سبز قهوه به كار می رود.

پژوهشگران با شركت زایم‌كویست(ZymeQuest) در ماساچوست آمریكا همكاری دارند كه برنامه‌ی آزمایش بالینی این آنزیم‌ها را پی‌ریزی كرده است تا دریابند آیا خون تیمارشده با این آنزیم‌ها، سالم و كارآمد است. اگر این گونه باشد، این فناوری خواستاران زیادی خواهد داشت، زیرا گروه خون O (تنها گزینه‌ی سالمی كه اگر درباره‌ی گروه خون دریافت كننده شك وجود داشته باشد) كالای گرانبهایی است.
گزارش این پژوهش در مجله‌ی Nature Biotechnology چاپ شده است.
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان