امتیاز موضوع:
  • 61 رأی - میانگین امتیازات: 2.95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
میکروبیولوژی
#1
میکروبیولوژی


میکروبیولوژی علم مطالعه و بررسی موجودات میکروسکوپیه. (غیر از ویروس ها که بین دانشمندان سر زنده بودن و زنده نبودنش اختلافه) یعنی یک میکروبیولوژیست به برسی ساختار و نحوه ی عملکرد و نحوه ی زندگی ویروس ها ، باکتری ها و قارچ ها می پردازه و سعی میکنه با علمش یا از این موجودات جهت تحقق اهدافش استفاده کنه یا هم عامل بیماری زایی رو شناسایی کنه این رشته یک رشته ی پایه به حساب میاد منظورم اینه که خودش در مقاطع بالا تر تقسیم میشه مثلاَ ویروس شناسی یا میکروبیلوژی پزشکی (که کتاب جاوتز پزشکیه) ، بیوتک میکروبی و ....

پلاسمید ها:


پلاسمید را می‌توان قسمتی از ماده ژنتیکی یا ژنوم یک جاندار دانست که مستقل از DNA اصلی باکتری عمل می‌نماید .
انواع پلاسمید ها عبارت اند از:
1.F (Fertility) Factor که در عمل Conjugation دخالت دارد. این پلاسمید فقط ژن های tra را حمل می کند و هیچ ویژگی دیگری علاوه بر توانایی انتقال پذیری پلاسمید ها را ندارد.
2.R (Resistance) Factor که باعث بروز مقاومت در باکتری می شوند.
3. Col (Colicinergic) Factor که باکتری را قادر به بیوسنتز Colicine میکند. این ماده عملکردی مشابه آنتی بیوتیک دارد و باعث می شود که باکتری های دیگر موجود در محیط که فاقد این پلاسمید می باشند از بین بروند.
4.Degenerative plasmid یا پلاسمید¬ های تجزیه کننده مانند پلاسمید TOL در سودوموناس پوتیدا که توانایی تجزیه کردن مولکول های غیر معمولی مثل تولوئن و اسید سالسیک را به باکتری میزبان می دهد.
5.Virulence plasmid یا پلاسمید های بیماری زا که قدرت بیماری زایی را به باکتری میزبان می دهند. مانند پلاسمید Ti آگروباکتریوم تومه فاشینس که موجب بیماری گال (Crown gall) در گیاهان دو لپه ای می شود.

تبادل ژنی در باکتری:

[تصویر:  download.php?img=386]

در باکتری ها پدیده ای به نام تبادل ژنی وجود دارد که انواع آن عبارت اند از:
Transformation
Transduction
Conjugation
ترانسفورماسیون رو Dr.Stansfield توضیح داده توی زیست شناسی سلولی من Conjugation رو توضیح می دهم Transduction رو هم بعداَ می زارم.

در پدیده ی Conjugation ، باکتریِ دارای پلاسمید از روی پلاسمید خود رو نویسی می کند و پلاسمید رو نویسی شده را به سلول میزبان می فرستد. در اصل، تبادل ژنی عملی یک طرفه است که همیشه جهت آن از F+ یا همان Donor به F- یا همان Recipient است. واسطه ی این عمل F Pilus است که به عنوان یک پل ارتباطی بین F- و F+ عمل می نماید. حال اگر F Plasmid وارد سلول میزبان شود باکتری فاقد F Pilus را دارای F Pilus کرده و باکتری Recipient را به یک Donor جدید تبدیل می کند.
Conjugation بین باکتری های یک خانواده رخ می دهد، یعنی به طور مثال ممکن است E.Coli فلور نرمال، پلاسمید خود را به باکتری E.Coli 0157:H7 که یک باکتری شدیداً بیماری زاست منتقل کند و به طور مثال این باکتری نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم شود.

[تصویر:  download.php?img=387]
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ
 سپاس شده توسط Elham ، hat chiken


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان