امتیاز موضوع:
  • 82 رأی - میانگین امتیازات: 2.66
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مطالعه کنکـور؛ برنامه ریزی موفـق
#1
مراحل مطالعه برای کنکـــــــــور

بسیاری از دانش اموزان این سوال را دارند که چگونه درس بخوانیم تا در کنکور بتوانیم یک درس را 100% بزنیم و یا در امتحان مدرسه نمره ی بیست کسب کنیم در جواب این عزیزان به مراحل مطالعه اشاره می کنیم:

[تصویر:  Safe6345368571120.jpg]

1- اولین مرحله مطالعه، مطالعه ی کتاب درسی است.کتاب درسی مهم ترین منبع مطالعاتی ما در کنکور است زیرا تنها منبعی است که می توانیم به طور 100% به ان اطمینان کنیم و 100% تست های کنکور از این منبع طرح می شود.
2- در صورتی که پس از مطالعه ی کتاب درسی تمامی نکات درسی را متوجه شدید مرحله ی دومی وجود نخواهد داشت ولی در صورتی که پس از مطالعه ی کتاب درسی نکات مبهمی درذهنتان وجود داشت به سراغ جزوه ی دبیرستان یا کتاب های آموزشی می روید.
3- مرحله ی سوم،مرحله ی حل تمرین تشریحی است در رشته ی ریاضی پس از مطالعه ی دروس ریاضیات ،فیزیک و عربی بلافاصله به سراغ حل تمارین تشریحی خواهیم رفت تا یادگیری خود را ارزیابی کنیم تعداد این تمارین بستگی به قوت و ضعف شما در ان درس دارد.
4- مرحله ی بعدی،حل تمارین تستی است.به طور کلی تست ها به دو نوع 1)سراسری و آزاد2)تالیفی تقسیم می شود.تست های سراسری و آزاد تست هایی استاندارد هستند که حل ان ها باعث می شود با بودجه بندی کنکورها و طرز تفکر طراحان کنکوردر سال های گذشته آشنا شویم.پس توصیه ما این است که ابتدا به سراغ این نوع تست ها برویم و پس از تسلط کامل در این تست ها به سراغ تست های تالیفی برویم زیرا معمولا این تست ها حاوی دام های اموزشی و نکات خاصی هستند.
5- مرحله ی پنجم،خلاصه نویسی است.برای خلاصه نویسی 3 روش وجود دارد:
1)بسیاری از دانش اموزان زیر خطوط کتاب خط می کشند و یا در بالای صفحه حاشیه می نویسند این روش،روش مناسبی برای خلاصه نویسی نیست زیرا در این روش یک ایراد بزرگ وجود دارد که به این صورت است که پس از گذشت مدتی نمی توان بین این خطوط ارتباط برقرار کرد و عملا این روش کارایی نخواهد داشت.
2) روش دوم،روش متداولی است که دانش اموزان پس از مطالعه ی مطالب نکات مهم آن را یاداشت می کنند.ایراد این روش این است که با یک بار مطالعه مطالب نمی توان خلاصه ی کاملی از مطالب نوشت و تمامی نکات آن را دریافت.
3) روش سوم،روشی است که وقت زیادی نخواهد گرفت و بیشترین بازدهی را دارد. در این روش ابزار مورد نیاز ما کتاب های جلد آبی قلم چی ، جلد سفید گاج است.در ابتدای کتاب های آبی گزیده ی نکات وجود دارد و در ابتدای کتاب سفید،درس نامه وجود دارد.این قسمت حاوی مهم ترین نکات کتب درسی هستند(به نظر مولف) حال نکاتی در تست ها یافت می شود که ممکن است در این قسمت یافت نشود که خودمان این نکات را اضافه می کنیم . ممکن است نکاتی در کتاب درسی وجود داشته باشد که به نظر ما مهم باشد ولی به نظر مولف کم اهمیت باشد (برای 100%زدن)با اضافه کردن این نکات می توانیم خلاصه درس کاملی از هر مبحث در اختیار داشته باشیم و در دفعات بعدی مطالعه فقط به سراغ این منبع برویم و دیگر از کتاب و جزوه بی نیاز شویم.
6-مرور:مرور از لحاظ علمی زمان های خاصی دارد ولی برای اجرای این زمان ها شاید برای بسیاری از دانش آموزان دشوار باشد لذا برای آسان تر کردن مرور سه قاعده ساده را پیشنهاد می کنیم.
1)درس هر روز، همان روز: اولین قاعده این است که هر روز بلافاصله بعد از شرکت در کلاس های مدرسه یا آموزشگاه به سراغ مرور دروس معلم برویم.البته در این مرحله نباید وسواس به خرج دهیم و فقط هدف مرور مباحث کلاس است که باعث می شود شخص از حافظه کوتاه مدت خود استفاده کند و برای جلسه بعد نیز آماده شود.این کار بسیار ساده باعث خواهد شد ساعات حضور در مدرسه و آموزشگاه نیز به ساعات مطالعه ی ما اضافه می گردد.
7-سنجش :مرحله ی اخر مطالعه سنجش است که در این مرحله دانش اموز در هر مقطع تحصیلی می بایست در ازمون آزمایشی شرکت کند و پس از ازمون و دریافت کارنامه متوجه نقاط قوت و ضعف خود شود و برنامه ی درسی خود را بر اساس این نقاط تنظیم کند تا به تعادل مطالعاتی برسد.

[تصویر:  1362304921.jpg]

روزی چقدر درس بخوانیم تا قبول شویم؟

امور ضروری - 168 = ساعات آزاد شخص در هفته

امور ضروری = (ساعات مربوط به امور تغذیه و بهداشت +مجموع ساعات خواب در روز(6 تا 8 ساعت) + مجموع ساعات ایاب و ذهاب + مجموع ساعات کلاسی در هفته +مجموع ساعات استراحت )

80% ساعات آزاد شخص در هفته = ساعت مطالعه ی هفتگی


چقدر درس بخوانیم و چقدر استراحت کنیم؟

بیشترین بازدهی مطالعاتی هنگامی است که شخص 50 دقیقه مطالعه کند و 10 دقیقه استراحت کند.
ولی به نظر می اید اجرای این نوع برنامه سخت باشد.توصیه می شود دروس را به دو دسته کلی تقسیم کنید:
1)دروس حفظی مثل دین و زندگی 2)دروس مفهومی مثل ریاضیات
دروس حفظی دروسی هستند که شخص سریعا می تواند با این دروس ارتباط برقرار کند وحجم مطالب به سرعت در ذهن افزایش یابد. توصیه می کنیم بین 60 تا 75 دقیقه برای این دروس وقت بگذارید و 15 دقیقه استراحت کنید.


بررسی ساعت های مختلف روز و میزان انرژی برای مطالعه و فعالیت:

6-7 صبح:حداکثر هوشیاری وگوش به زنگی،بهترین زمان برای یادگیری و حفظ مطالب در حافظه ی کوتاه مدت است.
12-13ظهر:حداقل میزان انرژی و درجه ی حرارت بدن،آدرنالین کاهش می یابد و احساس خواب الودگی نیم روزی به وجود می اید.
15-17 بعد ازظهر:دمای بدن وآدرنالین مجددا افزایش می یابد.بهترین زمان برای یادگیری و به خاطر سپردن مطالب در حافظه ی بلند مدت.
17-19 بعد از ظهر:درجه ی حرارت بدن و آدرنالین به اوج خود می رسد بهترین زمان برای فعالیت بدنی و ورزش است.
21شب:ملاتونین(ماده ای است که خواب را در بدن تنظیم می کند)افزایش و سوخت و ساز کاهش می یابد.
23شب:معمولا خواب الودگی به حداکثر خود می رسد.
3-5صبح:سطح هورمون ها و دمای بدن به حداقل خود می رسد و خواب عمیق می شود.


دروس مفهومی دروسی هستند که ارتباط برقرار کردن با این دروس زمان گیراست و توصیه می کنیم بین 75 تا 90 دقیقه برای این دروس وقت بگذارید و 15 دقیقه استراحت کنید.

بهترین نوع رقابت،رقابت با خود است که باعث پیشرفت می شود.
امام صادق(ع) می فرماید:مسلمان کسی است که هر روزش بهتر از دیروزش باشد.
رقابت با دیگران موجب حسادت و کینه توزی و باعث عقبگرد انسان می شود پس با خودمان رقابت کنیم و خود را با دیگران مقایسه نکنیم.

در برنامه ریزی توجه شود دروس مختلف ماهیتا با هم متفاوتند:
برخی از دروس دیر اموزند مانند ریاضی و برخی دروس مثل دین و زندگی زود آموزند . دروس دیر آموز ظاهرا" مباحث مشخص و تعداد فرمول وتست های از پیش تعیین شده ای دارند به خاطر عمق زیاد مطالب وسعت محدود،می توان در هر سری تست زنی های مجدد و تکراری از زوایای متعددی با یک فرمول برخورد نمودو یک لایه ی دیگر از مطلب را برداشت و به عمق بهتری دست یافت تا جایی که از خواندن صحیح و عمقی مطالب تشریحی،خود دانش اموز نکات تستی را استخراج بکند.برای فهم و یادگیری چنین دروسی وقت بیشتری را باید قائل شداما درعوض،این دروس نکات جایگزین قوی در ذهن دارند و برای مرور مجدد وقت زیادی طلب نمی کنند.دروس زود آموز اصولا از عمق کمتری برخوردار بوده اما وسعت بیشتری در ریز نکات و منحنی ها و... دارند که ظاهرا زود فراگرفته می شوند اما به وقت بیشتری برای دوره های چندین و چند باره نیاز دارند.از این رو همواره به داوطلبان توصیه می شود دروس عمومی را از ابتدا در دست داشته باشند و هیچگاه مطالعه ی این دروس را به ماههای آخر منتقل ننمایند.دانستن این مطالب از آن جهت حائز اهمیت است که بیشتر اوقات دانش آموزان پیشروی کنند و بعضی از دروس اختصاصی رابه عدم توانایی خودشان نسبت دهند و فکر می کنند دیگران به سهولت خواندن دین و زندگی می توانند ریاضی را هم یاد بگیرند و طبیعتا اعتماد به نفس خود را از دست داده و انگیزه و پشتکار لازم برای ادامه ی کار را از دست می دهند و نا امید می شوند.
یک پیشنهاد:اگر هنوز در درسی انقدر احساس ضعف می کنید که مطالعه ی آن را هر روز به تعویق می اندازید با حداقل زمان ممکن در هر روز(20 الی 30 دقیقه) شروع کنید و به طور مستمر هر روز این کار را ادامه دهید.به این شکل ابتدا از مبحثی که تسلط بیش تری دارید شروع کرده تا ان را کاملا تمام نکرده اید وتست های مربوطه راچندین مرتبه تمرین نکرده اید سراغ مباحث بعدی نروید با این کار نه تنها طلسم ان درس شکسته شده بلکه اعتماد به نفس لازم برای مطالعه بقیه مباحث را هم پیدا می کنید.ممکن است روند پیشرفت در این روش کند باشد اما مطمئنا کند پیشرفت کردن از هرگز پیشرفت نکردن بهتر است و به قول گوته:«حرکت کردن بهتر از ایستادن می باشد.»
*اگر علیرغم مطالعه ی درسی نتیجه ی امتحانی رضایت بخش نباشد علت آن یکی از موارد زیر است:
1)ایا تعدد مرتبه های خواندن ان درس در هفته رعایت شده یا اینکه سه چهار روز پشت سر هم خوانده اید و بعد چند روز کنار گذاشته اید؟
2)ایا تمام مباحث را به طور مرتب دوره کرده اید یا اینکه هر دفعه تنها به یک یا دو مبحث پرداخته اید؟
3)ایا میزان تست ها کافی بوده است؟
4)ایا تست های غلط و نزده بعدا به طور مرتب مرور شده وازتسلط به ان ها اطمینان حاصل کرده اید؟
5)ایا ساعت مطالعه ی ان درس در هفته کافی بوده است؟
در صورتیکه ضعف شما به این نکات بستگی نداشته باشد می توانید علت را در روش مطالعه ی خود یا منابع و مآخذ مطالعاتی جستجو کنید.

اصل برگشت پذیری:
فرض کنید دانش آموزی هستید که در برنامه ی خود،روزهای زوج از ساعت 14 الی 16 را به مطالعه ی درس زبان اختصاص داده اید.شنبه(اولین روز زوج)مبحث اول را مطالعه می کنید(مثلا حروف اضافه)،دوشنبه(دومین روز زوج)مبحث دوم را مطالعه می نمایید(مثلا معلوم و مجهول)،چهارشنبه (سومین روز زوج)مبحث سوم را مطالعه می نمایید(مثلا شرطی ها) و ...؛ به همین ترتیب دهمین روز زوج(20روز دیگر)اگر از شما در مورد مباحث روز اول سوال شود،چیزی را به یاد نمی آورید و کل مطلب را فراموش کرده اید و به عبارتی اگر بخواهید در مورد خود قضاوت نمایید می توانید چنین بگویید که عملا دو ساعت از هر روز زوج خود را به بطالت گذرانده اید و دلخوش به این موضوع بوده اید که زبان یاد می گیرید ولیکن پس از گذراندن 20 روز همه ی مباحث روزهای اول را فراموش کرده اید.حال به توضیح اصل برگشت پذیری بپردازیم.از این روش در دروسی که نیازفراوان به تست زنی دارد استفاده می شود.
دروس عمومی:عربی و زبان
دروس اختصاصی:فیزیک،شیمی،دیفرانسیل،ریاضی،امار،اقتصاد و...

برای توجیه این روش به الگوی زیر توجه کنید:
فرض کنید شما داوطلبی هستید که درس ریاضی را در برنامه ی هفتگی خود هرروز مطالعه می کنید.روزهای زوج(شنبه،دوشنبه،چهارشنبه)را به مطالعه ی مباحث جدید و روزهای فرد(یکشنبه،سه شنبه،پنج شنبه)را به تست زنی مباحث مطالعه شده اختصاص می دهید.
شنبه مبحث A از درس ریاضی را مطالعه و یکشنبه تست های مربوط به مبحث A را حل می کنید.(طبق اصول یادگیری،حداقل زمان بین مبحث مطالعه شده و تست زنی 24 ساعت است و حداکثر فاصله ی زمانی 72 ساعت می باشد.)دوشنبه مبحث Bاز درس ریاضی را مطالعه می نمایید ولیکن سه شنبه قبل از اینکه به سراغ تست های مبحث Bبروید تعدادی ازتست های منتخب مبحثAرا به عنوان یاداوری مرورمی نمایید بعد به سراغ تست های مباحث B می روید.(به عبارتی روز یکشنبه که برای اولین بار تست های مبحث A را حل نمودید می بایست تست های برگزیده را انتخاب می کردید.
تست های منتخب ،تست هایی می باشند که ارزش بالاتری نسبت به سایر تست های مشابه دارند،یعنی دارای نکات اموزشی بیشتری می باشند.)
چهارشنبه مبحث C از درس ریاضی را مطالعه می نمایید و روز پنج شنبه قبل از اینکه به سراغ تست های مبحث C بروید تعدادی از تست های برگزیده مباحث A وB را مرورنمایید واین کاربه همین ترتیب ادامه می یابد به عبارتی حتی در بیست و یکمین روز مطالعه نیز قبل از حل تست های روز بیستم تست های مباحث A از روز اول،B از روز دوم و C از روز سوم و... را مرور می نمایید.البته بین تست های برگزیده نیز،بعضی ها از ارزش بالاتری برخوردارند به عبارتی دو ستاره می باشند که مرور این تست ها در همه ی روز ها الزامی است.

تعادل در مطالعه ی دروس اختصاصی و عمومی:

بعضی از دانش اموزان،دروسی را که در ان ها ضعیف تر هستند،کنار می گذارند یا فکر می کنند که چون دروس اختصاصی مهم تر است،لازم نیست به دروس عمومی اهمیت چندانی بدهند و عده ای فکر می کنند بهتر است دروس عمومی را بعد از عید بخوانند.تجربه نشان می دهد که نباید در برنامه ی درسی خود هیچ درسی را حذف کنید و همه را بایستی به طور موازی بخوانید.
تا هنگام عید بهتر است 80%اختصاصی و 20%عمومی بخوانید و بعد از عید عمومی را بیش تر بخوانید.

تعادل کار تستی و تشریحی:
در اوایل یادگیری،کتاب درسی اصل و مبنای یادگیری باید باشد و کار تشریحی اهمیت بیش تری دارد.ونسبت مطالعه ی تشریحی و تستی 80 به 20باید باشد اما فارغ التحصیلان نباید گمان کنند چون به مدرسه نمی روند و دروس سال قبل را هم خوانده اند،به کار تشریحی نیازی ندارند یا از طرف دیگر،نباید دانش اموزان به خاطر فعالیت مدرسه از حل تمارین تستی باز بمانند. پیشنهاد ما این است که در نیمه ی اول سال40% به حل تمارین کتاب های درسی و تشریحی و 20% را به حل تست اختصاص دهند.

تکنیک (× )و( -) :

یکی از تکنیک های مدیریت زمان در جلسه ی ازمون تکنیک( × )و(- ) است که به دانش اموزان کمک می کند تا بتوانند زمان های خود را مدیریت کنند. نکته قابل توجه این است که ارزش تمامی تست های یک درس در کنکور با هم برابر است و هیچ کدام برتری و رجحانی بر دیگری ندارد.
در جلسه ی ازمون می توانیم سوالات را به 3 دسته کلی تقسیم کنیم:
1- سوالاتی که در ازمون 100%به ان جواب درست می دهیم(در زمان معین هر سوال)این دسته را بدون تامل پاسخ دهید.
2- سوالاتی که در ازمون در صورت پاسخ دهی 100% غلط خواهد شد که سوالاتی هستند که یا نخوانده ایم یا تسلط نداریم، به این سوالات پاسخ نخواهیم داد و در کنار این دسته ازسوالات در دفترچه سوال( × )می گذاریم و پاسخ نمی دهیم.
3- سوالاتی که شک داریم یا وقت گیر هستند را با علامت (– )مشخص می کنیم و پاسخ نمی دهیم.
4- پس از اینکه به تمامی سوالات دسته اول در کل دفترچه پاسخ دادیم در صورت وجود وقت به سراغ دسته سوم ( - ) ها می رویم و( × ) ها را رها می کنیم.

این تکنیک 3 مزیت دارد:
1)مدیریت زمان 2)غلط ها کم می شود 3 ) تعدادی از غلط ها به صحیح تبدیل می شود
تله صفر و یک:
بسیار اتفاق افتاده است که داوطلبان قوی پس از این که مدت کوتاهی نتیجه نمی گیرند کنکور را به طور کامل کنار می گذارند این داوطلبان باید مراقب این نو تله ها باشند چون لازم نیست انسان بهترین باشد،جزو بهترین ها شدن بهتر از آخر شدن است.
در کنکور ارزش هر تست اختصاصی 3 برابر یک تست عمومی است ولی هرگز عمومی را به طور کامل کنارنگذارید در صورت ایجاد تعادل در تمامی دروس می توانید در کنکور موفق شوید.
در ریاضی بیشترین تست ها از مثال های حل شده ی کتاب وازتمرین های انتهای هر مبحث که در کتاب درسی وجود دارد طراحی می شود.
زندگی مثل بازی فوتبال 2 نیمه دارد اگرنیمه ی اول را خوب بازی کردید،نیمه ی دوم را با حفظ ارامش در فکر حفظ نتیجه باشید؛ولی اگر نیمه ی اول را خوب بازی نکردید سعی کنیددر نیمه ی دوم تلافی کنید.هیچ وقت برای جبران دیر نیست«برای شروع منتظر فرصت های غیر عادی نباشید از همین فرصت های عادی شروع کنید.»

شک بین دو گزینه:
اگر بین دو گزینه شک دارید حتما یکی را انتخاب کنید زیرا احتمال پاسخ صحیح50% می باشدو در صورتی که پاسخ نادرست باشد یک سوم از نمره ی شما کسر می شود،پر واضح است که یک از یک سوم بزرگتر است پس شک 50% را حتما پاسخ بگویید.به عبارتی هر زمان در پاسخگویی به یک تست بین دو گزینه شک داشتید حتما باید به تست پاسخ بگویید در صورتی که تعداد گزینه های مشکوک بیش از دو گزینه باشد به علت نمره ی منفی نباید به تست پاسخ دهید.

رقابت در سال کنکور:
یکی از مسایلی که در سال کنکور دیده می شود رقابت داوطلبان با یکدیگر است که در بعضی اوقات سبب پیشرفت داوطلب شده و در بعضی از مواقع سبب افت داوطلب شده است باید توجه شود در رقابت با دیگران باید مراقب برخی مسایل از قبیل حسادت و چشم وهم چشمی باشیم چون باعث افت شما خواهد شد.حال چگونه در کنکور رقابت کنیم تا به نتیجه ی دلخواه برسیم؟
بهترین رقابت در کنکور رقابت با خود است؛به عزیزان کنکوری توصیه می شود به جای رقابت با دیگران که موجب رشد فضایل منفی در فرد می شود به رقابت با خود بپردازند و روش ان این است که بکوشیم هر روز بهتر از دیروز باشیم(ساعت مطالعه ی خود را افزایش دهیم، تراز و رتبه ی خود را در کنکور ازمایشی بهبود بخشیم،کیفیت مطالعه ی خود را افزایش دهیم،هر روز تست بیشتری جواب دهیم و ...)که این کار باعث رشد تحصیلی داوطلب خواهد شد.

[تصویر:  20111018133756_dogan400.jpg]

یاد آوری :

الف)مراحل مطالعه برای کنکور
1-خواندن کتاب درسی
2-کتاب کمک اموزشی(در صورت وجود نکات مبهم در ذهن)
3-تست زنی
4-خلاصه نویسی
5-مرور
ب)کلاسور ارزیابی ازمون:ازمون بدون ارزیابی ناقص است پس به شکل زیر ان را ارزیابی می کنیم.
1-سوالات غلط ،علت غلط ، جواب صحیح
2-سوالات شک دار هر چند زده باشیم ، علت شک ، جواب صحیح
3-اگروقت داشتیم سوالات بدون پاسخ وجواب
ج)تکنیک( *)و(- ) : درازمون سوالات را به 3 دسته تقسیم می کنیم:
1-سوالاتی که 100% به ان جواب صحیح می دهیم.
2-سوالاتی که 100% به ان جواب غلط می دهیم در صورت جوابدهی(یا نخواندیم یا تسلط نداریم). ( + )
3-سوالاتی که شک داریم یا وقت گیرند. ( - )
در انتهای ازمون به سراغ – ها رفته و سعی در پاسخ گویی به ان ها می کنیم.
تکنیک( + )و(- ) سه مزیت دارد:
1-تعداد غلط ها کمتر است
2-تعدادی از غلط ها تبدیل به صحیح می شوند
3-مدیریت زمان
د)رخوت زمستانی:
در فصل زمستان اکثر داوطلبان دچار رخوت زمستانی می شوند و همانند خرس های قطبی به خواب زمستانی می روند که این امری است عادی ، حال باید مراقب بود این خواب زمستانی زیاد طول نکشد و داوطلب پس از مدت کوتاهی دوباره به مسیر اصلی خود باز گردد.
ه)در هنگام مطالعه 2 چیز را مد نظر داشته باشیم:
1-طوری مطالعه کنید که انگار قرار است برای یک کلاس توضیح دهید.
2-اگر تمرکزتان برهم خورد سعی کنید ان را بر روی یک برگه یادداشت کنیدو سر فرصت در بیکاری روی این مباحث فکر کنید.
و)اگر ساعت خوابتان زیاد است سعی کنید هر روز مقدار مشخصی از از ان را کم کنید برای شروع روزی 15 دقیقه(به طور کلی برای هر تغییری در زندگی از قدم های کوچک استفاده کنید.)
ر)افراد موفق افرادی بودند که پشتکار دارند نه اینکه استعداد داشته اند،این افراد از اوقات گرانبهای عمر خود استفاده کرده و تک تک اوقات ان را غنیمت شمرده اند.
ز)در برنامه ریزی نکته ای که بسیار مهم است آن است که هیچ برنامه ای کامل نیست آن قدر باید در طول زمان تغییر کند تا ما را به هدف برساند پس اگر در ابتدای راه به نتیجه نرسیدید نا امید نشوید.
ژ)در مواقع استرس درس نخوانید چون بازده ایده ال را ندارد، کمی استراحت کنید تا ارامش مجددا به شما باز گردد سپس دوباره شروع کنید.
م)در درس خواندن به نتیجه فکر نکنید سعی کنید از درس خواندن لذت ببرید و گرنه در مدت کوتاهی انرژی شما از بین خواهد رفت و دیگر برای ادامه ی راه انگیزه ندارید.


درس خواندن هماهنگ با سایر رقبا:
یکی از نکات مهمی که داوطلبان باید بدان توجه نمایند لزوم هماهنگی با سایر رقباست به طور مثال داوطلبان رشته ی ریاضی درس شیمی، رشته ی علوم تجربی درس زیست شناسی ورشته ی علوم انسانی درس های جامعه،روانشناسی،فلسفه و منطق و اقتصاد را در کنکور از سایر دروس اختصاصی بالاتر می زنند پس عاقلانه است داوطلبان عزیز به این دروس اهمیت بیشتری بدهند البته مطالعه ی دیگر دروس فراموش نشود.
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ
 سپاس شده توسط Elham ، amir astronomer ، motahare


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چگونه برای پیشرفت برنامه ریزی کنیم؟؟ M@h$A 0 1,790 24-01-2012، 06:43 PM
آخرین ارسال: M@h$A

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان