امتیاز موضوع:
  • 40 رأی - میانگین امتیازات: 3.15
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تغزیـــه و یادگیـــری
#1
زنجبيل با افزايش خون‌رساني آثار مثبتي در افزايش مقاومت در قبال تنش‌هاي عصبي و خستگي و نيز افزايش قدرت تمركز ذهني و كاهش خواب آلودگي دارد.
يك متخصص تغذيه، با بيان اين كه مواد حاوي كافئين نظير قهوه و انواع كولاها محرك مغز بوده و بايد از مصرف بي رويه آن در ايام امتحانات خودداري شود، گفت: در مقابل زنجبيل با افزايش خون‌رساني آثار مثبتي در افزايش مقاومت در قبال تنش‌هاي عصبي و خستگي و نيز افزايش قدرت تمركز ذهني و كاهش خواب آلودگي دارد.
دكتر سيد ضياء الدين مظهري، ويتامين E را در اكسيژن رساني به مغز و خنثي سازي راديكال‌هاي آزاد مهاجم به مغز و اعصاب موثر برشمرد و افزود: از اين رو استفاده از جوانه گندم و افزودن آن به سالاد، ماست و يا سوپ و خوراكي‌هاي مختلف توصيه مي شود.
وي، با بيان اين كه سلنيوم از مواد معدني ضد سرطان و خنثي كننده آثار سمي فلزات سنگين از جمله سرب و جيوه است، يادآور شد: اين دو فلز از طريق هواي تنفسي، آب آشاميدني، سبزي و انواع ميوه‌ وارد چرخه تغذيه‌اي بشر شده كه تجمع آن آثار سويي را بر عملكرد مغز و اعصاب مي گذارد.

[تصویر:  taghzyehsalem.jpg]

دكتر مظهري، در ادامه توضيح داد: سرب حتي به ميزان ناچيز عامل اختلال در امر يادگيري، ايجاد بيش فعالي و كاهش بهره هوشي است و جيوه هم به علت تمايل خاص به بافت مغز عامل مهمي در بروز افسردگي، خستگي، سردرد، فراموشي واختلال در تمركز به شمار مي رود.
اين متخصص تغذيه، جوانه گندم، محصولات تهيه شده از غلات كامل به ويژه نان‌هاي تهيه شده از گندم و جو و حبوباتي نظير لوبيا، نخود، عدس، ماش و منابع حيواني نظير ساردين، ماهي تن، زرده تخم مرغ، جگر حيوانات جوان، سبزيجات داراي برگ سبز تيره و گوجه فرنگي را حاوي سلنيوم دانست و يادآور شد: سلنيوم از طريق اتصال به فلزات سنگين سرب و جيوه و فلزات سمي نظير آرسنيك و كادميم اين فلزات را از بدن دفع مي كند.
وي، گروه ويتامين هاي B را در افزايش يادگيري موثر دانست و افزود: گنجانيدن مواد غذايي حاوي اين ويتامين ها در تغذيه روزمره به علت نقش آن در كاهش عصبانيت، پيشگيري و درمان افسردگي، خستگي توصيه مي شود.
دكتر مظهري، از مخمر آبجو، جگر، گوشت گوساله، ماهي، مرغ، تخمه آفتابگردان، تخمه كدو، جوانه گندم، حبوبات، غلات، شير و لبنيات، گوجه فرهنگي، كاهو، هويج، قارچ، انواع ميوه مختلف و دانه‌ها و مغزهاي روغني را به عنوان منابع ويتامين B ياد كرد.
اين متخصص تغذيه، با تاكيد بر ضرورت وجود 16 ماده معدني ضروري در رژيم غذايي روزمره گفت: اما مواد معدني چون كلسيم، منيزيم، آهن، روي سلنيوم نقش كليدي تري دارند. از اثرات مفيد آنها افزايش توان يادگيري و تقويت نيروي دفاعي و سرعت بخشيدن به روند رشد قوي است.
به گفته وي، گردو، ماهي، مرغ، جگر، گوشت، گندم جوانه زده و محصولات تهيه شده از آردهاي سبوس دار حاوي اين مواد معدني هستند.
دكتر مظهري، با توصيه به دانش آموزان و داوطلبان كنكور مبني بركاهش مصرف همبرگر، سوسيس، كالباس، كله پاچه و مواد غذايي حاوي چربي هاي اشباع نشده داراي فرم ترانس گفت: در حالي كه استفاده مناسب از مصرف غذاهاي حاوي امگا 3 نظير ماهي، روغن هاي سويا، كنجد، تخم كتان يا بذرك و گردو يا خود آنها الزامي است.
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان