امتیاز موضوع:
  • 62 رأی - میانگین امتیازات: 2.76
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مهندس شیمی کیست؟
#1
آیا می دانید مهندسی شیمی چه زمینه هایی را شامل می شود؟
آیا می دانید چرا این رشته به وجود آمد؟ آیا می دانید فرق مهندس شیمی با یک شیمیست چیست؟
آیا می دانید اولین فارغ التحصیل این رشته چه کسی بود؟
و..... جوابتان را در اینجا پیدا خواهید کرد
همه مهندسین در زندگی خود لحظه هایی را به یاد دارند که سعی کرده اند شغل خود را برای یک دوست و یا فامیل شرح دهند. این تجربه برای همگی آنها به خصوص مهندسین شیمی دردناک بوده است.
این موضوع از آنجا ناشی میشود که مردم اغلب درک درستی از مهندسی ندارند به خصوص رشته مهندسی شیمی که تفاوت زیادی بین معنای ظاهری و مفهوم باطنی آن وجود دارد. لغت مهندس شیمی در ظاهر معانی زیر را به ذهن متبادر می سازد:
شیمیدانی که می خواهد کلاس بگذارد!!!
یک شیمیدان خیلی خوب !!
یکی از گرایش های رشته ی شیمی !!!
شیمیدانی که دستگاه می سازد!!
شیمیدانی که به جای آزمایشگاه در کارگاه کار می کند !!!
در حالی که یک مهندس شیمی قبل از آن که یک شیمیدان باشد یک مهندس است ! مهندسی که کمی شیمی میداند. مهندسی که کشفیات آزمایشگاهی شیمیدانها را تا تولید در مقیاس صنعتی توسعه می دهد. مهندسی که فرآیند طراحی میکند. مهندسی که تجهیزات برای فرایندهای شیمیایی ُ بیولوژیکی و زیست محیطی طراحی می کند. به عبارت دیگر مهندسی شیمی یکی از رشته های مهندسی است نه یکی از گرایش های رشته شیمی.
تقریبا هر چیزی را که شما در زندگی روزمره به کار می برید ( اعم از پلاستیک /فلز / پارچه/ کاغذ/ غذا/ لوازم آرایش / دارو/...) به کمک مهندسین شیمی ساخته می شود.
این حرفه طیف وسیعی از فعالیت ها را در بر می گیرد. به این دلیل نمی توان این رشته را به صورت عمومی در یک یا چند جمله به طور کامل تعریف کرد. زیرا با هر جمله ای که این رشته تعریف شود طیف وسیعی از قابلیت های مهندسی شیمی ناگفته می ماند.
(AIChE) تعريف رسمي انجمن مهندسي شيمي آمريكا
كاربرد اصول علوم فيزيكي همراه با مباني اقتصادي و روابط انساني در زمينه هايي كه مستقيما به فرايندها و دستگاههايي كه در آنها ماده به منظور تغييري در حالت يا مقدار انرژي و يا تركيبش تحت عمل قرار گرفته باشد.
مطمئنا چيزي از اين كلمات دستگيرتان نشد. چند بار ديگر بخوانيد شايد چيزي عايدتان شود(البته به شرط آنكه خودتان مهندس شيمي باشيد!) ولي توصيه مي شود از اين تعاريف خشك و رسمي در جواب به كسي كه از شما در مورد مهندسي شيمي سوال مي كند دوري كنيد !!! مثلا مي توان از تعريف زير استفاده كرد:
"طراحي فراين براي صنايع شيميايي ، جهت تبديل مواد اوليه به فرآورده هاي با ارزش افزوده "
مهندسي شيمي عمدتا در طراحي و نگهداري فرآيندهاي شيميايي براي توليد انبوه به كار مي رود. به اين بخش از مهندسي شيمي ، مهندسي فرآيند گفته مي شود. تفاوت شيمي و مهندسي شيمي را مي توان با يك مثال درباره آب پرتقال بيان كرد! يك شيميدان با كار در آزمايشگاه ، راههاي مختلفي را براي استخراج آب پرتقال مطالعه و كشف مي كند.
ساده ترين راه شناخته شده براي اين دو كار ، دو نيم كردن پرتقال و فشردن آن است.راه پيچيده تر ، كندن پوست پرتقال ، خرد كردن آن و جمع آوري آب پرتقال است. شركتي يك مهندس شيمي را استخدام مي كند تا برايش يك واحد توليد هزاران تن آب پرتقال در سال طراحي كند. مهندس شيمي همه راه هاي موجود توليد آب پرتقال را مطالعه و ارزيابي مي كند.
فرآينهاي مجزايي كه توسط يك مهندس شيمي به كار گرفته مي شود( مانند : تقطير ، استخراج و...) ، عمليات واحد نام داشته و شامل واكنش شيميايي ، عمليات انتقال جرم ، انتقال حرارت و انتقال اندازه حركت هستند. اين فرآيندها براي سنتز شيميايي يا جداسازي شيميايي با هم تركيب مي شوند.
سه قانون اساسي در مهندسي شيمي ، اصل بقاي جرم ، اصل بقاي انرژي و اصل بقاي اندازه حركت هستند. انتقال ماده و انرژي در يك فرآيند شيميايي با استفاده از موازنه جرم و انرژي براي كل واحد ، عمليات واحد يا بخشس از آن ارزيابي مي شود. مهندسين شيمي اصول ترموديناميك ، سينتيك واكنش و پديده هاي انتقال را به كار مي گيرند.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان