امتیاز موضوع:
  • 45 رأی - میانگین امتیازات: 2.87
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هشت كليد موفقيت در آزمون كنكور سال 90
#1
هشت كليد موفقيت در آزمون كنكور سال 90
با نزديك شدن به پايان مهلت آماده‌سازي آزمون كنكور سال 90، تكاپوها و آشفتگي‌هاي داوطلبان نيز شدت مي‌يابد و همگي با بيم و اميد به انتظار روز آزمون به فراگيري نكات پاياني يا كليدي مي‌پردازند تا آينده خويش را رقم بزنند.
صبحانه وعده غذايي بسيار مهمي است كه باعث مي‌شود انرژي قسمت اصلي مطالعه شما يعني ساعت اوليه روز تأمين شود، پس صبحانه كامل ميل كنيد و در كنار اين صبحانه از آب ميوه استفاده كنيد.
فيش برداري؛ بسياري از داوطلبان از اين موضوع گلايه‌مندند كه با گذشت زمان و مطالعه دروس تخصصي، جزييات مطالب دروس عمومي را به فراموشي مي‌سپارند، راهكار اين نقصان در فيش‌برداري از مطالب است. با گذشت زمان و فرارسيدن روزهاي پاياني مهلت داوطلبان، اين فيش‌هاست كه راه‌گشا خواهد بود و مطالب از ياد رفته را به خاطر خواهد آورد.
پس از گذشت يك ماه از خوانش يك كتاب با مطالعه فيش مربوط به آن، نمونه سوال‌هاي كنكور آن درس را پاسخ دهيد، در صورتي كه در ارايه پاسخ اشتباه كرديد، مشكل به نوع فيش‌برداري يا شيوه مطالعه يك‌ماه قبل شما بر مي‌گردد، دوباره تاكيد مي‌كنيم كه خواندن تمام مطالب كتاب‌ اهميت دارد.
در صورتي كه نتوانستيد به سوال كتابي كه خوانده‌ايد درست پاسخ دهيد، اكيداً نااميد نشويد، اين بدان معنا نيست كه شما آن مطلب را نمي‌دانيد، بلكه آن مطلب در ناخودآگاه شما موجود است فقط نياز به يادآوري دارد.
يادگيري مطالب؛ اگر شما مطلبي را كلاً فراموش كرده‌ايد، قطعاً آن مطلب را ياد نگرفته‌ايد، متاسفانه بسياري منظور از خواندن را حفظ كردن مي‌دانند، اين در حالي است كه حفظ كردن بدترين نوع فراگيري است، پس براي ماندگاري مطلب، آن را بفهميد نه حفظ كنيد.
البته گاهي اوقات نيز سوال به شكل عجيبي ناشناس مي‌نمايد، اينجاست كه از ذهنتان مي‌گذرد كه شايد شما هيچ گاه آن مطلب را نخوانده‌ايد!؟! در واقع اگر مطلبي كلاً برايتان نا آشنا بود، به اين معناست كه يا اصلاً آن را نخوانده‌ايد و يا در هنگام مطالعه ذهن شما بر روي موضوع ديگري متمركز بوده است، پس يك بار ديگر آن را بخوانيد و ياد بگيريد.
تحليل سوال؛ بسياري از داوطلبان در پاسخ‌گويي به اين‌گونه سوالات دچار اشتباه مي‌شوند زيرا هنگامي كه سوال به نظرشان آشنا مي‌آيد، بدون اينكه آن را تمام و كمال بخوانند به سراغ جواب‌ها مي‌روند و گمان مي‌كنند در وقت صرفه‌جويي كرده‌اند، آنگاه پس از اعلام نتايج كنكور، از رتبه بد خود ابراز تعجب مي‌كنند.
نكته مهم آن است كه مهم‌ترين كليد پاسخ در خود سوالات است يا به قول معرف 60 درصد جواب در دقيق خواني سوال است. اين مساله در پاسخ‌گويي به سوالات چند وجهي واقعاً راهگشاست. در نمونه سولاتي كه از شما نام كسي يا دوره يا تاريخ واقعه‌اي را مي‌خواهند، شما به صراحت با يك كلمه مواجهيد اما هنگامي كه قرار است درست‌ترين پاسخ را از ميان 3 گزينه ديگر بيابيد نياز است كه سوال را كلمه به كلمه تحليل كنيد و نزديك‌ترين پاسخ را انتخاب كنيد.
پرهيز از فشار رواني؛ يك انسان علاوه بر عوامل دروني و دغدغه‌هاي شخصي، از محيط پيرامون خود تأثير مي‌گيرد و بر آن تأثير مي‌گذارد. شايد به جرأت بتوان گفت مهم‌ترين مشكل روحي داوطلبان در حين آماده‌سازي براي كنكور استرس‌هاي گاه و بي‌گاه آن‌هاست.
استرس ناشي از فشارهاي روحي و اجتماعي است كه موجب پريشاني ذهن كنكوري‌ها مي‌شود، فشارهايي مانند؛ كم بود زمان، تعداد رقبا، ميزان پذيرش رشته‌هاي مورد علاقه و فشارهايي از اين دست كه همگي به نوبه خود و در كنار مسايل شخصي داوطلبان، باعث آشفتگي ذهن و پايين آمدن راندمان يادگيري مي‌شود.
لذت بردن از مطالب؛ براي آن‌كه مطالب اثر ماندگارتري در ذهن شما داشته باشند، به شكلي تحليلي و حتي انتقادي و گاهي نيز با لذت، كتاب‌هاي درسي را مطالعه كنيد، به اين موضوع توجه كنيد كه در دوران تحصيل از روي بسياري از اين مطالب به شكل سرسري رد شده‌ايد، در حالي كه اين مطالب جذابيت كافي براي شما دارند.
براي مطالعه ترجيحاً در مكان‌هاي ساكت اقامت كنيد و اگر فكر مي‌كنيد كه رفت و آمدها و افرادي كه به كتابخانه مي‌آيند، باعث سرگرم شدن شما مي شوند به اتاق‌هاي منزلتان باز گرديد.
به شكلي كلي توصيه مي‌شود كه به جاي مطالعه در شب، سحر خيز باشيد و روزها درس بخوانيد ولي ساعت‌هاي بيولوژيكي اشخاص با يكديگر متفاوت است، پس اگر گمان مي‌كنيد كه كارايي ذهني شما در شب مساعدتر است مي‌توانيد مطالعه در شب را امتحان كنيد.
در حين مطالعه در زير كلمات كليدي و جملات مهم خط بكشيد، زيرا با اين كار آن‌را بهتر به ذهن مي‌سپاريد، همان‌گونه كه در يادداشت‌هاي پيش نيز گفته شد، سعي كنيد تا مطالبي را كه مي‌خوانيد، درك كنيد و از حفظ كردن بپرهيزيد، اگر جزء به جزء كلام را نفهميديد به شاكله‌اي كه از آن برداشت مي‌كنيد، بسنده كنيد.
استراحت كردن؛ در واقع روش صحيح مطالعه براي كنكور با آنچه كه مردم و مخصوصاً پدر و مادرها فكر مي‌كنند منافات دارد. براي اينكه بتوانيد سطح يادگيري خود را به حداكثر برسانيد پس از هر 30 دقيقه مطالعه، 10 دقيقه را به استراحت و اموري بگذرانيد كه به آن علاقه‌منديد، زيرا كارايي بهينه مغز شما 30 دقيقه مداوم است.
البته منظور از 10 دقيقه استراحت پرداختن به بازي‌هاي فكري و فيزيكي كه انرژي ذهن و جسم را تحليل مي‌دهد نيست، از 24 ساعت شبانه روز پس از كم كردن 8 ساعت خواب و استراحت و 2 ساعت و 30 دقيقه وقت‌هاي استراحت ميان مطالعه‌اي، يك داوطلب بايد 3 ساعت مستمر را نيز به تفريح روزانه بپردازد.
دوري از افكار غير همسو؛ نخستين عامل بي‌دقتي، افكار غير هم‌راستا با پرسش يا مطلبي است كه مي‌خوانيم. تفكر غير همسو باعث مي‌شود كه ذهن در مسيري غير از آنچه كه ما مي‌خواهيم حركت كند و قطعاً كارايي لازم را در برخورد با مطلب يا سوال پيش رو نخواهد داشت.
عامل بعد عدم تمركز و توجه به محيط اطراف است، مخصوصاً در هنگام آزمون كنكور كه داوطلب با محيطي ويژه روبه‌رو مي‌شود. عجله داشتن نيز از جمله عوامل بي‌دقتي است، هرچند كه سرعت دادن به روند مطالعه يا تست‌زني باعث بهره زماني خواهد شد، اما بايد گفت كه با عجله كردن به غير از اينكه مجبور مي‌شويد سوال‌ها را چند بار بخوانيد چيز ديگري عايدتان نمي‌شود.
هم چنين عجله باعث عدم تمركز نيز خواهد شد و عملاً كارايي شما بسيار كمتر از آن چيزي مي‌شود كه تصور داشته‌ايد.
برنامه‌هاي غذايي و خواب؛ سعي كنيد كه در حد فاصل ساعت 22 تا 23 خواب شبانه را آغاز كنيد و خود را براي خوابيدن در اين ساعت عادت دهيد تا ساعت 7 صبح از خواب برخيزيد.
صبحانه وعده غذايي بسيار مهمي است كه باعث مي‌شود انرژي قسمت اصلي مطالعه شما يعني ساعت اوليه روز تأمين شود، پس صبحانه كامل ميل كنيد و در كنار اين صبحانه از آب ميوه استفاده كنيد.
به هنگام وعده ناهار و شام از خوردن غذاهاي سنگين و بسيار چرب و حجم زياد نان خودداري كنيد، زيرا مصرف غذاي سنگين علاوه بر خواب‌آلودگي، گيرايي ذهن را نيز كاهش مي‌دهد. همچنين يك ساعت پس از صرف غذا به مطالعه دروس خود بازگرديد.
منبع: برنا نيوز

بيست سال بعد، بابت كارهايي كه نكرده اي بيشتر افسوس مي خوري تا بابت كارهايي كه كرده اي. بنابراين، روحيه تسليم پذيري را كنار بگذار، از حاشيه امنيت بيرون بيا، جستجو كن، بگرد، آرزو كن و كشف كن
.
مارک تواین
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان