امتیاز موضوع:
  • 59 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حذف كنكور همچنان در هاله‌اي از ابهام
#1

حذف كنكور همچنان در هاله‌اي از ابهام

چهل و يكمين دوره برگزاري كنكور در شرايطي سپري مي شود كه آخرين مهلت براي اجراي قانون حذف كنكور تا سال 1393 تعيين شده است، اما اجرايي شدن اين قانون، هم چنان در هاله‌اي از ابهام به سر مي‌برد.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، آزمون سراسري دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي كه امروز، پنج شنبه 9 تيرماه 1390، چهل و يكمين دوره برگزاري خود را آغاز كرده، همواره يكي از موارد بحث برانگيز در كشور بوده است.

اين آزمون كه در سال 1348 براي اولين بار در كشور برگزار شد يكي از پر مخاطب ترين رقابت هاي علمي كشور به شمار مي آيد و به جز سال هاي 59 و 60 ، همزمان با دوران انقلاب فرهنگي و تعطيلي دانشگاه ها، همه ساله داوطلبان زيادي را بر روي صندلي هاي آزمون نشانده است.

شيوه پذيرش دانشجو از طريق كنكور نيز همچون بسياري از روش هاي اجرايي رايج در امور مختلف، همواره موافقان و مخالفاني داشته است اما به دليل حساسيت موضوع تحصيلات عاليه در ايران و خواسته اغلب خانواده ها براي ادامه تحصيل فرزندانشان در دانشگاه، كنكور و موارد مربوط به آن مورد توجه خاص و بعضا جنجال آفرين بوده است.

اعتراضات برخي داوطلبان، خانواده هاي آنان و برخي مسوولان كشور نسبت به روش هاي اجراي كنكور در سال هاي اخير واكنش تعدادي از نمايندگان و اعضاي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس را برانگيخت و پس از مدتها بحث و بررسي، به تصويب قانون نحوه ساماندهي پذيرش دانشجو (حذف كنكور) در سال 1385 از سوي مجلس شوراي اسلامي منجر شد.

براساس اين قانون بايد تا زمان حذف كنكور، شيوه جديدي جايگزين اين آزمون شده و سوابق تحصيلي دانش آموزان در دوران دبيرستان و نمره آن دسته از درس هاي دبيرستان كه امتحان آنها به صورت سراسري برگزار مي شود، ملاك عمل راهيابي داوطلبان به دانشگاه ها واقع شود.

در آن زمان، برخي از مخالفان برگزاري كنكور به شيوه رايج، اعتقاد داشتند كه پاسخگويي تستي چهار گزينه اي به سوالات، معيار مناسبي براي شناخت توانايي هاي علمي داوطلبان نيست.

از سوي ديگر، برخي از دانش آموزان موفق در درس و تحصيل دوران دبيرستان، در جلسه كنكور دچار استرس شديد شده و يا به دليل كمبود وقت نمي توانستند به خوبي از عهده اين آزمون برآيند و براي شركت در آزمون نوبت بعد بايد يك سال منتظر مي ماندند.

علاوه بر اين، بعضا مشاهده مي شد كه برخي از داوطلبان به دليل بي دقتي ها و اشتباهات كوچكي همچون جا انداختن يك سوال، تمام گزينه هاي بعدي را پاسخ غلط مي دادند كه حتي در صورت متوجه شدن، با توجه به زمان اندك آزمون، فرصتي براي پاك كردن جوابهاي نادرست و جايگزيني پاسخ هاي درست وجود نداشت.

تعدادي ديگر از داوطلبان نيز با وجود تسلط كافي به اكثر درس هاي تخصصي گروه امتحاني خود به علت ضعيف بودن در يك درس، نمره خوبي در آزمون به دست نمي آوردند و اين امر بر قبولي آنان تاثير منفي برجاي مي گذاشت.

با توجه به تمام اين مسائل، نمايندگان مجلس به منظور ساماندهي نحوه پذيرش دانشجو، دست به تصويب قانون حذف كنكور زدند كه در ابتدا قرار شد از سال 90 كنكور حذف شود اما با توجه به اينكه اقدام جدي براي اجراي آن صورت نگرفت، با توافق مسوولان دولت و مجلس، تصميم بر تاخير در اجراي اين قانون به مدت يك سال ديگر گرفته شد.

در سال 91 نيز به دليل فراهم نشدن زمينه هاي لازم براي تحقق اين قانون، مقرر شد قانون حذف كنكور، يك تا دو سال ديگر نيز به تعويق بيافتد.

اما حال با شرايط فعلي، اين سوال مطرح است كه آيا كنكور در سال 93 حذف خواهد شد و يا اينكه باز هم به تاخير خواهد افتاد.

رييس سازمان سنجش آموزش كشور به عنوان متولي اصلي برگزاري آزمون سراسري دانشگاه ها در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا ضمن اشاره به اتمام مهلت حذف كنكور در سال 1393 از مشكلات و موانع موجود در اجرايي شدن اين قانون سخن گفت.

محمد حسين سرورالدين، اين سوال را بي پاسخ گذاشت و درعين حال تاكيد كرد كه حذف كنكور، قانون است و مانند همه قوانين ديگر لازم الاجرا است و سازمان سنجش نيز مجري قانون خواهد بود.

وي در تشريح اقدامات انجام گرفته براي اجراي قانون حذف كنكور اظهار داشت: براساس آخرين تصميمي كه در كارگروه ماده 4 قانون حذف كنكور گرفته شده، آخرين كنكور در سال 1392 برگزار مي شود و از سال 93 كنكور حذف خواهد شد.

سرورالدين با اين استدلال كه اگر مشكلي در راه حذف كنكور وجود نداشت كارگروه ماده 4 قانون حذف كنكور تشكيل نمي شد گفت كه كارگروه تاكنون 15 جلسه داشته و راهكارهاي اجرايي شدن اين قانون در دست بررسي است.

رييس سازمان سنجش اما اين نكته را هم گفت كه شيوه پيشنهاد شده به جاي كنكور فعلي، داراي ايرادات و اشكالاتي است كه بايد برطرف شود و تصريح كرد: درست است كه در شيوه جايگزين كنكور، سوالات امتحانات دبيرستان به صورت يكسان طراحي و اجرا مي شود اما بايد در نظر گرفت كه تصحيح اين سوالات به صورت منطقه اي صورت مي گيرد و با توجه به تشريحي بودن سوالات، امكان برخورد سليقه اي تصحيح كنندگان سوالات وجود دارد.

وي توضيح داد: براي آزمودن اين قضيه، سازمان سنجش يك پاسخنامه تشريحي واحد را به پنج نفر استاد همان رشته براي تصحيح ارائه داد و مشاهده شد نمره هايي كه هر كدام از اين افراد به پاسخنامه داده اند با يكديگر متفاوت است و در مورد نمره دانش آموزان نيز اين احتمال وجود دارد كه تصحيح كنندگان سوالات با هم نظرات يكساني نداشته باشند و حق و حقوق داوطلبان تضييع شود.

معاون وزير علوم با بيان اينكه درحال حاضر چهار هزار استاد رشته هاي مختلف در طراحي سوالات كنكور با سازمان سنجش همكاري دارند، گفت: اين افراد در طول سال، سوالات خود را طراحي كرده و به سازمان سنجش ارسال مي كنند كه مجموع اين سوالات در بانك سوال، نگهداري مي شود و از ميان آنها تعدادي سوال، به عنوان گزينه هاي نهايي كنكور انتخاب مي شود و حتي خود طراحان نيز اطلاع ندارند كه آيا سوالات ارائه شده آنها در كنكور امسال استفاده مي شود يا خير.

وي ادامه داد: ضريب امنيت برگزاري كنكور بسيار بالا است و با توجه به شخصي سازي دفترچه هاي سوالات و پاسخنامه ها براي هر يك از داوطلبان، هيچ واسطه اي از مرحله چاپ سوالات در قرنطينه تا باز كردن پاكت سوالات در جلسه آزمون توسط داوطلب، وجود ندارد اما واقعا مشخص نيست همان ضريب اطميناني كه در طراحي سوالات كنكور وجود دارد را بتوان در شيوه جايگزين آن نيز اعمال كرد.

سرورالدين اين احتمال را هم مطرح كرد كه در شيوه جايگزين كنكور كه تصحيح سوالات به صورت منطقه اي و نه سراسري، صورت مي گيرد نمره داوطلبان در مناطق مختلف از سوي مسوولان آنها به صورت غير واقعي اعلام شود تا از اين راه، درصد قبولي داوطلبان آنها در آزمون افزايش يابد.

وي خاطرنشان كرد: به عنوان مثال ممكن است برخي مسوولان در مناطق محروم با هدف خدمت به مردم اين منطقه، نمره داوطلبان خود را بالاتر از ميزان واقعي اعلام كنند كه اين مساله را نيز بايد جزو احتمالات در نظر گرفت و دقت كرد كه اين مسائل، اعتبار آزمون را زير سوال خواهد برد.

رييس سازمان سنجش پيشنهاد كرد به منظور رفع اشكالات شيوه جايگزين كنكور، آزمون درس هاي سراسري دبيرستان همانند آزمون سراسري و در يك روز برگزار شود و به جاي جواب هاي تشريحي، تركيبي از روش هاي ديگر همچون تستي چهار گزينه اي و يا پاسخ كوتاه، مورد استفاده قرار گيرد و تصحيح آنها نيز يكسان باشد.

چهل و يكمين آزمون سراسري دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي كشور در 334 حوزه امتحاني داخل كشور و 31 حوزه امتحاني در 27 كشور خارجي درحال برگزاري است و تا روز شنبه 11 تيرماه ادامه خواهد يافت.

تعداد يك ميليون و 132 هزار و 877 نفر، براي شركت در آزمون سراسري سال 1390 دانشگاهها و موسسات آموزش عالي، ثبت نام كرده اند كه 43/60 درصد آنان زن و57/39درصد مرد هستند.

آزمون سراسري سال 90 در گروه هاي آزمايشي پنج گانه علوم رياضي و فني، هنر، علوم تجربي، زبان هاي خارجي و علوم انساني برگزار مي‌شود.

منبع: خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا)

بيست سال بعد، بابت كارهايي كه نكرده اي بيشتر افسوس مي خوري تا بابت كارهايي كه كرده اي. بنابراين، روحيه تسليم پذيري را كنار بگذار، از حاشيه امنيت بيرون بيا، جستجو كن، بگرد، آرزو كن و كشف كن
.
مارک تواین
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  حذف كنكور با سوابق تحصيلي يا امتحانات نهايي؟ نوید خزدوز 1 1,306 11-12-2011، 10:03 AM
آخرین ارسال: انجمن مخ ها

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان