امتیاز موضوع:
  • 72 رأی - میانگین امتیازات: 2.79
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نظریه تناسخ؛ دوره های مرگ و زندگی
خیلی ها درمورد نظریه تناسخ میدونید
این هم یک خلاصه ای از اون واسه یادآوری یا کسانی که آشنا نیستند:
[تصویر:  download.php?img=290]
تناسخ اصطلاحی در کلام و فلسفه و عرفان به معنای انتقال روح از جسمی به جسم دیگره
این نظریه بر این باوره که وقتی روح فرد بعد از مرگ کلینیکی(مردن جسم) از بدن خارج میشه وارد یه جسم دیگه در یه جای دیگه میشه و دوباره به این دنیا برمیگرده
تنها وجه اشتراک بین معتقدان به تناسخ انتقال روح از جسمی به جسم دیگه هستش امادر مورد علت و نوع و سرانجامِ تناسخ عقیدة واحدی مشاهده نمی شه بعضی ها میگن روح فقط از انسان به انسان انتقال پیدا میکنه ، بعضی میگن علاوه بر انتقال از انسان به انسان اتتقال انسان به حیوانم امکان پذیره ، و اما گروه دیگه از این معتقدان میگن علاوه بر دو مورد قبلی انتقال روح از انسان به گیاهان هم وجود داره.
و اما بین همین منتقدان در رابطه با سیر انتقال روح هم اختلاف نظر هست گروهی میگن که این سیر انتقال پایان ناپذیره و همیشه ادامه داره این گروه بر این باورند که بهشت و دوزخ توی همین دنیاست و بهشت رو در صورت های نیکو و لذات دنیوی میبینن و دوززخ رو هم در تن ناقص و بیمار .
پیشینه . عقیده به انتقال روح مجرد یا جزئی مادّی از یک فرد به جسم دیگر در تاریخ بشر سابقة دیرینه دارد و حضور آن را از اساطیر تا حکایات عامیانه و از کتب دینی تا ادبیات و شعر و علوم نظری می توان سراغ کرد.
اولین گروه های که به این نظریه اعتقاد داشتند هندی ها و یونانی ها بودند.
تناسخ از اعتقادات ادیانی مانند بوداگرایی، هندوگرایی، برهمایی، جینیسم، سیکیسم و نیز آیین یارسان (مذهبی اسلامی) است. همچنین برخی شیعیان معروف به غُلات نیز به آن اعتقاد دارند و آن را با رجعت یکی می‌دانند.

ادعاها و برهان های زیادی در راستای نقض یا اثبات نظریه تناسخ بیان شده و بحثای زیادی صورت گرفته که خود شما هم جهت رد یا پذیرش اون به بعضی از اونها اشاره خواهید کرد و مطالبی هم در سخنان بزرگان تاحدودی در این مورد هست که اگه بشه براتون میگذارم
اما فکر میکنم بهتره اول شما درموردش نظراتتونو بگید؛ رد میکنید یا میپیذیرید؟ چرا؟
هرچی به ذهنوتن میرسه بگید تا بحث کنیم...
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ
 سپاس شده توسط Elham ، PARGOL ، زهــرا ، minero ، ziamullazahi
همان گونه که شما در تعریف تناسخ گفتید، روح مرده اى به بدن انسان یا موجود دیگرى منتقل مى شود و این انتقال دایمى و ابدى است و از آن میشه به تولد بعد از تولد تعبیر کرد .
من فکر میکنم عقیده به تناسخ برخلاف قانون تکامل و منطق عقل بوده لازمه ى آن انکار معاد است.

بيست سال بعد، بابت كارهايي كه نكرده اي بيشتر افسوس مي خوري تا بابت كارهايي كه كرده اي. بنابراين، روحيه تسليم پذيري را كنار بگذار، از حاشيه امنيت بيرون بيا، جستجو كن، بگرد، آرزو كن و كشف كن
.
مارک تواین

پاسخ
یعنی میگین قانون تکامل معاد رو تایید میکنه؟ میشه بیشتر توضیح بدین...؟
درکل رد میکنید یانه؟
من فعلا نمیتونم بگم رد میکنم یا میپذیرم و چیزی که میدونم اینه که یه عقیده و نظریه عنوان شدست که باید مثل سایر عقاید درموردش مطالعه و بعد قضاوت کرد
اما میدونید، از لحاظیم واسه اثبات عدل خدا منطقی تر از معاد به نظر میرسه
که البته لازم هم نیست معاد رو با پذیرش تناسخ رد کرد، میشه فکر کرد بعد از چندین بار قرارگیری روح درشرایط مختلف این روند متوقف میشه (برخلاف چیزی که شما گفتید) و معاد اتفاق میوفته و اون فرد بادر نظر گرفتن تمامی اون چندبار زندگی سنجش میشه...
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ
والا اون چیزی که دکتر هادیان توی کلاسهاشون می گفتند مبنی بر این بود که تناسخ طبق گفته ی خانم مهسا یه نظریه است که نه میشه ردش کرد (با توجه به بعضی از مسائلی و شواهدی که دیده شده) و نه می شه تاییدش کرد (اون هم با توجه به دلایل منطقی که هنوز طرفداران تناسخ نتونستن جوابی بهش بدن ) فقط چیزی که هست انگار توی خود عالمان مسلمان هم دو دستگی وجود داره و برخی تناسخ را منکر معاد نمی دونن و البته برخی هم کاملا با اون مخالفند . البته فعلا در دنیای حاضر هندوها و بودایی ها بیشتر از سایر اقوام به این مورد اعتقاد دارند و حتی رهبر یکی از این ادیان هم انگار اصلا بر پایه ی همین تناسخ کارش رو شروع کرده و از این حرفا . اگه اطلاعات بیشتری می خواید می تونید برید سر کلاسهای دکتر هادیان بشینید ( Big Grin ) هم فاله هم تماشا
می گویند تقوا از تخصص لازم تر است
آنرا می پذیرم، اما می گویم:
آنکس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد، بی تقواست.
- شهید دکتر چمران
پاسخ
به نظر من هر نظريه اي هم نقاط قوت داره هم نقطه ضعف؛
به قول شاعر:
آن كه گويد جمله حق اند،او سفي است
آن كه گويد جمله باطل او شقي است(احتمالا با كمي تصرف و تلخيص!!!)
پاسخ
سلام
تناسخ؛ ما در این کره خاکی بر تناسخ 40 تعریف داریم (دکتر دی بدین)
که هر کدام بسته به شرایطی سخن از آن برده اند،

در نظرهای بالایی آنطور که قابل مشاهده است، از دیدگاه من درباره تناسخی مجهول التعریف نظر می دهید،
بر اثبات تناسخ دلایل بسیار است و بنده آن را در تعریف فرقه عشاق مولی قبول دارم،
اثبات آن کاری بس راحت و دیدگاه آدمی کاملا موافق قدرت عقلی قبول تناسخ است.
لطفا شما تعریف تناسخ را ابتدا بیان کنید و بعد به رد و با قبول آن بپردازید
درباره سخن دوستمان بر اعتقاد غرقه های بودا و هندو و حتی فرقه عرفان گل و بلبلی،
شخص مورد نظر شما اوشو هست؛ بنده از طرفداران تنها نظریه تناسخ او هستم و دلیل بر این ادعا دارم، البته دیدگاه او بر پایه تعریف حیوان گرایی ست، که بی شک ز سوی من ایرادهایی نیز وارد است اما برای شروع بحث ایده و تعریفی ست نیک.

minero
خویشتن را عاشق حق ساختی/عشق با دیو سیاهی باختی
پاسخ
دوستان ابتدا باید از M@h$A تشکر کنم که ما رو به بحث دعوت کردن .
هر چند شما استادای مایید اما باید بگم ما برای بررسی نظریات علمی باید نظریاتی که در عامه وجود داره رو کنار بذاریم و فقط نظریات اثبات شده رو در نظر بگیریم(باید بگم که اگه نظریه ی جدیدی بیاد و نظریه ی قبلی رو رد کنه دانشمندا نظر جدیده رو میپذیرند و قبلی رو کنار میزارن)در ضمن در هنگام بررسی یه نظریه ی علمی ما باید دانشمندانه فکر کنیم و هر چیزی رو که فکرمونو محدود میکنه بگزریم و ... .
حالا برسیم به بحثمون:اگه بگم من با گروه اول که میگن روح فقط از انسان به انسان منتقل میشه موافقم,جون ما مسلمان و به معاد اعتقاد داریم و اون میگه هنگام مرگ فردی, فرشگان میان و روح فرد رو میگیرن و پس از پایان دنیا و قیامت روح در بدن انسان برای پاسخگویی و شهادت در برزخ در مقابل خداوند حاضر میشه اما معاد میشه همون محدود کردن فکر ما که قبلا گفتم,حالا فراتر بریم,اگه بگم روح علاوه بر انسان به انسان به حیوان هم منتقل میشه شان و منرلتی روکه خداوند به انسان داده پایین میاریم چون خداوند بخشی از روح خودش رو تو انسان دمیده و از طرفی حیوانات نه ناطق اند و نه دارای عقل و شعور اند؛اما اگه بگم با گروه سوم که میگن روح از انسان به گیاهان هم منتقل میشه موافقم چون گیاهان عقل,درک,شعور ندارن و نسبت به انسان محدود تر به مکان و زمان هستند و برای بقای خود به انسان نیاز دارن باید بگم با این هم موافق نیستم در آخر باید با همون گروه اول که میگن روح فقط از انسان به انسان منتقل میشه موافقم. Rolleyes
ببخشید اگه یکم گیجتون کردم Huh Blush
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان