امتیاز موضوع:
  • 135 رأی - میانگین امتیازات: 2.79
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزارش آزمایشگاه مقاومت مصالح
#1
سلام
در این تاپیک یکی از روش های متداول برای سازماندهی یک گزارش را مورد بحث قرار خواهیم داد :

* هدف
* مقدمه
* نحوه‌ی انجام آزمایش
* بیان نتایج نتیجه‌ گیری
* پیوست‌ها

باید توجه داشت که طبقه‌بندی بالا لزوماً برای نوشتن هر نوع گزارش آزمایشگاهی مناسب نیست و اصولا نمی‌توان از یک طبقه‌بندی خاص در تمامی آزمایش‌ها استفاده کرد. در این موارد باید گزارش خود را بر اساس روش مورد نظر استاد خود تنظیم نمایید تا مناسب آزمایش‌های شما باشد. البته تمام گزارشات آزمایشگاه های دوره کارشناسی دانشگاه آزاد خمینی شهر همگی می تونه این دسته بندی را داشته باشه.


هدف

هدف بیان کننده‌ی خلاصه‌ی آزمایش شماست. گرچه ممکن است استاد شما عبارت "هدف" را به صورت متفاوتی تعریف کند اما با این حال راهنمای زیر که برگرفته از موسسه‌ی هوانوردی و فضانوردی آمریکا (AIAA) است می تواند تا حدودی در آشنایی شما با نحوه‌ی نگارش چکیده موثر باشد.

هدف باید مختصر و در عین حال شامل بیشترین اطلاعات ممکن باشد. نویسنده باید فرض کند که خواننده تا حدودی از موضوع بحث مطلع است ولی تمامی گزارش را مطالعه نکرده است. بنابراین هدف باید به خودی خود مفهوم و واضح باشد و در آن از جداول، تصاویر و بخش‌هایی از گزارش اصلی استفاده نشود. اولین و یا دو جمله‌ی آغازین هدف عموما باید موضوع بحث شده در تحقیق و اهداف آن را بیان کند. سعی کنید در صورت امکان گزارش خود را به یکی از انواع خلاصه، جامع، نظری، عملی و غیره تقسیم بندی کنید.
در بدنه‌ی اصلی هدف باید به واقعیات جدید مشاهده شده در حین آزمایش و همچنین نتایج و مباحث مربوط به آن که در مقاله به طور کامل مورد بحث قرار گرفته‌اند اشاره شود. در صورت وجود فضای کافی ، هدف می‌تواند شامل داده‌های عددی جدید نیز باشد اما در غیر اینصورت باید توجه خواننده به ماهیت این داده‌های جدید جلب شود. در هدف، روش‌ها و متدهایی که برای بدست آوردن نتایج آزمایشات مورد استفاده قرار گرفته‌اند مورد بحث قرار گرفته و اگر از روش جدیدی استفاده شده است، اصول کلی مربوط به آن، محدود‌ه‌ی عملکرد و میزان دقت آن مشخص شود. هدف به صورت یک پاراگراف تایپ می‌شود. مقدار آن با توجه به نوع مقاله یا گزارش متفاوت است ولی نباید از ۲۰۰ کلمه بیشتر شود.

مقدمه
مقدمه‌ی یک گزارش آزمایشگاه باید مشخص کننده‌ی خود آزمایش، اهداف مورد نظر در آزمایش، اهمیت آزمایش و همچنین پیش‌زمینه‌ی کلی لازم برای فهم آزمایش باشد. اشاره به اهداف آزمایش از این جهت مهم است که در قسمت مربوط به نتیجه‌گیری این اهداف دوباره مورد بررسی قرار می‌گیرند تا معلوم شود آزمایش موفق بوده است یا خیر. پیش‌زمینه‌ی آزمایش نیز معمولا شامل پیش‌بینی‌هایی تئوریک از نتایج مورد انتظار است.

نحوه‌ی انجام آزمایش

در این قسمت که گاهی به آن متود انجام آزمایش نیز گفته می‌شود در مورد مراحل و نحوه‌ی انجام آزمایش توضیح داده می‌شود. مستند کردن نحوه‌ی انجام آزمایش نه تنها از این جهت مهم است که دیگران قادر به تکرار آزمایش شما باشند بلکه خود شما نیز ممکن است در آینده نیاز به تکرار این آزمایش داشته باشید. از آنجایی که خوانندگان انتظار دارند نویسنده روایت کننده‌ی مراحل آزمایش باشد، این قسمت معمولاً به صورت اول شخص نوشته می‌شود که برعکس زبان دوم شخص استفاده شده در دستورالعمل ها است.

دست یافتن به عمق و دقت زیاد در این قسمت از گزارش آزمایشگاه کاری مشکل است. به طور کلی میزان اطلاعاتی که در این قسمت به خواننده منتقل می‌کنید باید به اندازه‌ای باشد که آن‌ها را قادر به تکرار آزمایش شما کند. به همین دلیل، جزئیاتی که باعث تغییر در نتایج آزمایش شما می‌شود را در این قسمت ذکر کنید. به عنوان مثال حالتی را فرض کنید که برای بدست آوردن درجه‌بندی یک مبدل فشار از یک فشارسنج و کشش‌سنج استفاده کرده‌اید. از آنجایی که درجه‌بندی دستگاه‌ها معمولا استاندارد است، می‌توانید فرض کنید که مخاطب شما نیز از جزئیاتی مثل نحوه‌ی تنظیم دریچه‌ها و لوله‌ها آگاهی دارد. در این صورت اطلاعاتی را ارائه کنید که می‌تواند باعث تفاوت در نتایج آزمایش شما و آزمایش خواننده شود. در این مثال، این اطلاعات می‌تواند مدل مبدل فشار استفاده شده و همچنین بازه‌ای که آن را درجه‌بندی کرده‌اید باشد. اگر آزمایش شما در شرایط خاصی ، مثلا از نظر دمایی، انجام شده است اطلاعات مربوط به آن را نیز در این قسمت ذکر کنید. در مواردی که نحوه‌ی انجام آزمایش استاندارد نیست خواننده انتظار جزئیات بیشتری مثل توجیهات تئوری هر مرحله را نیز دارد.


نتیجه‌گیری

در گزارش کارهای طولانی معمولا بخشی تحت عنوان "نتیجه‌گیری" وجود دارد. بر خلاف قسمت "نتایج و بحث" که به بررسی موردی نتایج حاصل از آزمایش‌ها می‌پردازد در این قسمت به نتایج کلی آزمایش‌ها اشاره می‌شود. معمولا اهداف تعیین شده در "مقدمه" در این قسمت مورد بررسی قرار می‌گیرند تا میزان موفقیت آزمایش معلوم شود. در صورتی که به اهداف از پیش تعیین شده دست نیافته‌اید بایستی به دلایل تفاوت نتایج خود در این قسمت اشاره کنید. دقت کنید، در گزارش‌های کوتاه یا گزارش‌هایی که دارای دو بخش مجزای "بحث" و "نتایج" هستند، دارای بخش "نتیجه‌گیری" نیستند.

پیوست‌ها
گزارش کار آزمایشگاه معولا دارای چندین پیوست است. یکی از انواع این پیوست‌ها معمولا اطلاعاتی هستند که به علت جزئیات زیاد در خود گزارش آزمایشگاه آورده نمی‌شوند. برای مثال اگر هنگام کار با یک مدار RLC جدولی طولانی از ولتاژ و جریان‌های مدار را بدست آورده‌‌اید می‌توانید این جدول را به صورت یک پیوست در گزارش خود قرار دهید و تنها نمودار مربوط به آن‌ را در خود گزارش بیاورید. از دیگر کاربردهای پیوست در گزارش آزمایشگاه ، ارائه‌ی اطلاعاتی است که مستقیما با اهداف آزمایش ارتباطی ندارند.


در گزارشات آزمایشگاه مقاومت مصالح سعی کردم موارد بالا را رعایت کنم ولی رعایت کلیه این موارد خیلی وقتگیره ولی قابل توجه دوستان فراگیری فن نگارش گزارش از آزمایشگاه گرفته تا مقاله، عمکرد روزانه، پیشرفت کاری و پروژه ... خیلی خیلی مهمه ، به قول بعضی ها شاید مهمتر از محتواش باشه .

اگر نمونه گزارشات آماده شده مورد اسقبال دانشجویان قرار گرفت، مابقی گزارشات به این صفحه اضافه خواهد شد .


فایل‌(های) پیوست شده
.pdf   آزمایش شماره 1.pdf (اندازه: 264.79 KB / تعداد دفعات دریافت: 3,132)
.pdf   آزمایش شماره 2.pdf (اندازه: 209.77 KB / تعداد دفعات دریافت: 2,712)
.pdf   آزمایش شماره 3.pdf (اندازه: 208.81 KB / تعداد دفعات دریافت: 2,569)
.pdf   آزمایش شماره 4.pdf (اندازه: 221.29 KB / تعداد دفعات دریافت: 2,611)
.pdf   آزمایش شماره 5.pdf (اندازه: 278.12 KB / تعداد دفعات دریافت: 2,680)

بيست سال بعد، بابت كارهايي كه نكرده اي بيشتر افسوس مي خوري تا بابت كارهايي كه كرده اي. بنابراين، روحيه تسليم پذيري را كنار بگذار، از حاشيه امنيت بيرون بيا، جستجو كن، بگرد، آرزو كن و كشف كن
.
مارک تواین
پاسخ
 سپاس شده توسط saeed shojaei ، hossein.m ، Dash @li ، mahdj ، metiii ، pm7 ، rexeza ، ehsanjt98 ، بنیامین یوسفی ، افسانه پناهی ، WiSe ، motahare ، eng_omran90
#2
با سپاس از زحماتتان
پاسخ
 سپاس شده توسط akdbd
#3
عالی بود
پاسخ
 سپاس شده توسط akdbd
#4
مرسی از زحماتتون
پاسخ
#5
سلاموبا عرض خسته نباشید.آقا من می خوام دانلود کنم.اما می زنه خساب شما مسدود است!!!!!!؟؟؟؟؟؟
پاسخ
#6
خیلی ممنون بابت گزارش کار ها
پاسخ
#7
ممنون از زحمات شما
پاسخ
#8
kheyli ali budmerc
bebakhshid eshteba type kardam
پاسخ
#9
ممنون حیف که خیلی از دانشجوها آزمایشگاهها رو جدی نمیگیرن
پاسخ
#10
دم همه شما گرم تر
پاسخ
 سپاس شده توسط هادی معصومی ، eghlima shams


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  گزارش آزمایشگاه گزارش آزمایشگاه مقاومت مصالح جدید ( فایل word ) مسعود وحید 8 33,983 21-05-2017، 08:59 PM
آخرین ارسال: ASASA21
book گزارش آزمایشگاه گزارش کار مقامت مصالح با استاد مدنی mehranm73@gmail.com 0 368 23-12-2016، 11:07 AM
آخرین ارسال: mehranm73@gmail.com
book گزارش آزمایشگاه گزارش کار مقامت مصالح با استاد مدنی mehranm73@gmail.com 0 242 23-12-2016، 10:58 AM
آخرین ارسال: mehranm73@gmail.com
  گزارش آزمایشگاه گزارش کار آزمایشگاه ترمودینامیک ( نسخه ی 2 ) مسعود وحید 31 18,278 20-12-2016، 11:31 PM
آخرین ارسال: aliazad
Wink گزارش آزمایشگاه گزارش آزمایشگاه سیالات نوید خزدوز 20 25,429 03-08-2015، 11:42 PM
آخرین ارسال: نرگس993
  گزارش آزمایشگاه مبانی برق mr.allahbeigi 8 3,934 05-04-2015، 10:30 AM
آخرین ارسال: masih talebi
  گزارش آزمایشگاه ترمودینامیک ( نسخه ی 1) مسعود وحید 18 9,013 03-04-2015، 12:45 AM
آخرین ارسال: h-tanha
  گزارش تست پیچش آزمایشگاه مقاومت مصالح Dash @li 0 672 29-05-2014، 10:28 AM
آخرین ارسال: Dash @li
  گزارش کار آزمایشگاه هیدرولیک و پنوماتیک Dash @li 0 946 19-03-2014، 12:48 PM
آخرین ارسال: Dash @li
  تمامی آزمایشهای مقاومت مصالح همراه با نمودار Dash @li 0 733 16-03-2014، 12:18 PM
آخرین ارسال: Dash @li

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان