امتیاز موضوع:
  • 91 رأی - میانگین امتیازات: 2.84
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
لیدار LIDAR
#1
لیدار LIDAR
مخفف عبارت Light Detection And Ranging
یکی از تکنولوژی های جدیدی که برای سنجش از راه دور (Remot Sensing) به کار می رود لیدار می باشد.
شما حتما با رادار RADAR (RAdio Detection And Ranging) آشنا هستید، و می دانید که در رادار از پالس های قدرتمند امواج رادیویی تولید شده، برای برخورد به هدف و بازگشت و جمع آوری آن توسط آنتن های بشقاب فلزی استفاده می کنند.


[تصویر:  download.php?img=159]

حال در لیدار در اغلب موارد برای هدف گیری از نور قوی لیزر استفاده می کنند که طول موج آن می تواند در سه ناحیه فرابنفش، مرئی و مادون قرمز باشد. بدین صورت که پالس تولید شده توسط لیزر (یا باریکه پرتو لیزر) به هدف (هرچیزی مانند اتمسفر ،ابر ،آلودگی ها وذرات موجود در هوا،هواپیمای در حال حرکت در آسمان یا حتی اتومبیل شما در جاده که توسط دوربین سنجش سرعت پلیس شناسایی میشود و.....) برخورد میکند و موج بازگشته توسط سیستم تلسکوپ وسنسور لیدار جمع آوری شده و توسط مجموع الکترونیک آن (کامپیوترش) نسبت به موج اولیه تابیده شده مورد بررسی قرار میگیرد و با توجه به تغییراتی که در آن به وجود آمده نتیجه گیری میکند. که این تغییرات می تواند مثلا اینها باشند :
[تصویر:  download.php?img=160]
1.اندازه گيري زمان رفت و برگشت پالس و استفاده از رابطه آن با سرعت نور ميتوان فاصله را تشخيص داد.

2. مقايسه طيف فرکانسي شدت مي باشد بطور يکه دو پرتو با شدتها ي يکسان و با دو طول موج متفاوت به سمت هدف گسيل می شود .بسته به نوع ماده جذب تنها برا ي يکي از ا ين پرتوها ( طول موجها ) اتفاق می افتد وپرتو د يگر جذب نمي شود.از مقا يسه شدت اين دو پرتو مي توان غلظت شيميايي و ميزان خسارت را پيش بيني کرد . علاوه بر ا ین در موارد ديگري نيز با بررسي اسپکتروسکوپي طيف پرتو بازتابي نوع موادعناصر موجود در هدف را نيز مي توان تشخيص داد.

3. اصل شيفت فرکانس دوپلري که برای تشخیص سرعت به کار میرود. اگر هدف در حال حرکت باشد نور بازتاب شده از آن که توسط سيستم آشکار ساز ي مي شود داراي يک شيفت فرکانس ي خواهد بود . بطوريکه اگر هدف در حال نزديک شدن باشد نور بازتابي طول موج کوتاهتري دارد و اگر در حال دور شدن باشد نور بازتابي داراي طول موج بلندتري خواهد بود . با بررسي ميزان شيفت فرکانسي مي توان سرعت حرکت هدف را با دقت بسيار خوبي محاسبه کرد.
[تصویر:  download.php?img=161]
تفاوتهاي ليدارها و رادارها را ميتوان در موارد زير خلاصه کرد:

1.ليدارها از نور ليزر و يک تلسکوپ /اسکنر استفاده مي کنند در حاليکه رادارها از امواج راديويي و يک آنتن بشقابي استفاده مي کنند.

2.در يک هواي صاف بازتابهاي يک سيستم رادار ممکن است ناشي از برخورد با يک شئ مزاحم باشد . همچنين تغييرات رطوبت، دما و فشار مي تواند به عنوان يک منبع موج راديويي عمل کند.

3.ميزان واگرايي پرتو ليزري در لیدار ها در حدود سه يا چهار برابر از واگرايي امواج راديويي در رادارها کمتر است . براي همين ميزان برد مفيد و مسافتي که توسط ليزر طي مي شود يشتر خواهد بود.

4.نور ليزر دارای واگرايی بسيار کمتری از امواج راديويی است . از طرف ديگر محدوده طيفی تابشهای ليزری شامل خطهای جذبی بسياری از مواد و عناصر می باشد و اين باعث می شود که استفاده از ليزر در سنجش از دور به اطلاعات بيشتری راجع به ساختار مواد منجر شود.
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود وحید ، bahar


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان