امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاهش خطر سرطان با تصفیه آب شرب خانگی
#1
هیچ دستگاه تصفیه آبی به تنهایی قادر به حذف همه آلاینده های موجود در آب آشامیدنی نیست. به همین دلیل، افراد برای نصب و راه اندازی سیستم های تصفیه آب خانگی، در ابتدا باید آب آشامیدنی خود را مورد آزمایش قرار دهند تا بتوانند کیفیت آب مصرفی خود را ارزیابی کنند.
افراد می توانند با تکیه بر سیستم های تصفیه آب عمومی و شهری، نتایج منظمی از منبع آب خود به دست آورند. هر زمان که غلظت یک آلاینده از حداکثر مقدار مجاز بیشتر شود، بنا به دلایل بهداشتی و بر اساس خطرات ذکر شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) ، استفاده از سیستم های تصفیه آب خانگی ضروری می باشد.
بعد از آزمایش آب، فقط دستگاهی باید تهیه شود که بتواند بطور موثری آلاینده ی نگران کننده را حذف کند. مصرف کنندگان این دستگاه ها باید هزینه های مرتبط با نگهداری و تعویض های دوره ای را برای یک سیستم تصفیه آب در نظر بگیرند، تا دستگاه بتواند به صورت پیوسته و موثر عملیات تصفیه آب آشامیدنی را انجام دهد. برخی از منابع آبی ممکن است بقدری آلوده باشند که عملیات تصفیه نتواند آلاینده ها را به زیر سطح استاندارد و مجاز برای نوشیدن، برساند.
در چنین شرایطی تنها گزینه ی ممکن، عوض کردن منبع آب با یک منبع دیگر می باشد. دستگاه های تصفیه آب خانگی بر دو نوع هستند: دستگاه هایی که در محل استفاده آب مانند زیر سینک آشپزخانه و یا بر روی شیر آب نصب می شوند(Point Of Use – POU) ، و دستگاه هایی که در ورودی اصلی قرار می گیرند(Point Of Entry – POE) . اگر آلاینده مورد نظر فقط برای پخت و پز و آشامیدن ایجاد مشکل می کند، بهتر است از دستگاه POU استفاده شود. دستگاه POE تمام آب وارد شده به منزل را تصفیه می کند و برای حذف رادون، مواد شیمیایی آلی و فرار (VOC) و آلاینده های دیگری که به سرعت تبخیر شده و وارد هوا می شوند، مناسب است. در چنین ظرفیتی، دستگاه POE خطر استنشاق و یا خوردن مواد شیمیایی از طریق دوش گرفتن، استفاده از ماشین ظرفشویی و لباسشویی و یا مکان هایی که در آن ها آب گرم می شود و یا هم زده می شود، را کاهش می دهد.

آیا تصفیه آب شرب خانگی موجب کاهش خطر سرطان می شود؟
برای بررسی عملکرد دستگاه های تصفیه آب خانگی جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان باید قبل از خرید دستگاه آب خانگی، تمام اطلاعات و مشخصات مربوط به دستگاه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که دستگاه مورد نظر می تواند نیازهای خاص شما را مرتفع سازد. از طرفی یک دستگاه مناسب باید دارای شماره EPA نیز باشد. این شماره نشان می دهد که دستگاه مورد نظر از طرف EPA به ثبت رسیده است. البته ثبت این عدد دلیلی بر داشتن تاییدیه و یا گواهینامه از طرف EPA نیست. خوشبختانه در این زمینه، سازمان غیر انتفاعی و بین المللی NSF مجموعه ای از استانداردها را برای عملکرد دستگاه های تصفیه آب و تجهیزات مربوط به آنها برای استفاده مصرف کنندگان عرضه نموده است.
NSF برای دستگاه های تصفیه آب آشامیدنی بر طبق شش استاندارد متفاوت، و نیز موارد ادعا شده توسط سازندگان درباره کاهش آلاینده های خاص تحت یک استاندارد مشخص، گواهینامه صادر می کند. تمامی دستگاه های دارای چنین مجوزی، حداقل استانداردهای اجرایی را برآورده می کنند. NSF همچنین بر روی ساخت و عملکرد دستگاه تصفیه نیز نظارت می کند. اگر تغییراتی در دستگاه ایجاد شود یا مشکلی بوجود آید، NSF مجدداً دستگاه را مورد آزمایش قرار می دهد و دوباره برای آن گواهینامه صادر می کند.
گزینه های مختلفی برای تصفیه فیزیکی و یا شیمیایی آب خانگی وجود دارد. مهم این است که بدانیم بسیاری از دستگاه های تصفیه آب نمی توانند یک آلاینده را بطور کامل از آب حذف کنند، اما در عوض می توانند غلظت آنرا تا سطح یک استاندارد قابل قبول برای آب شرب کاهش دهند. علاوه براین، گاهی ممکن است بدلیل وجود مشکلات فراوان در کیفیت آب لازم باشد که از یک سیستم تصفیه با دستگاه های متعدد استفاده شود. در مورد برخی از مواد شیمیایی خاص و بسیاری از مواد سرطان زا، بعضی از فرآیندهای تصفیه ممکن است نامناسب باشند. برای کاهش خطرات مربوط به مواد سرطان زای عمومی و مشخص موجود در آب شرب، دستگاه های زیر در نظر گرفته می شوند. همچنین زمانیکه مواد بهداشتی غیر سرطان زا با آب تماس پیدا می کنند، این دستگاه ها می توانند خطرات ناشی از اثرات آنها را نیز کاهش دهند.

ف=ی=ل=ت=رهای کربن فعال
حذف مواد شیمیایی با ف=ی=ل=ت=رهای کربنی فعال
حذف مواد شیمیایی با ف=ی=ل=ت=رهای کربنی فعال
کربن فعال، یک فرآیند تصفیه فیزیکی و موثر برای حذف رادون و برخی مواد شیمیایی آلی خاص، همچون بعضی از VOCها ، آفت کش ها و THMها (تری هالومتان ها) می باشد. در یک سیستم کربن فعال، آب از میان یک کارتریج حاوی کربن دانه ای (گرانولی)، پودری و یا کربن بلاک عبور می کند و آلاینده های موجود در آن بر روی سطح کربن جذب می شوند. مقدار کارایی کربن فعال در حذف آلاینده های آب شرب بستگی به ویژگی های کربن و نوع آلاینده، مدت زمان تماس بین آب و کربن، و نیز کیفیت کلی آب با توجه به دیگر آلاینده ها دارد. معمولاً ف=ی=ل=ت=رهای کربن فعال گرانولی و کربن بلاک بیشترین تاثیر را در حذف مواد شیمیایی آلی و دیگر آلاینده هایی که براحتی در آب حل نمی شوند، دارند.
انواع مختلفی از دستگاه های کربن فعال برای استفاده در منزل وجود دارند که از میان تمامی آنها، برای حذف رادون، برخی از VOCها و دیگر مواد شیمیایی خاص موجود در آب شرب، فقط استفاده از دستگاه POE توصیه می شود. این دستگاه تمام آب وارد شده به خانه را تصفیه می کند و بنابراین خطر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی از طریق استنشاق و یا خوردن را کاهش می دهد. کارتریج های کربن فعال، مطابق با دستورالعمل شرکت سازنده و برحسب آلاینده هایی که باید حذف شوند، در فواصل زمانی منظم باید تعویض شوند. اگر وظیفه کربن فعال حذف رادون موجود در آب است، کارتریج ها باید مطابق با قوانین محلی و یا کدهای بهداشتی دور انداخته شوند. علاوه براین، وقتیکه آب حاوی رادون از میان کربن فعال عبور می کند، کربن فعال ممکن است به منبعی از رادیواکتیویته با سطح پایین تبدیل گردد. بنابراین، بسیار اهمیت دارد که قبل از تصمیم گیری در مورد اجرای فرآیند تصفیه، با بخش بهداشت محلی خود تماس بگیرید، مخصوصاً اگر وجود رادون در آب، موجب نگرانی شما شده است.

اسمز معکوس
اسمز معکوس برای کاهش غلظت مواد شیمیایی غیر آلی مانند کادمیم و کروم، همراه با ذرات بسیار ریز معلق مانند آزبست، که ممکن است در آب آشامیدنی یافت شود، موثر می باشد. اسمز معکوس می تواند آلاینده های آلی و آفت کش های خاص را نیز حذف کند. اما این روش برای حذف آرسنیک، برخی از آفت کش ها، THMها و VOCها ، تاثیر چندانی ندارد. بسیاری از سیستم های اسمر معکوس از نوع POE هستند و برای تصفیه آب مصرفی برای پخت و پز و آشامیدن، در زیر سینک آشپزخانه نصب می شوند. در یک واحد اسمز معکوس معمولی، یک غشای سلفون مانند، آب تصفیه شده را از آب آلوده جدا می کند. این غشا اجازه می دهد که فقط برخی از ترکیبات از آن عبور کنند، در نتیجه غلظت مواد حل شده در دو طرف متفاوت می شود. آب خالص به طور طبیعی تمایل دارد که از میان غشا عبور کند و از طرف محلول رقیق به سمت محلول غلیظ جاری شود تا مقدار غلظت ها در دو طرف یکسان گردند. در روش اسمز معکوس، محلول غلیظ تحت فشار قرار می گیرد، تا آب خالص در میان غشا، از سمت محلول غلیظ به سمت محلول رقیق جاری شود. آب تصفیه شده در یک مخزن ذخیره جمع آوری می شود و ناخالصی های دفع شده در طرف مربوط به محلول غلیظ، شسته شده و وارد جریان پساب می شود. در یک دستگاه اسمز معکوس، برای تولید یک گالن آب تصفیه شده از چند گالن آب آلوده، تقریباً سه ساعت زمان صرف می شود.

منبع : http://osmahabco.com/
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آشنایی با عملکرد مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی novinmarketing 0 114 17-07-2016، 10:25 AM
آخرین ارسال: novinmarketing
  آموزش عملكرد فيلترهای تصفیه آب خانگی novinmarketing 0 99 21-06-2016، 03:32 PM
آخرین ارسال: novinmarketing
  مشاوره خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی novinmarketing 0 122 26-04-2016، 03:33 PM
آخرین ارسال: novinmarketing
  کاربرد دستگاه های تصفیه آب خانگی در حذف طعم بد آب novinmarketing 0 66 18-04-2016، 11:11 AM
آخرین ارسال: novinmarketing
  راهنمای سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا در مورد خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی novinmarketing 0 95 12-04-2016، 04:32 PM
آخرین ارسال: novinmarketing
  راهنمای سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا در مورد خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی novinmarketing 0 67 05-04-2016، 03:40 PM
آخرین ارسال: novinmarketing
  کاهش خطر سرطان با تصفیه آب شرب خانگی novinmarketing 0 117 02-02-2016، 05:24 PM
آخرین ارسال: novinmarketing
  دستگاه تصفیه آب خانگی یا تصفیه خانه شهری؟ novinmarketing 0 142 28-01-2016، 02:05 PM
آخرین ارسال: novinmarketing
  بررسی دستگاههای آب تصفیه خانگی novinmarketing 0 88 26-01-2016، 07:18 PM
آخرین ارسال: novinmarketing
  روشهای تصفیه آب خانگی, صنعتی, نیمه صنعتی novinmarketing 0 98 17-01-2016، 06:47 PM
آخرین ارسال: novinmarketing

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان