امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
غشای نیمه تراوا چیست و چه کاربردی دارد؟
#1
فرایندهای غشایی
میکرو ف=ی=ل=ت=راسیون (MF)

ذرات بزرگتر از ۰/۰۸ الی ۲ میکرومتر را حذف می‌کند و در محدوده (۷–۱۰۰)کیلو پاسکال فعالیت می‌کند میکرو ف=ی=ل=ت=راسیون به منظور حذف مواد جامد معلق باقی‌مانده استفاده می‌شود و حذف باکتری را به منظور ضد عفونی کردن مؤثر آب و همجنین به عنوان یک روشی برای جلوگیری از اسمز انجام می‌دهد. تحولات اخیر در مورد بیو راکتورهای غشایی است که میکرو ف=ی=ل=ت=راسیون و راکتور را برای درمان بیولوژیکی ادغام کرد.

اولترا ف=ی=ل=ت=راسیون (UF) (همان فوق ف=ی=ل=ت=راسیون)

ذرات بزرگتر از ۰/۰۰۵ الی ۲ میکرومتر را حذف می‌کند و در محدودهٔ ۷۰ الی ۷۰۰ کیلو پاسکال فعالیت می‌کند. اولترا ف=ی=ل=ت=راسیون‌ها برای بسیاری از برنامه‌های کاربردی مانند ف=ی=ل=ت=راسیون استفاده می‌شود. برخی از غشاهای اولترا ف=ی=ل=ت=راسیون‌ها برای حذف ترکیبات محلول با وزن مولکولی بالا مانند: پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها استفاده شده است. همچنین آنها قادر به حذف ویروس‌ها و برخی از آندوکسین‌ها هستند.

نانوف=ی=ل=ت=راسیون (NF)

همچنین به عنوان شل کننده شناخته شده و می‌تواند ذرات کوچکتر از ۰/۰۰۱ میکرومتر را عبور دهد و برای حذف ترکیبات محلول از فاظلاب استفاده می‌شود. NF در درجهٔ اول به عنوان یک فرایند نرم کردن غشا ارائه شد که یک جایگزین برای نرم شدن مواد شیمیایی توسعه یافته است، به همین ترتیب نانوف=ی=ل=ت=راسیون را می‌توان به عنوام یک پیش درمان قبل از ضایعات اسمزی به کار گرفت.

اهداف اصلی NF قبل از درمان عبارتند از:

به حداقل رساندن ذرات و رسوب میکروبی از غشا با برداشتن کدورت‌ها و باکتری‌ها

جلوگیری از پوسته پوسته شدن با برداشتن یونهای سخت

کاهش فشار از روند RO با کاهش مواد جامد محلول درآب

اسمز معکوس (RO)

معمولا برای نمک زدایی آب استفاده می‌شود و همچنین برای ترکیبات محلول در فاضلاب باقی‌مانده پس از درمان پیشرفته با میکروف=ی=ل=ت=راسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد و یونها را حذف می‌کند و نیاز به فشار بالا برای تولید آب مقطر دارد. (۷۰۰–۸۵۰)

وظیفه غشا چیست؟
غشا ضمن محافظت از سلول ورود و خروج مواد را نیز کنترل می‌کند. این غشا مانند یک صافی نیست که مواد را بر اساس اندازه عبور دهد بلکه نفوذپذیزی انتخابی دارد. یعنی فقط به مواد مورد نیاز سلول اجازه ورود می‌دهد و مواد زائد و ترشحی را از سلول خارج می‌کند. غشای سلول عمدتاً از لیپید (چربی) ساخته شده است همچنین انواعی از مولکول‌های پروتئین و کربوهیدرات (قند) نیز در این غشا وجود دارد.

غشای نیمه تراوا – غشای نیمه متخلخل

غشای نیمه تراوا فقط به بعضی از ملکول‌ها اجازه عبور از خود را می‌دهد. این غشا سلول‌های گیاهی یا جانوری را در بر می‌گیرد و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که مواد غذایی را بگیرند و محصولات زائد را دفع کنند. غشا ماده آبکی سلول را حفظ می‌کند و معمولاً به سلول شکل می‌دهد غشای نیمه تراوا لایه‌ای بسیار نازک و انعطاف‌پذیر است. مولکول‌های بسیار بزرگ-نظیر پروتئین ها-نمی‌توانند از غشا عبور کنند و به درون سلول راه یابند مولکول‌های کوچکتر موجود در خونرهشان را از درون سوراخ‌های ریز غشای نیمه تراوا می‌یابند در حالی که ملکول‌های بزرگتر اکن عبور ندارند. مولکول‌ها از طریق دیفیزیون (پخش) و اسمز از غشا عبور می‌کنند.
منبع : http://osmahabco.com/
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی ۴۰۰گالن CELINA novinmarketing 0 142 11-07-2016، 05:10 PM
آخرین ارسال: novinmarketing
  غشای نیمه تراوا چیست و چه کاربردی دارد؟ novinmarketing 0 153 09-02-2016، 06:46 PM
آخرین ارسال: novinmarketing
  روشهای تصفیه آب خانگی, صنعتی, نیمه صنعتی novinmarketing 0 107 17-01-2016، 06:47 PM
آخرین ارسال: novinmarketing

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان