امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تحلیل آزمون ارشد ریاضی
#1
سلام
بهترین کار برای یک فرد این است آزمون های سال اای قبل رو تحلیل کند.
http://modaresanesharif.ac.ir/%DA%A9%D8%...D8%A7/2787

تحلیل آزمون کارشناسی ارشد سال 94 مجموعه ریاضی (کد 1208)

بهينه‌سازي خطي

درس بهينه‌سازي خطي كه يكي از دروس تخصصي رشته رياضي مي‌باشد 15 سوال از مجموعه سوالات سال 94 (بهمن 93) را به خود اختصاص داده بود. با وجود اينكه سرفصل‌هاي ارائه شده بهينه‌سازي خطي دقيقاً همان سرفصل‌‌هاي تحقيق در عمليات 1 بوده حتي منابع معرفي شده نيز يكي است (مانند كتاب مدرسان شريف) اما ماهيت آزمون اين درس و علي‌الخصوص تدريس آن براي داوطلبان رياضي متفاوت با تحقيق در عمليات 1 است.
درست است كه بهينه‌سازي خطي همان‌طور كه از نام آن آشكار است به مدل كردن مسائل و حل بهينه آن‌ها مي‌پردازد اما مسائل و مباحث مقدماتي دارد كه پيش‌ نياز آن‌ها جبر خطي بوده و قابل توجه است كه داوطلبان رشته رياضي بيشتر بايد به مفاهيم پايه‌اي از قبيل ماتريس‌ها و رتبه آنها، فضاي جواب، ناحيه محدب، جواب‌هاي شدني و نشدني توجه كنند.
با اين حال اين درس شامل تمامي مباحث بهينه‌سازي خطي بوده و مطالعه همه موارد لازم و ضروري است و اما در آزمون برگزارشده سال 94، 2 سوال به مبحث مقدمات و 4 سوال از مبحث برنامه ريزي خطي مطرح شده بود كه نشان‌دهنده اهميت اين مبحث بوده است و حل سوالات آن نياز به فهم دقيق مطالب دارد. در مابقي سوالات طراحان به مسائل مجموعه‌هاي محدب، دوگان و روش حمل و نقل و روش‌ سيمپلكس و بهينه‌سازي خطي پرداخته بودند كه مباحث دوگان و روش سيمپلكس در مجموع 6 سوال را به خود اختصاص داده بودند در كل سوالات مطرح شده سطح مناسبي داشتند و اگر داوطلبان وقت لازم را براي مطالعه اين درس صرف مي‌كردند پاسخگويي به سوالات چندان دشوار نبود.

آناليز رياضي

اين درس در كنكور 94، 15 سوال را به خود اختصاص داده بود. بيشتر سوالات 94 از كتاب رودين مطرح شده بود و داوطلبان با مطالعه‌ي دقيق و كامل مباحث مي‌توانستند به سوالات پاسخ دهند. اشتباهي كه در كنكور 94 اين درس رخ داده بود اين بود كه طراحان به جاي سوالات مربوط به آناليز تخصصي، سوالات آناليز رياضي 1 و 2 را مطرح كرده بودند. 
در سال 94 سوالات به مباحث فضاي متريك به دنباله‌ها و سري‌ها، پيوستگي و دنباله توابع اختصاصي داشت كه بيشترين تعداد سوالات (در حدود 7 سوال) مربوط به مبحث فضاي متريك بوده است، تمامي سوالات نيز به صورت مفهومي بودند.

رياضيات عمومي

درس رياضيات عمومي همواره بخش مهمي از آزمون ورودي، ارشد رشته رياضي و ساير رشته‌هاي علوم پايه و برخي رشته‌هاي فني و مهندسي بوده است.
در مجموع 9 سوال از اين درس مطرح شده بود كه 40 درصد رياضي و يك و 60 درصد رياضي 2 محتواي مسائل را تشكيل مي‌دهند.
در سال 94 برخلاف سال 93، سوالي از مباحث حد و دستگاه قطبي مطرح نشده بود. همچنين از هر كدام از مباحث مشتق‌هاي يك متغيره و چند متغيره، سري‌ها، اعداد مختلط، انتگرال‌هاي دوگانه و سه‌گانه و انحناي منحني يك سوال و از مبحث انتگرال يگانه 2 سوال مطرح شده بود كه 8 سوال آن به صورت مفهومي و 1 سوال به صورت حفظي بوده است. همچنين داوطلبان با مطالعه‌ي دقيق كتاب‌هاي مدرسان شريف مي‌توانستند به تمامي سوالات پاسخ دهند.

زبان تخصصي

سوالات زبان رشته جغرافيا در سال 94 مانند سال‌های گذشته از 30 سوال اعم از 15 سوال زبان عمومی و 15 سوال زبان تخصصی تشکیل شده بود. 10 سوال زبان عمومی مربوط به واژگان عمومی بود که همگی آن‌ها در کتاب"Barron`s 1100 Words You Need To Know" موجود مي‌باشد و با مطالعه دقيق آن‌ها مي‌توانست به تمامي سوالات پاسخ دهد. 5 سوال بعدی زبان عمومی مربوط به گرامر در قالب کلوز تست بود که سطح آن نسبت به سال پیش تفاوتی نداشته است. برای پاسخگويي صحيح به سوالات این قسمت باید غیر از دانش گرامر به دانش ترجمه متن نیز تسلط كافي داشت. سطح کلی این 15 سوال نسبت به سال پیش تغییری نداشته است. سوالات تخصصی از 3 متن تقریبا مشابه سال پیش بوده است و سطح دشواری آزمون امسال نسبت به سال پیش تغییر آنچنانی نداشته است.

مباني احتمال

اين درس در آزمون سال 94، 6 سوال را به خود اختصاص داده بود كه هر 6 سوال به صورت مفهومي مطرح شده بودند. در سال 94 از مبحث انواع ميانگين‌ها ـ دهك ـ ميانه ـ چارك، 1 سوال ساده در مورد شاخه و برگ و 1 سوال ساده در مورد ميانگين‌ها مطرح شده بود.
از مبحث مباني احتمال ـ قاعده‌ي بيز، 2 سوال كه يكي ساده و ديگري متوسط بود از احتمال شرطي و چيپيشف مطرح شده بود. مبحث فرمول‌هاي شمارش ـ تركيبات 2 سوال را به خود اختصاص داده بود كه يكي متوسط ديگري دشوار بوده است. داوطلبان در آمون سال 94 اين درس حتي با مطالعه‌ي دقيق نيز به يك سوال نمي‌توانستند پاسخ دهند.

مباني آناليز رياضي

اهميت درس آناليز رياضي 1 و 2 طراحان را بر آن داشت كه تعداد سوالات اين درس را از 12 سوال كم‌تر نكنند تا بتوانند تمام مباحث مهم را پوشش دهند.
در سوالات سال 94 از مبحث فضاي متريك 1 سوال با ايده‌اي تازه كه سوال ساده‌اي هم بود مطرح شده بود. از مبحث فشردگي و همبندي 2 سوال آمده بود كه 1 سوال تحليلي مربوط به فشردگي و ديگري يك حكم حفظي مربوط به همبندي بود. هر 2 سوال در سطح متوسطي بودند. سوالات سال 94 در مبحث سري‌ها و دنباله‌ها كه 3 سوال را به خود اختصاص داده بود دشوارتر و تحليلي‌تر از سال 93 بوده است. از مبحث پيوستگي 3 سوال در سطح متوسط و از مبحث مشتق 2 سوال كه يكي بسيار مشكل و ديگري تكراري با سال‌هاي گذشته بود، مطرح شده بود. از مبحث دنباله‌ها و سري‌هاي تابعي نيز 1 سوال به ميان آمده است.
به طوري كلي در سال 94، 2 سوال حفظي و 10 سوال به صورت محاسباتي بود كه بيشتر سوالات از كتاب مدرسان شريف مطرح شده بود.

مباني آناليز عددي

اين درس در سال 94،‌ 6 سوال را به خود اختصاص داده بود. از مجموع 15 سوال طرح شده، از هر كدام از مباحث خطا، تقريب جواب معادله‌ي f(x)=0، تقريب انتگرال و معادلات ديفرانسيل يك سوال مطرح شده بود. همچنين از مبحث تقريب مقدار مشتق، 2 سوال مطرح شده بود كه در سال 94، 2 سوال به صورت حفظي و 4 سوال به صورت محاسباتي بوده است، همچنين داوطلبان با مطالعه‌ي دقيق مباحث و كتاب مدرسان شريف مي‌توانستند به تمامي سوالات پاسخ دهند.

مباني تركيبات

درس مباني تركيبات كه به نام ساختمان گسسته نيز شناخته مي‌شود. در سال 94، 15 سوال را به خود اختصاص داده بود. 
از مجموع 15 سوال طرح شده، 6 سوال مربوط به تركيبات و شمارش، 6 سوال مربوط به گراف‌ها و درخت‌ها بود. بسط چند جمله‌‌اي‌ها و رابطه و افراز روابط بازگشتي در مجموع 3 سوال را به خود اختصاص داده بودند. 
8 سوال ساده، 5 سوال متوسط و 2 سوال دشوار كه همگي آن‌ها نياز به دقت و تسلط كافي بر مفاهيم داشتند، تشكيل دهنده سوالات اين درس در آزمون 94 بوده است.
همچنين بيشتر سوالات 94 از كتاب مدرسان شريف مطرح شده بود.

مباني علوم رياضي

اين درس در سال 94 (بهمن 93)، 6 سوال را به خود اختصاص داده بود. كه 3 سوال آن به صورت حفظي و 3 سوال آن به صورت مفهومي مطرح شده بود. در كنكور امسال برخلاف سال قبل از مباحثي مانند روابط و اصل موضوع نظريه مجموعه‌ها سوالي به ميان نيامده بود اما به مباحثي مانند نگاشت وارون ـ تصوير، منطق ـ سورها، كاردينال ـ عدد اصلي سوالاتي اختصاص داده شده بود.
به طور كلي سوالات هر دو سال تقريباً در يك سطح بودند و داوطلبان با مطالعه‌ي دقيق و مباحث و منابعي مانند كتاب مدرسان شريف مي‌توانستند به اکثر سوالات پاسخ دهند.

مباني ماتريس و جبر خطي

اين درس در كنكور 94 (بهمن 93) 6 سوال را به خود اختصاص داده بود. كه هر 6 سوال به صورت مفهومي و از كتاب جبر خطي مدرسان شريف مطرح شده بود. از هر كدام از مباحث بعد ـ پايه و زير فضاي پايا يك سوال مطرح شده بود كه از سال 93 ساده‌تر بودند. به مباحث رتبه پوچي و مقادير ويژ
پاسخ
 سپاس شده توسط motahare
#2
مرسی

 
پاسخ
 سپاس شده توسط Dash @li


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  منابع آزمون کارشناسی ارشد – مجموعه ریاضی WiSe 0 308 16-01-2014، 01:41 PM
آخرین ارسال: WiSe

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان