امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CMYK
#1
CMYK
این رنگ­ها را اصطلاحا CMYK(فیروزه­ای،ارغوانی،زرد و مشکی) می­نامند که شامل رنگ ­هایی می ­شوند که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می­ گیرند و این روش چاپ را،چاپ چهاررنگ می ­نامند.میزان سنجی رنگ­ها یک روش استانداردی است که برای تمایز محصولات رنگی از لحاظ کیفیت مورد استفاده قرار میگیرد.همچنین روش­های بهبود محصول چاپ رنگی در محصول نهایی از طریق تصحیح رنگ­ها صورت می ­پذیرد.
سیستم رنگی CMYK
سیستم رنگی CMYK یکی از سیستم­ های رنگ است که آنها را رنگ­ های اصلی یا کاهشی نیز می­نامند.این رنگ­ها بیشتر در زمینه چاپ رنگی کاربرد دارند.CMYK مخفف کلمات Key,Magenta,Yellow,Cyancolorblack است که شامل فیروزه­ ای،ارغوانی،زرد و مشکی می ­باشد. هرچند به جز این سیستم،عوامل دیگری نظیر نوع چاپخانه، تولیدکنندگان دستگاه­ ها و روند تولید دخیل هستند.
حرف K در این اختصار مخفف Key می­باشد که رنگ سیاه موردنظر است.سیاه باعث افزایش یا کاهش شفافیت و وضوح می­ گردد بعضی ­ها بر این عقیده ­اند که K مربوط به حرف آخر Black می­باشد که معنی آن سیاه است.زیرا استفاده از حرف b که در اول کلمه می­ باشد ممکن است با رنگ آبی Blue اشتباه شود.
در سیستم CMYK بیشتر از زمینه سفید استفاده می ­شود.استفاده از زمینه سفید باعث می ­شود نور به آسانی منعکس شود.این سیستم­ ها همچنین رنگ­ های کاهشی نامیده می­ شوند زیرا به وسیله کاهش شفافیت باعث ایجاد جلوه ویژه در تصویر می ­شوند.در مورد سیستم­ های افزایشی نیز وضع به همین منوال است و رنگ­ های فرعی از افزایش رنگ­ های اصلی به وجود می­ آیند ودر این سیستم بی رنگی به معنای عدم وجود رنگ سیاه است.این دو سیستم به طور کامل با یکدیگر در تفاوتند زیرا سفید در سیستم­ رنگ ­های اصلی به معنی شفافیت است ولی در مورد سیستم­ های دیگر بوسیله رنگ سیاه حالت مورد نظر به وجود می ­آید.به منظور صرفه جویی در هزینه­ های چاپ ازرنگ سیاه برای بوجود آوردن رنگ جدید استفاده می­شود،زیرا ترکیب تمام مرکب­ ها با یکدیگر کار بسیار مشکلی خواهد بود.
تصویر ترام دار
در سیستم رنگی CMYK  ایجاد ترام باعث بوجود آمدن مقدار نیمی از اشباع در ترکیب رنگ­ های CMYK می ­شود.نقاط ریز تصویر را بایستی با ذره ­بین ­ها مخصوصی مشاهده کرد زیرا چشم غیر مسلح قادر به دیدن این ترام نمی­ باشد.اگر درجه ترام ارغوانی را 20 درصد تصور کنیم رنگ به دست آمده شبیه به رنگ صورتی خواهد بود زیرا در این نمونه زمینه سفید کاغذ باعث می ­شود نقاط ریز ارغوانی از دور به رنگ صورتی دیده شوند.
بدون در نظر گرفتن ترام،سه رنگ اصلی جداگانه مورد استفاده واقع می ­شدند و هفت رنگ را بوجود می­آوردند: سه رنگ اصلی به علاوه سه رنگ فرعی هرکدام با یکدیگر دو عدد از رنگ­ها را بوجود می­ورند؛برای مثال فیروزه ­ای و زرد، سبز، فیروزه ­ای و ارغوانی، آبی تیره، زرد و ارغوانی، قرمز را که با همدیگر تشکیل رنگ­ های اصلی را می­ دهند بوجود می­ آورند و با جمع تمامی رنگ­ ها رنگ سیاه به بوجود می­ آید.بوسیله ایجاد ترام طیف وسیعی از رنگ­ ها بوجود می ­آید.
زاویه ترام
به منظور بدست آوردن کیفیت در چاپ و جلوگیری از خراب شدن الگوها زاویه ترام ­های مشخصی وجود دارند که این اندازه­ ها بایستی طبق نظرمتصدی چاپ به دقت تنظیم شوند.به طور معمول در سیستم CMYK از اندازه ­های زیر استفاده می­شود:
C:  100°       15°    105°
Y:    0°           0°       90°
M:   15°        45°     75°
K:    45°         75°     15°
 
مزیت­ های استفاده از مرکب سیاه یک عکس رنگی از رشته کوه­های تتون
1-این تصاویر سه تصویری می­ باشند که در آن­ها از زرد،ارغوانی و زرد استفاده شده است.
2-این تصاویر همان تصاویر قبلی می­ باشند که این بار بوسیله رنگ سیاه به وجود آمده ­اند که در این مجموعه از حداقل اندازه مرکب استفاده می ­شود.
رنگ سیاهی که از ترکیب رنگ­ های فرعی بوجود آمده است تا حدودی ناقص می­ باشد بنابراین از مرکب سیاه به علاوه رنگ­ های فرعی استفاده می ­شود.دلایل استفاده از مرکب سیاه موارد زیر می ­باشند:
در روش سنتی چاپ رنگی از رنگ قرمز به علاوه رنگ سیاه استفاده می­شد که باعث بهبود کیفیت تصاویر می­شد به همین دلیل رنگ سیاه را رنگی کلیدی می­ نامیدند.حرفK  در سیستم رنگی CMYK مخفف کلمه Keyline می ­باشد که بعضی اوقات آن ­را صفحه سیاه نیز می نامند.
بسیاری از متون بوسیله رنگ سیاه چاپ می­شوند و استفاده از این رنگ باعث وضوح چاپ متون می­ شود بنابراین از این  رنگ   در متن­ های نوشتاری استفاده می ­شود.
مخلوطی از رنگ­ های فیروزه­ ای ارغوانی و زرد باعث آغشته شدن کاغذ به وسیله مرکب می­ شود و خشک شدن آن را به تعویق می­ اندازد و گاهی استفاده از آنها غیرممکن می­شود و باعث دواندن رنگ می­گردد.
از ترکیب 100 درصدی رنگ­ های فرعی ارغوانی،فیروزه ­ای و زرد،رنگ قهوه­ ای تیره بوجود می­ آید و بدین وسیله نمی ­توان رنگ سیاه مطلوب را به دست آورد.با اضافه کردن مرکب سیاه متون نور را جذب می­ کنند و باعث وضوح متون می ­شوند.
استفاده از مرکب سیاه از لحاظ اقتصادی بسیاری با صرفه می­ باشد و هزینه­ ها کاهش می ­یابند.زمانی که می­ خواهیم یک محیط تیره را بدست آوریم ابتدا از یک مرکب رنگی CMY یا عنصرهای خاکستری استفاده می­ کنیم.سپس یک لایه تیره بر روی این زمینه قرار می­ گیرد که باعث ایجاد لایه مشکی پررنگ می ­شود. رنگ سیاهی که به وسیله CMY بدست می­ آوریم در اصطلاح سیاه ترکیبی می­ نامیم.
مقدار درجه رنگی که سیاه بایستی داشته باشد به عواملی نظیر پیشرفت تکنولوژی مقدار مرکب و کاغذ بستگی دارد.وقتی اصطلاح عنصرهای خاکستری،استفاده از رنگ­ های مستقل و غیره را به میان می ­آوریم منظورمان مقدار ترکیبی نهایی می­ باشد.برای انجام عمل چاپ از مقادیر معینی از مرکب استفاده می­ کنیم که بسته به نوع کار متغیر خواهد بود.
 
C:  100°       15°    105°
Y:    0°           0°       90°
M:   15°        45°     75°
K:    45°         75°     15°
 
[تصویر:  2.jpg]نمونه رنگی در سیستم ­های چاپ
استفاده از سیستم رنگی CMYK درست برعکس سیستم معمولی چاپ می ­باشد که رنگ­ ها برای ایجاد شفافیت بر روی کاغذ با هم ترکیب می­ شوند.دستگاه چاپ دونوع روش چاپ معمولی و رنگی را به طور کامل دارا می ­باشد و همزمان می­ توانند هر دو نوع چاپ را به انجام رسانند.استفاده از سیستم­ های رنگی با کیفیت بالا در مورد بروشورها و مجلات می ­باشد که این محصولات برای تولید حالت رنگی گرافیکی و تصویر واضح از این سیستم ­های پیشرفته استفاده می­ کنند.
چاپگرهای رنگی CMYK اغلب دارای دامنه محدودی می ­باشند.سیستم ­هایی نظیر سیستم 6 رنگ(CMYK OG) دارای دامنه وسیعی می ­باشند.به طور معمول رنگ­ های شفاف اشباع شده را نمی توان توسط سیستم CMYK به وجود آورد و رنگ­ های شفاف نیاز به دارا بودن الگو ترام واضح­تری می­باشند.استفاده از سیستم (CCMmYK) به اضافه رنگ شفاف فیروزه­ای و ارغوانی به همراه سیستم CMYK می تواند این مشکلات را به آسانی برطرف کند و چنین سیستمی در اغلب پروژه­ های گرافیکی به کار می­ روند که یکی از آن­ها استفاده از چاپگرهای معمولی کامپیوتری می­ باشد.
مقایسه سیستم CMYK با سیستم RGB
مقایسه سیستم رنگ ­های RGB وCMYK با یکدیگر عمل بسیار مشکلی است زیرا عوامل جانبی رنگی در هر کدام از سیستم ­ها دارای خاصیت مخصوص به خود می­ باشند.یک مانیتور سیستم رنگی خود را با ترکیب­ رنگ ­های قرمز،سبزوآبی بدست می ­آورد.در چاپگرهای دارای سیستم CMYK اغلب از رنگ­ های روشن استفاده می ­شود که در این مجموعه می ­توان حالت نیمه ترام را به همراه دیگر روش­ های چاپ رنگی به وجود آورد.
تبدیل سیستم­ ها
به دلیل اینکه سیستم­ های CMYK،RGB یک محیط پیشرفته تخصصی هستند،هیچ گونه فرمولی برای تبدیل آن­ها به یکدیگر وجود ندارد. تبدیل سیستم­ ها اغلب در زمینه سیستم­ های مدیریت رنگ ­ها صورت می­گیرد.هرچند در این زمینه نیز ایجاد کیفیت صد در صد وجود ندارد به خصوص اینکه این سیستم­ ها دارای دامنه ­های متفاوتی می ­باشند. امروزه تخمین اندازه­ های مشخص رنگ ­ها و عوامل آن به وسیله محققان صورت می­ گیرد. یک روش متداول برای به دست آوردن مقدار ترکیب هرکدام از رنگ ­ها در ترام ­های گوناگون 8تایی و 16تایی استفاده از روش همپوشانی رنگ­ ها می­ باشد که اصطلاح آن را Neugebaver Primaries می­ نامند که محصول رنگی بدست آمده توسط تنظیم سیستم ­های تخصصی و ترکیبی رنگ­ های اصلی بوجود می­ آید.در مواردی نظیر چاپ نقطه ­ای که در آن نور پراکنده است بررسی و تحلیل علمی به دشواری­ انجام می­ گیرد؛ فرمول ­های تخصصی برای چنین تحقیقی بوجود آمده­ اند که آن­ها شامل بررسی و اندازه­ گیری جزئیات رنگدانه­ ها، جذب مرکب و دیگر عوامل تخصصی می­ باشند.
استفاده از سیستم 4 رنگ در صنعت چاپ موجب شفافیت و وضوح تصاویر می­ گردد علاوه بر این به دلیل وجود ترام و زوایای مختلف آن امکان ایجاد تصاویر متنوعی  را نیز فراهم می­ کند.همچنین استفاده از رنگ ­های ارغوانی، زرد، فیروزه­ ای و مشکی و ترکیب آن­ها تصاویری به مراتب زیباتر را بوجود  می­آورد.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان