امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا آقایان از کراوات استفاده میکنند؟
#1
 [تصویر:  b356c00538b23f40125cd6ac10a06d8b.jpg]هر لباسی که میپوشیم در جای خود یک تاثیر و خاصیتی دارند به نظر شما کراوات بجز احساس خفگی در انسان خاصیت دیگری میتواند داشته باشد؟ اگر برای اینکه دو طرف یقه به یکدیگر برسد و کاملا بسته شود از کراوات استفاده میشود این کار کاملا غیر ضروری است ،زیرا با دکمه نیز میتوان این کار را انجام داد.
میخواهید باور کنید ، میخواهید باور نکنید ، که ترکها نیز در فرهنگ استفاده از کراوات نقش داشتند.
در سال ۱۶۶۰ عثمانی ها برای پاکسازی اردوگاههای اتریش یک گروه سرباز از کرواسی به پاریس فرستادند.این سربازان به حضور پادشاه رفتند. آنها به یقه های خود دستمالهای رنگی بسته بودند ،این دستمالها به شکل دستمالهائی بود که رومانی ها برای گرم نگه داشتن گلو و تارهای صوتی خود از آنها استفاده میکردند.پادشاه بسیار پسندید و حتی خود نیز استفاده میکرد .نام کراوات نیز از croat )) ،کرواسی گذاشته شده است.
مدت زمان زیادی نگذ شت که در انگلستان به صورت یک مد نفوذ کرد .هیچ فرد شیک پوشی بدون استفاده از کراوات احساس خوبی نداشت.در آن زمان آنقدر کراوات را بالا و محکم میبستند که برای نگاه کردن به اطراف مجبور به تکان دادن تمام بدن خود میشدند. در طول صدها سال مدل کراوات به انواع مختلف تغییر پیدا کرد و از ۱۰۰ مدل بیشتر مدل گره زدن و بستن آن تغییر کرد .و حتی برای بستن کراوات کتابهائی نیز نوشته شد.
از سال ۱۹۶۰ کراوات در نظر جوانان از چشم افتاد و مد آن کم شد اما در سال ۱۹۷۰ دوباره استفاده از کراوات رایج گردید.
هنگامی که روسا در محل کار از کراوات استفاده مینمودند بقیه کارمندان نیز مجبور به استفاده شدند.
به طور عمومی گره کراوات را از طرف باریک آن میکشند و باز میکنند.اما حالت صحیح آن این است که چطور کراوات را میبندیم برای باز کردن آن از حرکات بر عکس باید استفاده شود.معمولا افرادی که در نگهداری کراوات بسیار دقت دارند و در واقع متخصص این کار شده اند ،بعد از باز کردن کراوات آنرا به دو قسمت تقسیم نموده و به دور انگشت خود به صورت کمربند میپیچانند سپس انگشت خود را در آورده و تمام شب به همان صورت باقی میماند.در این حالت آهار کراوات از بین نمیرود.
حتی اگر روی کراوات لکه ای هم ایجاد شود هرگز آنرا به خشکشوئی برای شستشو ندهید.

کاربرد کراوات و پاپیون

انتشار در 20 مرداد 1394با توجه به داده های موجود، 600 تا 700 میلیون نفر در سراسر جهان هر روز کراوات می پوشند و بیش از دو میلیارد یورو برای خرید کراوات هر سال صرف می شود که بیش از بودجه سالانه برخی از کشورهای کوچک است. امروزه کراوات اغلب در جشن ها و مراسم رسمی مانند عروسی و گردهمایی ها و به ندرت در جمع های خانوادگی و هنگام سفر به کار می رود. این نوع کاربرد کراوات نشان می دهد که مردم سبک خود را در لباس پوشیدن با انتظارات دیگران و استفاده از آن به عنوان یک نماد خاص برای برخی مناسبت ها، انطباق داده اند. به منظور کشف معانی معاصر کراوات، محققان با روش های آماری، تعداد دفعات پوشیدن کراوات برای مناسبت های مختلف را در بین گروهی از افراد با سن و سطح آموزشی متفاوت بررسی کرده و ویژگی های مردانی که اغلب کراوات می پوشیدند را شناسایی نمودند. تأثیرات لباس متناسب با موقعیت
کارشناسان معتقدند تأثیرات لباس در یک فرد، نتیجه ی برداشت اطرافیان از صفات و ویژگی های فردی او مانند قابلیت اطمینان، شایستگی، قدرت و وضعیت شغلی است که نه تنها به فرم لباس بلکه به تناسب لباس با موقعیت قرار گرفته در آن، ارتباط دارد. اخیراً مطالعه ای برای ارزیابی تکرار پوشیدن کراوات و یا دستمال گردن در مناسبت های مختلف و ارتباط آن با سن و سطح تحصیلی با هدف پاسخ به برخی سوالات انجام شده است. سوال اول اینکه آیا مردانی که اغلب کراوات می زنند ویژگی های خاص بیش تری نسبت به دیگر مردان که به ندرت کراوات می پوشند دارند؟ و سوال دوم این است که با توجه به جنس، سن، سطح تحصیلات و تکرار پوشیدن کراوات آیا در این ویژگی ها تفاوتی وجود دارد؟ طبق تحقیقات صورت گرفته بر روی افراد مختلف، نتیجه گرفتند که کراوات بیشتر توسط مردان با سطح تحصیلات بالاتر در رده سنی میان سال و مسن پوشیده می شود. در پاسخ به سوال دوم، محققان ویژگی هایی چون جاه طلبی، ادب و احترام را به مردانی که اغلب کراوات می پوشند، نسبت می دهند. همچنین این آمار نشان داده که زنان به طور قابل توجهی اکثر مردان کراوات پوش را دارای خصوصیاتی مانند موفقیت، توانایی ، جذابیت فیزیکی و احساسات عاشقانه می دانند.[تصویر:  Article-1101.jpg]لباس مردانه در موقعیت های مختلف کاربرد کراوات در موقعیت های مختلف
رویداد های رسمی
کارشناسان دستور العمل های متعددی در مورد پوشیدن لباس برای موقعیت های مختلف ارائه کرده اند که یکی از مهم ترین آن ها لباس برای مناسبت های رسمی است. در جامعه ی امروزی عبارت “لباس رسمی” اشتباهاً به مجموعه ای متشکل از کت و شلوار و کراوات تعبیر می شود. در صورتی که دستورالعمل برای لباس رسمی مفهومی فراتر از این دارد. لباس رسمی مردانه که بسته به شرایط زمانی، در ساعات مختلف روز تغییر می کند، معمولاً شامل یک دست کت و شلوار و جلیقه است. در مراسم رسمی شبانه این مجموعه با یک کراوات سفید مفهوم پیدا می کند. رویدادهای رسمی می تواند یک موقعیت غیر معمول مانند مراسم دیپلماتیک، مراسم تشریفات و رویداد ورزشی باشد که در اکثر این موارد، استفاده از لباس رسمی با کراوات سفید مرسوم است. لباس مهمانی مردانه با کراوات سیاه، به طور سنتی برای مراسم رسمی که از ساعت شش عصر به بعد و پس از غروب آفتاب و معمولاً در ماه های زمستان برگزار می شوند به کار می رود. از این رو می توان گفت که استفاده از آن ها مختص مهمانی های شام خصوصی و عمومی، مجالس رقص و نامزدی می باشد. مجموعه کت و شلوارهای مهمانی با کراوات سفید رسمی تر از لباس های مهمانی کراوات سیاه است. اما امروزه با وجود معروفیت مجموعه کراوات سفید به عنوان یک لباس استاندارد، برای مناسبت های رسمی، مجموعه کراوات سیاه، کم و بیش جای آن را گرفته و محبوبیت بیش تری پیدا کرده است. این دستوالعمل ها برای مجموعه لباس های رسمی مردانه، تأثیرات مثبت فراوانی در افزایش روند ارتباطات اجتماعی افراد در موقعیت های خاص دارد.
جعبه مخصوص کراوات و دستمال گردن

[تصویر:  d58187c79d0770d0610a4a2e48a7a0c8.jpg]

جعبه مخصوص کراوات و دستمال گردن:

این جعبه به زیبائی دستمال گردن شما میافزاید. سعی کنید طرحهای جذابی با برچسب و کاغذ رنگی روی آن درست کنید.
اندازه نهائی: طول ۳۰ سانتیمتر، عرض ۱۵سانتیمتر، ارتفاع سانتیمتر
مقالاتکراوات در عصر جدید

انتشار در 15 تیر 1394“ایو سن لوران” طراح لباس مشهور فرانسوی در نیمه ی دوم قرن بیستم می گوید: “ظرافت و زیبایی به طور طبیعی از افرادی سرچشمه می گیرد که به دنبال سبک خود هستند”. بر خلاف آن چه که اکثر مردم فکر می کنند مد و سبک لباس پوشیدن دو چیز متفاوت از هم است. مد را صنعت نساجی و افرادی که در زمینه ی مد فعالیت می کنند بر اساس دانش و تجربیات کسب شده در طراحی پارچه و لباس، به وجود آورده و هر زمان مدل جدید، جذاب و متفاوتی را در زندگی ما وارد می کنند. گاهی نیز با تغییر در نگرش و دیدگاه زیبایی شناسی جامعه، جنبش هنری خاصی را رقم می زنند. اما سبک، شخصیت و انتخاب فرد است؛ که در نوع پوشش او نمایان می شود. در واقع افراد با خرید هر لباس می توانند یک مد جدید را بخرند؛ اما سبک هر کس تنها به خود آن فرد تعلق دارد. یکی از عواملی که به انسان مدرن اجازه می دهد تا به راحتی سبک شخصی خود را بروز دهد، تنوع در انتخاب پوشاک است. کراوات از جمله پوشاکی است که در گذر زمان تغییرات زیادی پیدا کرده است. این گردن پوش از گذشته همواره به عنوان یک پوشش مردانه، نقش مهمی در ابراز شخصیت و حس زیبایی شناختی مردان داشته است. البته به مرور کراوات در روند تکامل خود، جایگاه خاصی نیز در مد لباس زنانه پیدا می کند. امروزه انواع گوناگون آن از لحاظ عرض، برش، پارچه و الگو در دسترس است. اجرای فن آوری های جدید در تولید پارچه، نوآوری های بسیاری را در طراحی و چاپ موجب شد. همچنین کاربرد ترکیبی مواد، مانند ابریشم طبیعی با پشم، پشم با ساتن، ابریشم با پارچه های پلیمری در این حرکت مستمر و خلاق نقش زیادی داشته است. جنگ جهانی دوم جانشینی برای پارچه های مورد استفاده در دوخت کراوات به ارمغان می آورد. در این زمان ابریشم مصنوعی یا “ویسکوز” جایگزین ابریشم طبیعی شده و این ثابت می کند که پارچه تنها معیار برای کیفیت کراوات نیست. تحولات اجتماعی در اوایل قرن بیستم تأثیرات زیادی در تغییر مد و لباس مردان و زنان جامعه ی آن دوره داشت. یکی از این تحولات مهم ظهور جنبش فمینیسم[sup]1[/sup] بود؛ که در آن زنان شروع به گرفتن آزادی های بیش تر کردند. برای فمینیست ها کراوات نه به عنوان یک لباس و پوشش، بلکه قلعه ای در دنیای مردان برای به اسارت کشیدن، و نمادی از مردانگی شناخته می شد. البته این جنبش با وجود ایجاد تغییراتی مهم در نگرش و دیدگاه افراد، تنها رویدادی نبود که در سرنوشت کراوات نقش داشت. شورش کارگران فرانسوی[sup]2[/sup] در سال 1968 نیز به همراه سایر عوامل باعث تغییر عادات مردان در پوشیدن کراوات و کم رنگ شدن مد آن گردد. اما در سال ۱۹۷۰ دوباره استفاده از کراوات رایج شده و با بروز تغییرات جهانی در دهه های پایانی این قرن، نوآوری هایی پدید می آورد، که ایجاد الگوهای زنانه بیش تر و استفاده از تکنیک های ویژه چاپ در کراوات از مهم ترین آنها بود. در این زمان برای اولین بار تصویر هنرپیشه ها و افراد معروف به صورت تصاویر چاپی بر روی کراوات ظاهر می شود.
انواع کراوات در دوره معاصر
در آغاز قرن 21 کراوات بیش تر از پیش به نیروی خلاق انسان و ذوق طراحان مد متکی می شود. در قرن جدید، طراحان مد زیادی برای تولید کراوات های نسل جدید فعالیت می کنند. این طراحان گاهی کراوات ها را خودشان تولید کرده و گاهی تعدادی از آنها با فروش طرح به تولید کنندگان کارخانه ای با صدور موافقت نامه و مجوز ساخته می شوند. در تولید این پوشش مردانه از هر نوع موادی چون ابریشم، پنبه، پشم، چرم، طناب، رشته، توری، پارچه کتانی، ابریشم مصنوعی، پلی استر و غیره استفاده می شود. در طول صدها سال انواع مدل کراوات که با شیوه های مختلفی گره می خورند، به وجود آمد. از اینرو برای آموزش گره زدن کراوات کتاب های متعددی نوشته می شود. پیشرفت تکنولوژی و دانش، امکان ایجاد تنوع در جنس، طرح، رنگ، اندازه و الگو را فراهم کرده و خلق کراوات با ویژگی های خاص را موجب می شود. همچنین در دوران معاصر برخی از گردن پوش های مد قدیم برای استفاده در مناسبت ها اختصاص می یابند. اکنون به معرفی برخی از انواع این گردن پوش ها می پردازیم.
کراوات (Cravat)
کراوات گردن پوشی از پارچه سبک و لطیف دو تو کرده که به دور گردن یا به یقه پیراهن گره زده و دو سر آن را از پیش سینه و روی پیراهن آویزان می کنند. طراحان مد، کاربرد مواد مختلف را برای تولید کراوات در دهه های اخیر تجربه کردند. علاوه بر تنوع این پوشش به لحاظ جنس، طرح و رنگ، نمونه هایی از آن در اندازه های گوناگون به وجود می آید. عرض کراوات های اولیه بسیار بیشتر و در حدود 10.16 سانتیمتر (4 اینچ) و طول آن ها کوتاه تر بود. در واقع آنها بیش تر شبیه دستمال گردن های امروزی بودند. این روند تا اوایل قرن 20 ادامه یافت تا اینکه در سال 1920 با یک تغییر در رویکرد لباس های مردانه، کراوات های باریک تر با عرض 8.89 سانتیمتر (3.5 اینچ) به عنوان عرض استاندارد کراوات کلاسیک شناخته شد. با توجه به اندازه ی عرض کراوات، مدل هایی مختلفی از آن به وجود می آید که شامل موارد زیر است:
کراوات اسکینی (Skinny tie)
(Skinny tie) یا کراوات لاغر نوعی کراوات با عرض باریک است که به منظور متناسب شدن با سبک جسورانه ی لباس های مردانه دهه ی 50 متولد می شود. طراحان اروپایی برای ایجاد یک مد جدید و شیک، عرض کراوات را نسبت به کراوات های قدیمی تر تا حدود 4.5 سانتیمتر (1.75 اینچ) باریک تر می کنند. این کراوات های لاغر در مد لباس زنانه نیز با اندازه های متفاوت وارد می شوند. امروزه عرض استاندارد برای کراوات کلاسیک در محدوده (3.5- 3.25) اینچ، برای کراوات های لاغر (1.75-1.5)، و کراوات باریک یا (Narrow tie) در حدود (3- 2.75) اینچ است.
 

 
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آداب کراوات زدن و نکاتی برای ظاهر مناسب tabesh 1 192 13-12-2015، 10:03 AM
آخرین ارسال: tabesh

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان