امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شیشه سکوریت برای تزیین و دکوراسیون در معماری ساختمان ها
#1
[تصویر:  1396847712.jpg]

برای دیدن عکس در سایز واقعی خود یعنی 984 در 729 پیکسل ، اینجا کلیک کنید .
[تصویر:  46231-BigPic.jpg]

[تصویر:  L6343495241551.jpg][تصویر:  DormaImages_Page_02_Image_0004.jpg]
شیشه سکوریت برای تزیین و دکوراسیون

شیشه چیست ؟

شیشه ، مایعی میباشد که بسیار سرد شده است و در حرارتی پایینتر از نقطه انجماد آن ، در حالت مایع قرار دارد و بطور عمومی ، جسمی است شفاف که نور بخوبی از آن عبور میکند و پشت آن بطور وضوح قابل روئیت میباشد.
شیشه از نظر ساختمان مولکولی در حالت جامد آرایش مولکولی نامنظم دارد. در درجه حرارتهای بالا ، شیشه مثل هر مایع دیگری رفتار میکند. اما با کاهش دما ، گرانروی آن بطور غیر عادی افزایش مییابد و باعث میشود مولکولها نتوانند در آرایشی که لازمه کریستال شدن است، قرار گیرند. به این ترتیب شیشه از نظر ساختمان مولکولی مانند مایعات نامنظم است، ولی این ساختمان غیر منظم ، دیگر متحرک نیست.
شیشه جسمی سخت است که سختی آن در حدود 8 میباشد و همه اجسام بجز الماسهها را خط میاندازد. وزن مخصوص شیشه 2.5 گرم بر سانتیمتر مکعب بوده و بسیار تُرد و شکننده است. شیشه در مقابل تمام مواد شیمیایی حتی اسیدهای قوی و بازها مقاومت کرده و تحت تاثیر خورندگی واقع نمیشود، به همین علت ظرف آزمایشگاهی را از شیشه میسازند. فقط اسید فلوئوریدریک (HF) بر آن اثر داشته و شیشه را در خود حل مینماید.شیشه های سکوریت با اعمال شوک حرارتی بر شیشه تهیه میشوند و در مقایسه با شیشه های معمولی با مشخصات یکسان در مقابل بارهای مکانیکی ، ضربه و تنشهای حرارتی تا پنج برابر مقاومتر میباشند.
نحوه خرد شدن این شیشه به قطعات ریز و غیر برنده ، مانع از بروز جراحت ناشی از شکستگی شیشه در شرایط بحرانی مانند زلزله میگردد. شیشه سکوریت الزامات استانداردهای بین المللی درباره شیشه ایمنی را کاملاً برآورده میسازد.
این شیشه در مقابل تنش های حرارتی ناشی از جذب انرژی خورشید و همچنین تنش های مکانیکی مانند ضربه ، فشار باد و فشارهای ناشی از وزن برف ، مقاومت مناسبی دارد. سکوریت کردن یک فرایند عملیات حرارتی است که بر روی شیشه های ساختمانی انجام می شود. این فرایند را می توان بر روی شیشه های رنگی، رفلکتیو، چاپ شده و یا لعاب خورده نیز انجام داد. این نوع شیشه که محصولی از شیشه پنجره، رنگی، رفلکس دار، چاپ شده و یا لاکی می باشد. فرایند سکوریت کردن شیشه بصورت زیر انجام می گیرد عملیات حرارتی: عملیات حرارتی از گرم کردن یکنواخت جام شیشه تا دمای نرمی شیشه ( بالای ۷۰۰ درجه سانتی گراد) می باشد. شیشه گرم شده بوسیله دمیدن هوای سرد به هر دو سطح شیشه سریعا سرد می گردد. در این فرایند شیشه را تا مرحله نرم شدن در بالای ۷۰۰ درجه سانتی گراد حرارت داده، سپس سریعا به دو سمت شیشه هوای بسیار خنک وزیده می شود. در مرحله سرد سازی شیشه، لایه های بیرونی آن سریع تر از لایه های داخلی خنک می گردند که این امر موجب استحکام شیشه می گردد. در خلال سرد شدن، سطوح شیشه سریع تر از مرکز آن سرد شده که موجب ایجاد تنش های دائمی و در نتیجه استحکام شیشه می گردد.
در مقایسه با شیشه خام با ضخامت های یکسان، شیشه سکوریت در مقابل شکستگی مقاومت بیشتری دارد، به صورتی که می توان گفت مقاومت مکانیکی آن بیش از ۵ برابر می گردد. در صورت شکست شیشه، شیشه سکوریت به قطعات کوچک با لبه های صیقلی تبدیل می شود که قدرت برش ندارند. این امر خطر صدمه را کاهش می دهد.
شیشه سکوریت در جائیکه استحکام، مقاومت در مقابل حرارت و ایمنی مورد نظر باشد قابل استفاده می باشد. عموما شیشه سکوریت در صنعت خودرو سازی برای مقابله از خورد شدن شیشه به قطعات بزرگ از شیشه سکوریت در سمت ها و عقب خودرو استفاده می گردد. در جلو از شیشه لمینیت استفاده می گردد چرا که در هنگام ضربه نمی شکند. هنگامی که پارامتر هایی نظیر مقاومت مکانیکی و ایمنی اهمیت قابل ملاحظه پیدا می کند، شیشه مقاوم سازی شده (سکوریت) مورد استفاده قرار می گیرد. معمولترین مورد استفاده این شیشه بدین خاطر که پس از شکست، بصورت قطعات ریز در می آید در صنعت اتومبیل برای شیشه های جانبی و عقب مورد استفاده قرار می گیرد( برای شیشه جلو در عوض از شیشه لمینیت که هنگام شکست جدا نمی شود استفاده می گردد.)
در ساختمان سازی شیشه سکوریت برای سازه های بدون قاب مانند در ورودی و یا هر مکانی که احتمال صدمه زدن به انسان را داشته باشد قابل استفاده است.
شیشه سکوریت قابلیت برش و یا فرم دهی را ندارد. تمامی فرایندها مانند برش، سوراخ کردن و… باید قبل از سکوریت کردن شیشه انجام گیرد.
انواع شیشه و کاربرد آنها
شیشه به اشکال مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. در ساخت لوازم تزیینی مانند گل، تابلو و غیره در ساختن ظروف آزمایشگاهی و یا ظروف آشپزخانه مانند لیوان، بطری و غیره و بالاخره در ساختن شیشههای مسطح که در دو نوع ساده و مشجر عرضه میگردد و مصارف مختلفی دارد که عمدهترین کاربرد آن به عنوان در و پنجره در کارهای ساختمانی است که به شکلهای مختلف اعم از شیشههای شفاف، نیمه شفاف و رنگی، جاذب حرارت، ایمنی، دوجداره، سکوریت و… وجود دارد. همچنین در آینهسازی، صنایع نشکن، صنایع یخچالسازی، میزهای شیشهای، انواع شیشه رومیزی و تیغهکاری ساختمان کاربرد دارد.
شیشه رنگی
به دو طریق میتوان شیشه رنگی بدست آورد:
۱٫ با افزودن و کم کردن بعضی مواد شیمیایی در مصالح اولیه تهیه شیشه. برای نمونه اکسیدهای مسی به شیشه رنگهای مختلف قرمز میدهد و رنگ آبی پررنگ بوسیله اکسید کبالت به دست میآید. رنگ زرد با افزودن مقداری اکسید اورانیوم و کادمیوم حاصل میگردد.
۲٫ شیشه سفید را در شیشه مذاب رنگی فرو میبرند تا دو روی آن رنگی شود. شیشههای رنگی در ویترین مغازهها، نمایشگاهها، آزمایشگاهها و ساختمانهای صنعتی به کار میروند.
شیشه ضد آتش (پیرکس)
همراه مواد اولیه این شیشهها در مقابل حرارت مقاومت زیادی دارند، مقدار زیادی اکسید بوریک به کار میرود و سیلیس آنها از انواع شیشههای معمولی بیشتر است. معمولا از آنها به عنوان ظروف آزمایشگاه و آشپزخانه و یا در جلوی بخاریهای دیواری و اجاقها استفاده مینمایند.
شیشه مسطح
این نوع شیشه را با اضافه نمودن توری فلزی در میان شیشه میسازند و بیشتر برای درهای ورودی، کارگاهها، موتورخانهها، آسانسورها و هر جایی که خطر شکستن و فروریختن شیشه وجود دارد، استفاده مینمایند.
شیشه دوجداره (مضاعف)
این نوع شیشهها، از دو لایه ساده و گاهی رنگی که به موازات یکدیگر قرار گرفتهاند و لبهها یا درزهای آنها هوابندی شده است و فضای بین آنها با مواد خشککنندهای مانند سیلیکاژل، پر و یا در بعضی از موارد بین دو لایه، خلاء ایجاد میشود. این نوع شیشه که عایق گرما، سرما و صداست، در بسیاری از ساختمانها مانند فرودگاهها، هتلها و بیمارستانها به کار میرود.
شیشه سکوریت
در این حالت، شیشه مجددا تا حدود ۷۰۰ درجه سانتیگراد حرارت داده و بعد بهطور ناگهانی و تحت شرایط خاص سرد میشود. این عمل باعث افزایش مقاومت شیشه (حدود ۳ الی ۵ برابر) در مقابل ضربه و نیز شوکهای حرارتی میگردد. این شیشهها در صورت شکستن، به ذرات ریز و مکعب شکل تقسیم میشوند که آسیبرسان نیستند. از این نوع شیشه در ویترین فروشگاهها، درهای شیشهای و پنجرههای جانبی اتومبیلها استفاده میگردد.
شیشه سکوریت ساختمانی
استفاده از شیشه معمولی (غیر سکوریت) در ساختمانهای بلندمرتبه در صورت بروز حادثه اعم از طبیعی مانند زلزله یا حوادث ناشی از دخالت بشر، خطر آسیبدیدگی جدی و حتی مرگ به همراه دارد، چرا که شیشههای سکوریت به علت شدن شکسته شده به صورت قطعات بزرگ در هوا شناور میشود و شعاع زیادی را در معرض خطر قرار میدهد.
شیشه نشکن
این نوع شیشهها شامل دو یا چند لایه شیشهاند که بهوسیله ورقههایی از نایلون شفاف تحت حرارت و فشار به هم متصل میشوند. همچنین بعضی از انواع شیشههای طلقدار به عنوان عایق صوتی، جاذب حرارت، کاهنده شفافیت و شیشه ایمنی به کار برده میشوند. وقتی که این شیشهها میشکنند، خاصیت کشسانی نایلون مانع از پخش و پراکندگی ذرات شیشه میگردد. از جمله کاربردهای این نوع شیشهها در خودروها و ویترین مغازههایی است که اشیاء گرانقیمت میفروشند. ممکن است شیشهنشکن را از جنس شیشه سکوریت بسازند.

شیشه ضد گلوله
از چند لایه شیشه سکوریت و یا نشکن، شیشه ضد گلوله میسازند. در هنگام وارد شدن گلوله به داخل شیشه، از نیروی آن کاسته و در میان شیشه متوقف میگردد. شیشه انعکاسی (بازتابنده) در این نوع شیشهها، یک سطح شیشه با یک پوشش منعکس کننده نور و حرارت از جنس فلز یا اکسید فلزی دارای این خاصیت پوشانده میشود. این نوع شیشهها، نور خورشید را منعکس میکنند و در کاهش حرارت و درخشندگی نور موثر هستند. اگر در روشنایی روز از بیرون به شیشه انعکاسی نگاه کنیم مشاهده میکنیم که تصاویر اطراف را مانند آینه باز میتاباند و اگر از داخل به بیرون نگاه کنیم، شیشه کاملا شفاف خواهد بود. شبها پدیده مذکور برعکس است. یعنی شیشه از خارج شفاف و از داخل مانند آینه است. این شیشه با منعکس نور خورشید، حرارت ناشی از تابش نور خورشید را به طور قابل ملاحظهای کاهش میدهد و در نتیجه باعث صرفهجویی در هزینههای احداث، راهاندازی و نگهداری سیستمهای تهویه و تبدیل میشود.
 
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بررسی بلوک های شیشه ی در دکوراسیون tabesh 0 307 09-12-2015، 10:38 PM
آخرین ارسال: tabesh
  تاریخچه ساخت شیشه ها و انواع آن tabesh 1 266 09-12-2015، 10:07 PM
آخرین ارسال: tabesh
  کاربرد انواع سقف های امروزی سقف شیشه ای tabesh 0 179 14-11-2015، 05:11 PM
آخرین ارسال: tabesh
  شيشه سكوريت و شیشه های نشکن tabesh 0 213 21-10-2015، 12:40 PM
آخرین ارسال: tabesh
  10 روش ساده برای تغییر دکوراسیون اخلی saharrahin 0 124 25-08-2015، 01:02 PM
آخرین ارسال: saharrahin

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان