امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شيشه سكوريت و شیشه های نشکن
#1
 [تصویر:  sekorit-02.jpg]

حتماً شیشه‌های بلند و قدي فروشگاه‌ها را در سطح شهر دیده‌اید كه بدون قاب هم نقش در و هم نقش نما را براي ساختمان ايفا می‌کنند. شیشه‌هایی كه با ضربات آرام نخواهند شكست و با فشار شديد حتي اگر خرد شوند به قطعات كوچكي تبديل می‌شوند كه مانند شیشه‌های ساده، خطرناك و برنده نيستند.
مواد اصلي براي توليد شیشه سکوریت تفاوت چنداني با شیشه‌های عادي يا ساده ندارد بلكه زمان هاي توليد و حرارت دادن به مواد اوليه شيشه و سپس نحوه خنك كردن آن است كه می‌تواند يك شيشه فلوت درجه يك را به شیشه‌ای سكوريت يا ايمن براي نصب در ساختمان تبديل كند. شیشه‌ای كه هم شفافيت و درخشندگي شیشه‌های عادي را دارد و هم با ضربات شديد حتي اگر خرد شود ذرات آن برنده نيست و براي اطرافیان ايمن محسوب می‌شود. بااین‌حال اين شيشه با شیشه‌های لمينيت كه داراي لایه‌ای از كامپوزيت براي ضد ضربه يا ضد گلوله كردن شيشه است متفاوت می‌باشد.
يكي از تفاوت‌هایی كه شیشه‌های سكوريت با شیشه‌های عادي يا ساده دارد عملیات حرارتی از گرم کردن یکنواخت جام شیشه تا دمای سرخ شدن می‌باشد. شیشه سرخ‌شده با هوای سرد به هر دو سطح شیشه سریعاً سرد می‌گردد. اين كار موجب می‌شود در برابر ضربات نه چندان شديد مقاومت بالايي داشته باشد. در ادامه سلسله گزارش های پیام ساختمان تحت عنوان «کالای برتر» در این شماره از نشریه شیشه‌های سکوریت را در گفتگو با فعالان بازار این محصول بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است؛ مطالب عنوان‌شده اظهارات مخاطبان بوده و نظر نشریه نمی‌باشد.

چرا شيشه سكوريت

شيشه در مقايسه با ساير كالاهاي ساختماني كه براي نما استفاده می‌شود داراي مزيت هاي بسياري است كه يكي از آنها شفافيت و عبور دهنده نور است. قابليت ديگر این محصول عدم خش پذيری آن می‌باشد و اين مزيت در مکان‌هایی مانند اتاق هاي عمل ، آزمایشگاه‌ها و ... بسيار ضروري است. شايد پلاستيك داراي شفافيت باشد اما مشكل اين است كه پلاستيك خش پذير است و بزرگ‌ترین مشكل اين كالا در رقابت با شيشه است. مشکلی كه شيشه ساده دارد احتمال شكسته شدن و خطرات ناشي از آن است كه می‌تواند مرگبار هم باشد که اين چالش با شیشه‌های سكوريت برطرف شده است.
در صورت شکستن شیشه سکوریت، شیشه به قطعات کوچک با لبه‌های صیقلی تبدیل می‌شود که قدرت برش ندارند و خطر صدمه را کاهش می‌دهد. شیشه سکوریت برای سازه‌های بدون قاب مانند در ورودی یا هر مکانی که احتمال صدمه زدن به انسان را داشته باشد، قابل استفاده است. شیشه سکوریت قابلیت برش یا فرم دهی را ندارد و تمامی فرایندها مانند برش، سوراخ کردن يا كونيك كردن و... باید قبل از سکوریت کردن شیشه انجام گیرد.

مزایای شیشه سکوریت یا شیشه نشکن
در مقایسه با شیشه خام با ضخامت یکسان، شیشه سکوریت در مقابل شکستگی مقاومت قابل ملاحظه ای از خود نشان می دهد. بطوریکه مقاومت دربرابر ضربه و استحکام خمشی این شیشه ها بیش از 5 برابر استحکام شیشه های خام (ساده) می باشد.
در صورت شکست، شیشه سکوریت به قطعات کوچک با لبه های صیقلی تبدیل می شود که قدرت برش نداشته، این امر خطر آسیب رسانی را به میزان بسیار زیادی کاهش می دهد.
موارد عمده استفاده از شیشه سکوریت یا شیشه نشکن
در مواردی که استحکام، مقاومت در برابر حرارت و ایمنی شیشه از اهمیت بالایی برخوردار باشد، از شیشه سکوریت استفاده می شود. شیشه های کنار و عقب تمامی خودرو ها از نوع سکوریت می باشند، شیشه سکوریت (نشکن) در صنعت ساختمان، خصوصاً هنگامیکه شیشه در ابعاد بزرگ و یا بدون قاب مورد استفاده قرار می گیرد کاربرد ویژه دارد، علاوه براین در وسایلی مانند اجاق گاز، بخاری و کلیه لوازمی که شیشه در برابر حرارت بالا قرار دارد، استفاده می شود.

عمده محصولات تولید شده توسط شیشه سکوریت ما به قرار زیر میباشد

ساختمانی
در لوازم آشپزخانه
لمینیت پله
دکوراتیو
باجه های اینترنت و ATM
در انواع میز های تلویزیون
مخصوص دما بالا مناسب برای تجهیزات آزمایشگاهی

تاریخچه تولید شیشه نشکن
شیشه نشکن یا سکوریت بعنوان مهمترین دسته از انواع شیشه های ایمنی در صنعت شناخنه شده است، تاریخچه تولید اولین شیشه نشکن در جهان به سال 1929 میلادی باز میگردد و از آن زمان تا کنون پیشرفت قابل ملاحظه ای در تولید این نوع شیشه ها صورت گرفته است. در ایران نیز عمر تولید شیشه سکوریت (نشکن) به بیش از 45سال گذشته بر میگردد، اولین کارخانه تولید شیشه سکوریت (نشکن) با نام شیشه میرال فعالیت خود را در تهران آغاز کرد و تا سالها بعنوان تنها کارخانه تولیدکننده شیشه سکوریت (نشکن) در کشور مشغول به کار بود، از این رو در زبان عامیانه، این شیشه ها به نام شیشه میرال نیز شناخته شده اند. با گذشت زمان و با توجه به افزایش استفاده از شیشه سکوریت، تمایل به راه اندازی کارخانه های تولیدی این محصول در کشور افزایش یافت .تجهیزات و ماشین آلات تولید شیشه سکوریت (نشکن) در ابتدا کاملاً وارداتی بوده و تنها چند کشور مطرح دنیا به صورت انحصاری تولید کننده و عرضه کننده آن محسوب می شدند. در سال 1362 صنایع شیشه ایمنی آذرجام نشکن بعنوان اولین تولید کننده ماشین آلات کارخانه های شیشه سکوریت در کشور پا به عرصه تولید این ماشین آلات نهاد و موفقیت های بسیاری در این زمینه بدست آورد که از آن جمله می توان به راه اندازی بیش از15خط تولید در سراسر کشور اشاره نمود. صنایع شیشه ایمنی آذرجام نشکن تولید شیشه سکوریت خود را از سال 1371 در شهرک صنعتی زاگرس واقع در غرب تهران آغاز کرد و از آن زمان تا کنون، این واحد صنعتی بطور پیوسته از برترین تولید کنندگان این نوع شیشه ها درسطح کشور بوده است.
صنایع شیشه ایمنی آذرجام نشکن در طول این سالها با بهره گیری از جدید ترین تکنولوژی روز دنیا و به خدمت گرفتن مهندسین مجرب و کارکنان دلسوز همواره سعی درجلب رضایت مشتریان محترم داشته است. شیشه سکوریت آذرجام
روش تولید شیشه سکوریت (نشکن)
فرآیند سکوریت کردن و یا نشکن سازی شیشه به دو مرحله اصلی تقسیم می شود:
1- در مرحله اول دمای شیشه را به حدود 700 درجه سانتیگراد که همان دمای شیشه ای شدن (Tg) است می رسانند و چندین دقیقه شیشه را در این دما نگه داشته تا گرادیان دمایی در طول شیشه از بین رفته و دمای یکسانی در تمام شیشه ایجاد شود، کوره های مورد استفاده برای رساندن شیشه به دمای مورد نظر از نوع الکتریکی - مقاومتی هستند که از کنترل دمایی مطلوبی برخوردار می باشند. در پایان این مرحله شیشه به حالت خمیری با دمای همسان در کلیه قسمت ها تبدیل می گردد.
2- در مرحله بعد شیشه که در فاز خمیری قرار دارد از کوره خارج شده و توسط دمنده های هوا به سرعت سرد می گردد، بطوریکه سطح شیشه سریعاً از فاز خمیری به جامد تبدیل می شود، این در حالیست که هنوز مرکز شیشه در فاز خمیری قرار دارد، در ادامه با سرد کردن بیشتر، مرکز شیشه نیز شروع به جامد شدن می کند، کم شدن دمای مرکز با انقباض هایی همراه است که باعث فشرده شدن لایه خارجی شیشه شده و در نهایت منجر به ایجاد تنشهای فشاری بر روی سطح شیشه می گردد که با بهبود خواص استحکامی شیشه سکوریت (نشکن) همراه خواهد بود. در پایان این مرحله استحکام شیشه سکوریت به بیش از 5 برابر شیشه خام خواهد رسید.
پاسخ
 سپاس شده توسط NasimR


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بررسی بلوک های شیشه ی در دکوراسیون tabesh 0 178 09-12-2015، 10:38 PM
آخرین ارسال: tabesh
  تاریخچه ساخت شیشه ها و انواع آن tabesh 1 215 09-12-2015، 10:07 PM
آخرین ارسال: tabesh
  کاربرد انواع سقف های امروزی سقف شیشه ای tabesh 0 85 14-11-2015، 05:11 PM
آخرین ارسال: tabesh

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان