امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نیازهای ایمنی سقف شیشه ای
#1
پیشینه سقف شیشه ای تقریباً به اواخر قرن هجدهم بر می گردد، هنگامی که یک متریال پنج هزار ساله به طرزی بی سابقه در معماری استفاده شد . این پیشرفت در یک ساختمانی جدید، هنرستان گلکاری شیشه ای، تمرکز یافت.

نیازهای ایمنی :
اولین نیاز عملکردی که باید در اینجا مورد بحث مورد بحث قرارگیرد، ایمنی است که موضوعی مهم در شیشه کاری سطوح بالاتر از قامت انسان می باشد( عنوان اخیر درتمامی این متن به معنای شیشه کاری تک جداره، یا به معنای جام تحتانی یک واحد جدا ساز، در موارد ساخت سقف های شیبدار یا افقی در ساختمان غیر از ساختمان های پرورش گیاهان استفاده شده است).
دوعامل مطرح است: الف)  انتخاب نوع شیشه کاری وخصوصیات آن، ب) طراحی سیستم نگهدارنده.
درمقایسه با پلاستیک ها، انواع اصلی برای کاربرد درمعماری پلی کربنات وپلی متیل متاکریلات یا PMMA است ( که دومی در زبان عامه به عنوان آکریلیک ، پرسپکس یا پلکسی گلاس شناخته شده است).
این محصول نیز درجه شفافیتی مشابه شیشه دارند اما از نظر ساختاری تقریباً  عکس آن هستند: درحالی که شیشه بسیار محکم و شکننده است، پلاستیک استحکام کمتری داشته اما با دوام تر است. از لحاظ ویژگی های مثبت ، پلاستیک ها از شیشه سبک تر نیز هستند( حدود ۵۰% چگالی)، راحت تر شکل می پذیرند، آسان تر مورد استفاده قرار می گیرند، وضریب هدایت حرارتی پایین تری دارند. از لحاظ ویژگی های منفی، پلاستیک ها نه تنها استحکام اولیه کمتری نسبت به شیشه دارند بلکه در اثر حرارت و نور خورشید ضعیف تر نیز می شوند؛ نرم تر هستند وبیشتر دچار فرسایش سطحی میشوند.
آشناترین کاربرد پلی کربنات ها به صورت منفرد، نورگیرهای سقفی مقاوم در برابر تخریب ونیز سرپناه ایستگاه های اتوبوس است. اما ویژگی های آنها در آثار ویژه معماری نیز می تواند به کاربرده شود. غرفه نمایشگاهی سیار آی بی ام در سال ۱۹۸۵ نتیجه همکاری کارگاه رنز و پیانو با اوو آروپ و شرکاء یک تاق شفاف تشکیل شده از ۳۴ هرم پلی کربناتی، نمونه ای زیبا  قابل ذکر است. (تصویر۱).
به هرحال ، بهترین کاربرد پلاستیک ها نه به صورت منفرد، بلکه به ترکیب باشیشه می گراید که توانایی های هر یک مکمل ضعف های دیگری است. دو گونه اصلی از ترکیبات شیشه/ پلاستیک وجود دارد.
* شیشه لمینیت، معمولاً  از دو لایه شیشه تشکیل شده است که با یک لایه میانی پلاستیکی مانند پلی وینیل بوتیرال (PVB) رو ی هم قرار داده شده است ، که ایمنی ساختاری بیشتری را نسبت به هر شیشه ای به صورت منفرد ایجاد می کند.
* واحدهای کامپوزیت متصل به هم که مقادیر U بیشتری را نسبت به تمامی فرآورده های شیشه ای ارائه می دهد برای دیتیل های محصولات ویژه ، نشریات کارخانه های تولید کنند را ملاحظه کنید.

[تصویر:  11426491664_868092afc8_o-718x478.jpg]

پیشرفت های چشمگیری در زمینه پلاستیک ها و ترکیبات شیشه / پلاستیک می تواند ایجاد شود. دراین مورد، به کتاب،  « شیشه در معماری» مایکل ویگینتون مراجعه کنید.
مشاهده می شود که به جز در ساختمان های کم ارتفاع مانند گلخانه های کشاورزی، شیشه کاری در ترازی بالاتر از قامت انسان، همیشه باید ازشیشه ایمنی ساخته شود. این شیشه شامل دونوع است، نوعی شیشه که بعد از شکستن ، به صورت قطعات کوچک بی خطری فرو می ریزد ( شیشه سخت کاری شده) ، و شیشه هایی که پس از شکستن متصل به همدیگر باقی می مانند( شیشه لمینیت وشیشه مسلح).
شیشه سخت کاری شده حد ایمنی بسیار خوبی را داراست که ممکن است با درجه اطمینان مشخص شود. اما اگر درجام های بزرگ در ارتفاع زیاد استفاده گردد باید لمینیت شود.
هرنوع شیشه لمینیتی از شیشه سخت کاری شده تک لایه ایمن تر است و بالاترین درجه ایمنی مربوط به شیشه لمینیت سخت کاری شده  می باشد.
شیشه مسلح برای تمامی کاربردها درترازی بالای قامت انسان، به ویژه درموقعیت هایی با خطر آتش سوزی، ایمن است.
پاسخ
 سپاس شده توسط NasimR


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نحوه شکل گیری آلاچیق شیشه ای abbasa30 0 58 10-10-2015، 10:50 PM
آخرین ارسال: abbasa30

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان