امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4 استراتژی ثروت آفرینان برای یادگیری هدفمند
اصلا شرایط خوبی نداشتم. تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده بودم و فقدان درآمد برایم زندگی را بسیار سخت کرده بود. تحصیل در خارج از کشورهم تلخ بود و هم شیرین اما به هر سختی بود من آن لحظات را پشت سر گذاشته بودم ولی نداشتن کسب و کار و در نتیجه آن قطع بودن شریان های درآمدی فقط تلخ بود و تلخ. همیشه فکر میکردم اگر بخواهم موضوعی را به صورت حرفه ای یاد بگیرم باید چند صد ساعت وقت برای آن بگذارم. خب شما تصور کنید فکر کردن به این مسئله چقدر من رو از مسیر یادگیری دور خواهد کرد. چون انسان ها عادت کردند هر چیزی را سریع و آسان به دست بیاورند. بدون دردسر و در کمترین زمان ممکن. حال اگر  مسیر فراگیری یک موضوع علمی و یا فنی و یا هر موضوع سودمندی دیگری زمان بر و مستلزم تلاش فراوان باشد، حتی اگر بدانیم که موفقیت آینده ما را تضمین خواهد کرد و یا جریان درآمدی قابل توجهی را نصیبمان میکند، باز هم علاقه کمتری برای حرکت به سمت آن مسیر داریم . این بحران که من نام  "چالش یادگیری های زمان بر"  را برای آن انتخاب میکنم  در شروع فعالیت های کسب و کارم به عنوان یک معضل لاینحل تبدیل شده بود. شور و هیجان بسیاری برای یادگیری داشتم و عطش فراگیری هر مهارتی در من شعله ور بود. اما به دلیل ناپختگی و هیجان بالا و غیر قابل کنترل نمیتوانستم مهارت های لازمه را بصورت بنیادی و پایه ای یاد بگیرم. از حق نگذریم شاید یکی از عواملی که در آن دوران من را دلسردتر میکرد، خواند مطلبی در مورد قانون 10000 ساعت بود. اکثر افراد قانون 10000 ساعت را شنیده اند که اولین بار توسط مالکوم گلدویل در کتابی با همان عنوان مطرح شد.  ایده ی این 10000 ساعت آن است که “اگر میخواهید در هر مهارتی به صورت تضمینی متخصص و استاد باشید 10000 ساعت تلاش و تمرین لازم دارید.”  از طرفی دیگر مطلب دکتر کی. آندرس اریکسون هم تاثیری خوبی بر روحیه من نداشت.  اریکسون پس از تحقیق و پژوهش های متعدد به این نتبجه رسیده بود که اگر میخواهید وارد بازی گلف شوید و تایگر وود را شکست بدید, این قانون ( 10000 ساعت) چیزی است که به آن نیاز دارید.اما من با قانون 10000 ساعت مشکل اساسی داشتم. اصولا همیشه از کمّي  در نظر گرفتن نتایج فراری بوده ام. چون اگر موفقیت در گرو تلاش خیلی خیلی زیاد بدون درنظر گرفتن کیفیت زمان های سپری شده بود، تا الان خیلی از افراد به موفقیت های چشم گیری دست یافته بودند. چون بسیاری از انسان ها عادت دارند هر روز کارهای کلیشه ای و بدون تامل را طی مدت زمان زیاد و با تلاش بیهوده ی پر زحمت انجام دهند و نگران نتیجه ی نامطلوب آن نیز نیستند . این معضل بزرگی است. باید چاره ای می اندیشیدم. چون شور و هیجان جوانی خود را در حال نابودی میدیدم. قانون 10000ساعت برای مهارت هایی که اکثر مردم به دنبالش هستندجواب نمیدهد یا اگر هم بدهد دیگر نیازی به آن ندارند؛ گذشته از رقابت های تنگاتنگی که در بعضی حوزه ها مانند ورزش, موسیقی و … وجود دارد بعضی از مهارت ها هستند که اکثر مردم سریعا میخواهند یاد بگیرند و در زندگی شخصیشان بکار ببرند مانند : موفقیت کاری, علاقه شخصی یا تفریحات.اما از انجا که جوینده کیفی بهتر از جوینده کمّي است، توانستم مطلبی را پیدا کنم که برای رسیدن به اهدافم بسیار مناسب بود. این مطلب به گفته ی خود، ناب ترین روش روز دنیا یا استراتژی 20 ساعت را برایمان شرح میدهد تا بتوانیم هرچیزی را ,هر مهارتی را ,هر درسی را در کمتر از 20 ساعت یاد بگیریم. این روش 4 استراتژی دارد و بسیاری از ثروت آفرینان برتر جهان از آن استفاده های مطلوب کرده اند.  پس با دقت و تمرکز بالا مطلب زیر را دنبال کنید اول اینکه نفاط هدفمند کاربردی خود را مشخص کنید
اکثر افراد تصور کاملا مبهمی از چیزی که میخواهند انجام دهند دارند. ایجاد یک “نقاط هدفمند کاربردی” به شما کمک میکند نتیجه ای که میخواهید بگییرید بهتر و سریعتر به آن برسید .  به عنوان مثال اگر میخواهید زبان  آلمانی یاد بگیرید ، نقطه هدفی مانند“یاد گرفتن زبان آلمانی” کافی نیست و بسیار گنگ و مبهم است اما ”خرید یک کتاب آموزش آلمانی” و یا " شرکت در کلاس های فلان آموزشگاه" نقطه هدف روشن تر و واضح تری در اختیار ما میگذارد. پس به دنبال نقاط کاربردی هدفمند باشید.
دوم اینکه مهارت مورد نظر را به چند قطعه تجزیه کنید
اکثر مهارت هایی که فکر میکنیم خیلی سخت هستند از چند مهارت ساده و کوچک تشکیل شده اند. برای اثرگذاری بیشتر, مهارت ها را تجزیه کنید به مهارت های کوچک تر و تمرین کنید مهارت های مهمتر را بهتر یاد بگیرید. برای مثال شما میتوانید هزاران نت موسیقی را برای پیانو و گیتار یاد بگیرید, اما میتوانید اکثر آهنگ ها را با 3 یا 6 آکورد معمول نیز بزنید. پس اول سعی کنید مهمترین  زیر-مهارت را یاد بگیرید.

سوم اینکه خود را برای یادگیری مهارت ها، حبس کنید
ما انسان ها عادت داریم طی روز با چیز هایی سر و کار داشته باشیم که تمرکزمان را کاهش میدهند. بین سریال های تلوزیونی, اس ام اس , اینترنت و آهنگی که در حال اجرا است خیلی سخت است بخواهیم زمانی را برای تمرکز کردن اختصاص بدهیم. با کمی نیروی اراده میتوانید خودتان را برای یاد گرفتن یک مهارت برای چند دقیقه یا چند ساعت در روز قرنطینه کنید. سعی کنید تلفن همراهتان را خاموش کنید, کامپیوترتان را روشن نکنید و بر روی چیزی که قرار است یاد بگیرید تمرکز کنید.

چهارم اینکه تحقیقات معتبر و کوتاه انجام دهید
هنگامیکه در حال یادگیری هستید, کمی تحقیق  به شما این امکان را میدهد که قدم های نادرست را در مسیرتان شناسایی کنید. هنگام آموزش ,شما بهتر میتوانید متذکر شوید چه زمانی اشتباه میکنید و چی زمانی اصلاحش میکنید. 3 تا 5 تا منبع معتبر از مهارتی که میخواهید یاد بگیرید تهیه کنید و به سرعت مرورش کنید. سریع بدنبال ایده های مهمش باشید. لغات کاربردی و تکنیک های ان را استخراج کنید .اما حواستان کاملا باشد این تحقیق ها میتواند به صورت کاملا ناآگاه یک عادت برای اتلاف وقت باشد. فقط به اندازه نیاز خود تحقیق کنید.

به یاد داشته باشید بزرگترین مانع برای بدست آوردن یک مهارت, موانع احساسی هستند نه فیزیکی. با هدف گذاری قابل دست یابی شما متعهد میشوید که به احساسات آغازین بی انگیزگی و ترس مبهم بی توجه باشید.آمادگی متعهد شدن در قبل از شروع به شما این قابلیت را میدهد که زمان طولانی تر را برای بدست آوردن مهارتتان صرف کنید. در دنیا هیچ جایگزینی برای تمرکز کردن و تمرین کردن خود دانسته نیست. اما این اصول به شما کمک میکنند نتیجه بهتری از وقتی که برای تمرین گذاشتید بگیرید. تصمیم بگیرید چه کاری میتوانید بکنید, کمی تحقیق کنید و موانع را رد کنید و وقتی را برای تمرین اختصاص دهید و استاد آن مهارت شوید.
منبع: همایش مدیریت

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سری کارگاه ثروت آفرینی و کار آفرینی حال خوب و ثروت عالی heidari 0 60 29-08-2015، 10:58 AM
آخرین ارسال: heidari
  ثروت آفرینان heidari 0 44 29-08-2015، 10:46 AM
آخرین ارسال: heidari

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان