امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جاذبه های طبیعی گردشگری خراسان
#1
[تصویر:  Picture%20042.jpg]

ییلاق هفت غار نیشابور
تور مشهد در فصل بهار بسیار جذاب است . حتما می پرسید چرا ؟ در این فصل می توانید به دامان طبیعت بروید و از جاذبه های طبیعی مشهد بهره مند شوید . شهرهای اطراف مشهد از این لحاظ اهمیت بسیاری دارند و نقش اصلی را ایفا می کنند . یکی از خوش آب و هواترین شهرهای اطراف مشهد ، نیشابور است . در نیشابور دسترسی به جاذبه های طبیعی بسیار راحت است . یکی از در دسترس ترین این موارد ، ییلاق هفت غار نیشابور است .
در شمال شهر نیشابور ، تنگ دره ای به نام هفت غار قرار دارد ، البته در واقع غاری وجود ندارد بلکه ۷ تنگه این محل به نام ۷ غار معروف شده است . زیبایی و کم نظیر بودن و همچنین دم دست بودن این دره باعث شده که در شمار پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری مشهد قرار گیرد . آب و هوا و مناظر طبیعی این منطقه آن را به یکی از اصلی ترین ییلاقات نیشابور تبدیل کرده است. از دیگر جاذبه های هفت غار ،رنگ سرخ خاک رسی منطقه است که باعث رنگ آمیزی و جلوه ای خاص شده. این دره درفصول مختلف زیبایی های خاص خودش را دارد ولی طبیعت بهار و پاییزش کم نظیر و تماشایی ست .
هفتغار نیشابور، با نگاهی به پیشینهی حضور عرفانی سلطانالعارفین قرن دوم هجری، ابراهیم ادهم و حرکت انقلابی رهبر نهضت سربداران خراسان در آن ، نماد خلوتگاه راز و نیاز عارفانه و آمادگاه آزادی و آزادگی نفس و جامعه ، به شمار میآید . از جهتی بین ساختمان این غار هفت لایه ، پیشینهی تاریخی ، حضور رازگونهی عارفی بزرگ در آن و هفت مقام سیر و سلوک عرفانی: توبه ، ورع ، زهد ، فقر ، صبر ، توکل و رضا که در منابع موثق مذهبی و سلوک شرعی آمده است را می توان تناظر با معنایی تصور کرد . منطقهای که هفتغار در آن واقع شده است ، در فصل تابستان ، دارای آب و هوایی معتدل ، با صبحگاهی بسیار دلنشین و روحافزاست و با شرایط آب و هوایی و مناظر طبیعی ویژهای که دارد جزوبهترین ییلاقات مشهد به شمار می آید و یکی از نقاط عمدهی مورد توجه مردم نیشابور و شهرهای اطراف و سایر گردشگران است. ییلاق هفت غار نیشابور یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری مشهد هست ، همان طور که از نامش پیداست برای رسیدن به چشمه باید از مسیر 7 دره عبورکرد . درمسیر ، رودخانه ها و آبشارهای کوچک و بزرگ فوق العاده زیبایی وجود دارد .


[تصویر:  81340777-5999677.jpg]
روستای دهسرخ مشهد
جاذبه های طبیعی در تور مشهد حتما توجه شما را جلب خواهد کرد . طبیعت مشهد هم از دیدنی های مشهد محسوب می شوند و هم از تفریحات مشهد . از مهم ترین جاذبه های گردشگری مشهد ییلاقات این شهر است . این ییلاقات مورد توجه ساکنین و گردشگران مشهد می باشد و با آب و هوای بی نظیر خود در جلب رضایت این افراد بسیار موفق هستند . در سفر مشهد می توانید به بازدید از اماکن بروید و از مناظر زیبایشان لذت ببرید . در زیر یکی از این ییلاقات به نام دهسرخ معرفی شده است .
یکی دیگر از ییلاقات مشهد ، روستای دهسرخ است . این روستا در کیلومتر 45 جاده مشهد- نیشابور در 17كیلومتری شهر ملك آباد در مسير عبور امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام از نيشابور به سمت توس واقع شده است . روستای دهسرخ مشهد در دهستان سرجام قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۷۰ نفر (۱۶۲خانوار) بودهاست . این روستا بیش از2هزار سال قدمت تاریخی دارد و هم اکنون جمعیتی نزدیک به هزار نفر دارد. که با توجه به ایجاد هتلهای مشهد در این قسمت محل گردشگری نیز می باشد این روستا متبرك به قدوم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام است.ابوالصلت روایت كرده: كه چون امام رضا علیه السلام به دهسرخ رسیدند در زمانی كه به نزد مأمون می رفت گفتند: یابن رسول الله ظهر شده است نماز نمی كنید پس فرو آمد و آب طلبید گفتند آب همراه نداریم پس به دست مبارك خود زمین را كاوید آنقدر آب جوشید كه آنحضرت و هر كه با آن حضرت بود وضو ساختند و اثرش تا امروز باقی است.اکنون مؤمنان و شیفتگان حضرت از این آب به عنوان تبرك و شفا استفاده می كنند و باعث شفای بیماران زیادی شده است.و آن چشمه نام زمزم رضوی را تاج افتخار خود نهاده است .
در نزدیك آن چشمه محلی به نام مصلای امام وجود دارد كه محل نماز گذاردن امام رضا علیه السلام و یارانشان بوده است. (لازم به ذکر است این مصلا نزدیک یک متر بالاتر از سطح زمین واقع شده است که مردم منطقه این پدیده را معجزه ای می دانند که که این محل متمایز از زمینهای اطراف مصلاست) . در فاصله سیصد متری چشمه و مصلای امام رضا علیه السلام مرقد مطهرامامزاده سید عبد العزیز که از نوادگان سید الساجدین امام العارفین حضرت علی ابن حسین علیه السلام است؛ واقع شده است که اخیرا باز سازی شده و زائران زیادی را به خود جذب کرده است. این بقعه مطهر در بلندای روستا واقع شده است که چشم انداز بسیار زیبای به طبیعت دارد .
یکی از دیدنی های مشهد که در همه فصل های گردشگران بسیاری را به خود جذب مبکند آبشار اخلمد مشهد است . در ۲ کیلومتری روستای قدیمی اخلمد ، آبشار اخلمد مشهد جریان دارد. به علت ارتفاع زیاد و بارندگی فراوان،ابشار اخلمد در ماههای ابتدای هر سال دارای بیشترین مقدار آب و زیبایی فریبندهای میشود.
زمین و رسوبات این منطقه به دلیل پیدایش فسیلهای آمونیت متعلق به اواخر دوران ژوراسیک است.از آنجا که جنس سنگهای تشکیل دهنده کوههای اخلمد آهکی است بر اثر نفوذ آب دارای حفرهها و شکافهای مدور و نسبتاً عمیقی میباشد. ده اخلمد دارای باغهای زیبا و پرمحصولی میباشد و از میان محصولات این منطقه سیب و گلابی اخلمد بسیار معروف است. اخلمد در ۸۴ کیلومتری مشهد و در امتداد جاده مشهد- قوچان واقع شده است و از جاذبه های گردشگری مشهد است .

[تصویر:  23700636513701474900.jpg]

پارک ملت مشهد
پارکهای مشهد از تفریحات مشهد محسوب می شوند و در میان این پارک ها ، پارک ملت شهرت بیشتری دارد . در مجاورت این پارک یکی از بزرگترین شهربازیهای مشهد قرار دارد . شمار زیادی از افرادی که تور مشهد را انتخاب می کنند حتما بازدید از این پارک را در برنامه سفر خود می گنجانند . در این پارک مناظر زیبای طبیعی وجود دارد که از دیدنی های مشهد است و نمی توان از آن صرف نظر کرد .
پارک ملت ، پارکی جذاب و دیدنی ست که در غرب مشهد و در ضلع شمال غربی میدان آزادی واقع شده است و بزرگترین پارک در محدوده شهرستان مشهد می باشد . مساحت این پارک ۷۲۰ هزارمترمربع است . پارک ملت بزرگترین پارک مشهد و یکی از زیباترین پارکهای ایران به شمار میرود. این پارک دارای شهربازی، تاسیسات ورزشی و فضای سبز بزرگی است . پارک ملت مشهد، قدیمیترین بوستان شهر مشهد است که در سال ۱۳۴۳ در زمان سلطنت محمدرضا پهلوی در مکانی که آن زمان خارج شهر بود احداث گردید اما به دلیل به توسعه شهری، این بوستان اکنون در داخل شهر قرار گرفتهاست. این بوستان در آن زمان توسط دو مهندس طراح انگلیسی که کار یک هتلهای مشهد را نبز به عهده داشتند به سبک بوستانهای انگلستان طراحی گردید ولی ساخت آن نهایتاً چندین سال بعد توسط مهندسین ایرانی به اتمام رسید. بوستان ملت، در غرب شهر مشهد و در حاشیه بلوار وکیل آباد و در ضلع شمال غربی تقاطع آزادی قرار گرفتهاست.
پارک ملت مشهد دارای امکانات بهداشتی ، مسجد، شهربازی، میادین ورزشی، مجتمع فرهنگی-هنری امام رضا ، کتابخانه و استخر شنا می باشد . بزرگترین چرخ فلک خاورمیانه در شهربازی پارک ملت مشهد در سال 1384 به بهره برداری رسید ، این چرخ فلک با 250 تن ‏وزن قادر خواهد بود در یک دور کامل 448 نفر را به ارتفاع 80 متر بالا ببرد و سرنشینان این چرخ فلک قادر خواهند بود تمام ‏نقاط مشهد را ببینند . این چرخ فلک را بخش خصوصی و طی دو سال نصب و راه اندازی کرده است . گفتنی است چرخ فلک ‏پارک ملت مشهد پس از شهرهای لندن و توکیو سومین چرخ فلک بزرگ دنیا محسوب می شود. این پارک با محیط وسیع و آرام خود از تفریحات مشهد به حساب می آید .
[تصویر:  00405486.jpg]
آرامگاه میرزا ابراهیم رضوی در مشهد
یکی از جاذبه های گردشگری مشهد که در سالهای اخیر بیشتر از پیش مورد توجه گردشگران قرار گرفته است ، مقبره میرزا ابراهیم رضوی ست . میرزا ابراهیم رضوی که یکی از نفقبای سادات رضوی مشهد و از زمره واقفان بزرگ عصر صفوی در این شهر بوده دارای مقبره ای در مجاور کوهسنگی ( انتهای خیابان دکتر بهشتی ) است. همچون اکثر هتلهای مشهد که قدیمی هستند این بنا در سال ۱۰۴۷ قمری در باغی مصفا به گونه ای ساخته شده که هم مقبره باشد و هم محل نماز . بدین سبب ایوان بنا و گنبد روی آن به دو بخش تقسیم شده است. نیمه شمالی که مجاور صحن واقع است به محل دفن میرزا ابراهیم اختصاص یافته و نیمه جنوبی که در قبله قبر قرار دارد ویژه برگزاری نماز احداث شده است .
ایوان مقبره دارای ۳۰/۸ متر ارتفاع و ۱۰/۸ متر عرض است. عمق آن هم ۶۰/۱۱ میباشد و در طرفین ایوان دو حجره دو افشکوبه تعبیه شده است. در صحن مقبره تعدادی از علمای قرن اخیر خراسان مدفون هستند. این فضای تاریخی ـ فرهنگی بر جاذبه های کوهسنگی مشهد افزوده است. مقبره و باغ آن به سادات رضوی مشهد تعلق دارد و ایشان عموماً به زیارت جّدف واقف خود میروند. بازدید از مقبره میرزا ابراهیم برای عموم آزاد است.
 
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چند جاذبه دیدنی در مشهد tabesh 0 126 12-10-2015، 11:23 AM
آخرین ارسال: tabesh
  4 جاذبه مهم گردشگری شیراز abbasa30 1 115 10-10-2015، 01:41 PM
آخرین ارسال: tabesh
  گردشگری :آشنایی با تاریخ شهرهای ترکیه tabesh 2 172 16-09-2015، 01:39 PM
آخرین ارسال: tabesh
  چرا ترکیه در گردشگری موفق است؟ abbasa30 0 93 13-09-2015، 05:14 AM
آخرین ارسال: abbasa30
  1 دلیل برای موفقیت ترکیه در گردشگری abbasa30 0 74 13-09-2015، 04:12 AM
آخرین ارسال: abbasa30
  راهنمای سفر گردشگری به شهرهای ترکیه tabesh 1 233 10-09-2015، 04:54 PM
آخرین ارسال: tabesh
  پاتایا و جاذبه هایش masterina 0 53 30-08-2015، 10:02 AM
آخرین ارسال: masterina
  جاذبه های گردشگری استانبول masterina 0 72 23-08-2015، 08:41 AM
آخرین ارسال: masterina
  5 جاذبه گردشگری از شهر ساخلی آنتالیا abbasa30 0 96 21-08-2015، 01:52 AM
آخرین ارسال: abbasa30
  5 جاذبه جذاب گردشگری شهر استانبول abbasa30 0 56 19-08-2015، 12:51 PM
آخرین ارسال: abbasa30

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان