امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
گردشگری :آشنایی با تاریخ شهرهای ترکیه
#1
[تصویر: ir2164-1.jpg]


تاریخچه ی ترکیه
شهر اژه Byzas، موسس افسانه ای ، فرزند خدای دریاها، پوسایدون است. پدربزرگ مادری او زئوس بوده است. حدود ۶۶۰ قبل از میلاد مسیح، غیب گویی به Delphi گفت تا منطقه ای بر مسیر افراد نابینایی بسازد که در کرانه ی شرقی دریای بوسفور شهری بنا نهاده بودند. آن افراد بایستی کور می بودند تا مزایای چنین محلی را نبینند که از سه جهت با آب محصور شده است، این محدوده نه تنها یک مکان استراتژیک بی نظیر را اشغال کرده است بلکه نقطه ای تجاری ایده آلی نیز به شمار می آمد
اسکندر کبیر
در این زمان، پادشاه فیلیپ دوم از Macendon رویای سلطه بر ایرانیان از شرق یونان و کل دنیای یونانیان را در سر پروراند. او تصور میکرد که Byzantium در جای مناسبی قرار دارد و در سال ۶۴۰ قبل از میلاد به تصرف آن دست زد. رویای فیلیپ آن بود که از فرزند خود اسکندر کبیر که تنها ۳۳ سال زندگی کرد ۳۲۳ تا ۳۶۵ قبلی از میلاد پیشی بگیرد. در سال ۳۳۴ قبل از میلاد، اسکندر در سن ۲۲ سالگی سپاه خود را از فراز تنگه ی HelleSpont (که امروزه به داردانل معروف است) فرماندهی کرد
او در تروا توقف نمود تا در معبد آتنا قربانی داده و پیش از شکست ایران، با قهرمان خود آشیل بیعت کند.
با فتح اژه و کرانه های مدیترانه ی آناتولیا و فتح سوریه و مصر، اسکندر پرسپولیس پایتخت ایران را پیش از پیشروی به هندوستان از آن خود کرد.، با این که تنها ده سال به طول انجامید، اسکندر چنان امپراطوری بزرگی برای خود ساخته بود که جهان تا کنون به خود ندیده است. پس از مرگ اسکندر، امپراطوری او میان ژنرال هایش تقسیم شد. اختلافات موجود میان آنان باعث شد تا ترکیه، اژه و بیزانتیوم برای فتح توسط رومیان آماده شود.

Attalus سوم، آخرین پادشاه Attalidها، سلسله ای که در سال ۲۶۴ قبل از میلاد بنا شد، حاکم شهر نیک فرجام Pergamon، واقع در اژه بود. زمانی که او به سال ۱۳۳ قبل از میلاد چشم از جهان فروبست، رعایای او دریافتند که وی سلطنت خود را به رومی ها بخشیده است. با این وجود Pergamon به پایتخت ایالت روم جدید در آسیا تبدیل شد. تحت تسلط آگوستوس (Augustus) رم از تبدیل شدن به یک جمهوری دست کشیده و در ۲۷ قبل از میلاد یک امپراطوری شد. آن زمان را که Pax Romana نامیدند، مدت مدیدی صلح و کامروایی حاکم شد.
آسیای صغیر (نام روم برای آناتولی) متحد امپراطوری روم شد.
پیدایش مسیحیت تهدیدی برای سلسله ی روم بود به دلیل آن که خدایان قدیمی را رد کرده و الوهیت امپراطورها را انکار می کرد. سفر سنت پل (St. Paul) ، فرستاده ی خداوند (۴۰-۵۶ بعد از میلاد) به پیدایش کلیساهای زیادی ختم شد، به طور برجسته هفت کلیسا از آسیا در مکاشفه ی سنت جان (St. John) آورده شده است که عبارتند از: Pergamon، Smyrna، Sardis، Laodicea، Thyatira، Ephesus و Philadelphia
شهر کنستانتین (قسطنطینه)

در همان حالی که بیزانتیوم در جایگاه یک شهر همانند بسیاری از شهرهای اژه نیز در حال پیشرفت بودند. آن نیز در زیر سلطه ی آتن، اسپارتا، ایران، اسکندر و روم در آمد. این شهر بسیار تلاش کرد تا استقلال خود را از رومی ها باز پس گیرد اما اثبات کرد که برای این کار بسیار کوچک و ضعیف است و بالاخره در ۱۹۶ بعد از میلاد، توسط امپراطور Septimius Severus فتح گردید. امپراطورهای ضعیف و پست، امپراطوری روم را به هرج و مرج کشاندند. در ۲۸۶ بعد از میلاد، Diocletion، با تفکیک اداره ی امپراطوری به دو قسمت، تلاش کرد تا هرج و مرج را آرام کند. سیاست او برای مدتی با موفقیت روبه رو بود اما همراه با کناره گیری او در سال ۳۰۵ بعد از میلاد، امپراطوری باز هم ضعیف و ضعیف تر شده مورد تاخت و تاز متجاوزین قرار گرفت و در مقابل نزاع های داخلی آسیب فراوان دید
کنستانتین کبیر (که به تازگی به مسیحیت روی آورده بود) امپراطوری را باری دیگر متحد نمود. او به منظور تاکید بر جدایی از رومی های کافر، بیزانتیوم را به عنوان پایتخت جدید خود انتخاب کرد. شهر در سال ۳۳۰ بعد از میلاد همراه با جشن با شکوهی گشوده شد و به احترام امپراطور آن را به قسطنطنیه (Constantinople) تغییر نام دادند.
تانتین با پیروی از نقشه ای که به گفته ی او در الهامی از شخص مسیح دریافت داشته بود، دیوارهای جدید شهر را اضافه نمود و بناهای یادبود بسیاری از خود به جای گذاشت که دیوانخانه ی بزرگ مرکزی که با ستون های دارای نمادهای پیروزی تزیین شده بود، یکی از آنها است. روم جدید، به زودی در دنیای مسیحیت به فضیلتی دست یافت که تا هزار سال باقی می ماند. در ۳۹۲، امپراطور تئودوسیوسی مسیحیت را به عنوان دین رسمی امپراطوری روم اعلام کرد. در سال ۳۹۵ با مرگ او، باری دیگر امپراطوری میان دو پسر او تقسیم شد و هرگز دوباره متحد نگردید.
امپراطوری غربی که از روم اداره می شد به سال ۴۷۵ سقوط کرد اما امپراطوری شرقی یا همان امپراطوری روم شرقی که از ۳۹۵ تا ۱۴۵۳ به طول انجامید، که به یکی از امپراطوری های طولانی مدتی بدل شد که جهان تاکنون به خود دیده است.
از بزرگترین امپراطورهای روم شرقی می توان از Justinian کبیر (۶۵-۵۲۷) یاد کرد که مرزهای امپراطوری را تا خاک های اسپانیا، ایتالیا و آفریقا نیز امتداد داده بود. در کنار همسر سرکش خود، تئودورا (Theodora)، هنر را پرورش داده، سیستم دولتی را اصلاح نمود و ساختمان قصر سلطنتی بی نظیر Hagia Sophia (ایا صوفیه) را بنا نمود.


جنگ صلیبی

پس از فوت حضرت محمد (ص) در سال ۶۳۲، سپاه عرب ها که در زیر لوای اسلام متحد شده بودند، مصر، سوریه و فلسطین را از امپراطوری روم شرقی، گرفتند و شهر قسطنطنیه از سال ۶۷۴ تا ۶۷۸ محاصره شد اما به واسطه ی مدافعات خود نجات پیدا کرد.
آفریقای شمالی و ایتالیا شکست خوردند. سیاهی دوران مشکلات تنها با عصر طلایی کوتاه مدت تحت فرمانروایی باسیل دوم(Basil) (۱۰۲۵-۹۷۶) پیش از تهاجمات بیشتر توسط Seljuk Turks که به زور بخش های عظیمی از آسیای صغیر را از کنترل قسطنطنیه خارج نمود، روشن خواهد شد. مکان های مقدس مسیحیان مورد تهدید واقع شده و تعداد زائرین به واسطه ی حمله به اورشلیم محدود گردید.
امپراطور Alexius Comnenus، به منظور احیای قلمرو از دست رفته اش از مسیحیان غرب طلب یاری نمود و همچون اولین قتل عامی که فرانک از قوم بربرها (barbarian) در این سرزمین انجام داده بود با کشتار و قتل عام مسلمانان و یهودی ها بیشتر از آن چه مسیحیان کشته شده بودند را کشت.
با این وجود، جنگ های صلیبی دوم و سوم برای مسیحیان فاجعه ای به شمار می رفت. جنگ صلیبی چهارم که در ۱۲۰۲ به راه افتاد و حسادت Venetia از توان تجاری روم شرقی به آن دامن زده بود، بهانهای برای چپاول قسطنطنیه شد. با وجود این، این شهر که بارها در برابر تجاوزات کافران قد علم کرده بود آماج چپاول مسیحی نماها قرار گرفت.
قسطنطنیه به سال ۱۲۶۱ بازپس گرفته شد اما این شهر دیگر بسیار آسیب دیده بود و یادبودهای عظیم آن خالی از طلا، نقره و تابلوهای هنری گران قیمت اش بود.
آنتالیا درلغت به معنای سرزمین آتالوس میباشد که درزمان آتالوس دوم بناشده است.شهرآنتالیا که درزمان بیزانسها به نام آتالئیا خوانده میشده , مرکز کلیسای جامع بوده استکه پس از تصرف ترکها به پیشرفتهای بزرگی دست یافته است. آنتالیا شهری باستانی بوده اما آثار کم و محدودی از آن زمان به جای مانده نظیر دیواربلندی که قسمتی از آن به عنوان موج شکن بوده و از شهر درمقابل طوفانهای سهمگین محافظت میکرده است.دروازه مرمت شده هادریان این دیوارع از آثار بسیاربی نظیر عهدعتیق محسوب میشود.بخش کاله ایچی شهرویران شده و مناطق تور آنتالیا و اطراف آن از سوی سازمان عالی معبدها و اثرهای قدیمی به عنوان منطقه تاریخی ثبت ومورد حفاظت قرارگرفته است.در آوریل 1984 به خاطر مرمت این  مقاله تور آنتالیا سیب طلایی اسکارتوریسم ازطرف اتحادیه نویسندگان توریسم بین المللی به وزارت فرهنگ اهدا شد. امروزه در این بخش هتلهاع پانسیونها ورستورانهای بسیاری ساخته شده است.آنتالیا درمنطقه مدیترانه قرارداردودر شرق آن شهرهای مرسین وکارامان,دز شمال آن قونیه , اسپارتاو بوردو,درغرب آن موغلا ودرجنوب آن دریای مدیترانه قراردارد.شهر باستانی الیمپسOlympos این شهر در قسمت جنوبی منطقه Mt . Tahtal قرار دارد. این شهر مملو از بوته های گل خرزهره و برگ مو می باشد. دروازه معبدی که در این شهر وجود دارد احتمالا در طول دوران مارکوس آریلیوس 161 – 180 میلادی بنا شده است. قسمتی از پل تئاتر رومی موجود در این منطقه از بقایای دوران باستان محسوب می شود.
شهر آنتالیا دارای اماکن تاریخی بسیار مهمی میباشد مانند آسپندوس و آمفی تـأتر شهر سیده. ازمهمترین مراکزخریددر آنتالیا ، میتوان به فروشگاه میگروس اشاره کرد که مجموعه ای از فروشگاههای معروف داخلی وخارجی می باشد
سواحل آنتالیاAntalya Beach طول سواحل آنتالیا با در نظر گرفتن ناهمواری ها 650 کیلومتر و طول مستقیم آن 500 کیلومتر است ، عمق دریا در بخش های غربی ساحل آنتالیا به خاطر شیب تند کوه های مشرف به این قسمت ها بیشتر می باشد. در ساحل های قاش ، دمره ، فینیکه ، کوملوجا ، تکیراوا و کمر پلاژهای طبیعی بسیار خوبی وجود دارد ، علاوه بر اینها در سواحل گوینوک ، کمر ، تکیراوا ، اولمپیوس و از کارهکولین دنیا تا کستانتوس و پلاژهای بل دیبی عناصر طبیعی لازم وجود دارد .
حمام رومیRoman Bath در این حمام که امروزه از آن به عنوان موزه استفاده می شود مجموعه ای از بهترین آثار باستان شناسی گرد آوری شده است.
آسپندوسAspendos این شهر تاریخی که در 40 کیلومتری آنتالیا واقع شده با تئاتر باستانی خود یکی از جاذبه های تاریخی آنتالیا محسوب می شود. آمفی تئاتر آسپندوس یکی از مهمترین تئاترهای روباز دنیا محسوب می شود.
منطقه پرج آنتالیاPerge این منطقه در 18 کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد که با تور آنتالیا با آن آشنا می شود . این شهر در زمانهای گذشته یعنی زمان پا مفیلیائی ها از جمله شهرهای مهم و باستانی به شمار می آمده است. در سال 1500 میلادی این شهر محل اقامت هیتیت ها بوده است. سنت پل در خلال سفرهای مذهبی خود از این شهر بازدید نموده است. صحنه تئاتر این شهرداری برجسته کاری های بسیار بوده که به زیباترین شکل ممکن طراحی و تعبیه گردیده است. نمونه های دیگری از این برجسته کاری ها را می توان در استادیوم که در حومه شهر قرار دارد مشاهده نمود.…
منطقه ساید آنتالیاSide در مجموع یکی از شناخته شده ترین مناطق گردشگری ترکیه به شمار می آید. این منطقه بندری در عین حال منطقه ای تاریخی و باستانی نیز محسوب گردیده ، و در معنای لغوی به معنای درخت انار می باشد. امروزه این منطقه بدلیل ویرانه های باستانی، ساحل ماسه ای، مغازه های بی شمار و امکاناتی که جهت رفاه گردشگران ارائه می دهد به یک مرکز توریستی تور آنتالیا مهم تبدیل شده است. تعداد بی شمار مغازه ها ، کافه ها و رستوران ها که همگی دارای چشم انداز زیبا از دریا می باشد
پارک ملی آنتالیاMilli Park در 92 کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. این پارک شامل دره ای با انواع گونه های جانوری و گیاهی زیبا است. در کنار این پارک تنگه ای 14 کیلومتری وجود دارد که به موازات رودخانه کوپر و امتداد می یابد. عمق این تنگه در بعضی از مناطق به 400 متر هم می رسد. رستورانهای موجود در کنار این تنگه با پخت و سرو غذاهای دریایی جلوه دیگری را به این منطقه بخشیده است پل الوک Oluk که ساخت آن به دوران رومیان برمی گردد بر روی تنگه قرار دارد.
غار کارائین آنتالیاKaraien cave یک دیگر از مناطق دیدنی آنتالیا غار کارائین است که در فاصله 30 کیلومتری شهر آنتالیا و شرق کوه چان قرار دارد. از خصوصیات در خور توجه این مکان تعلق آن به دوران پارینه سنگی می باشد. غار کارائینی از جمله قدیمی ترین مکانهای سکونت انسان در کشور ترکیه می باشد. این مکان دارای یک ورودی مجزا است که با نور خورشید روشن می شود و در کنار درب ورودی این غار قرار دارد برخی از آثار باستانی که قدمت آنها به 000/160 سال قبل از میلاد مسیح می رسد وجود دارد.

قانون عثمانی

در آناتولیا، ترک ها زیر بیرق سلطان عثمانی (سلطان عثمان قاضی) که روم شرقی را در سال ۱۳۰۰ شکست داد، باری دیگر نیروی تازه ای گرفتند. در قرن ۱۵ کلیه ی اراضی آناتولیا و تراس (Therace) را به جز قسطنطنیه تحت کنترل این عثمانی (Osmanli) ترک بود. امپراطور وقت روم شرقی، مانوئل دوم (۱۴۲۵-۱۳۹۱) با سپردن بخشی از مناطق ترکیه نظیر مسجد و دیوان محاکمات داخل شهر البته همراه با جلب حسن نیت ترک ها با دادن هدایایی از جنس طلا اما بی ارزش به آنها، تلاش نمود تا دشمنان خود را خوشنود سازد. سلطان جوان عثمانی، Mehmet دوم، که بین سال های ۱۴۵۱ و ۱۴۸۱ حکم فرمایی کرد به قطع کردن خطوط مهمات قسطنطنیه دست زد.
دژ عظیم Rumeli Hisari درسال ۱۴۵۲ در بوسفور، تنها طی ۴ ماه ساخته شد. رومی ها تلاش نمودند تا با ترتیب دادن زنجیرهای پهناور بر دهانه ی شاخ طلایی، از آن در مقابل کشتی های دشمن محافظت کنند. آنان دیوارهای شهر را که در گذشته بارها نجاتشان داده بود، مقاوم سازی کردند و انتظار این یورش اجتناب ناپذیر را کشیدند. در آوریل ۱۴۵۳، سپاه سلطان بیرون دیوارهای شهر جمع شدند، چنان بیشمار که در مقابل سپاه رومی ها ده به یک بودند.
این نبرد هفت هفته به طول انجامید. دریاسالار عثمانی با کشاندن کشتی های خود بر روی زمین به طور پنهانی در تاریکی شب، از حلقه ی محاصره عبور کرد. حمله ی نهایی در ۲۹ می ۱۴۵۳، زمانی روی داد که ارتش عثمانی از میان رخنه ای در دیوار به داخل سرازیر شدند. آخرین امپراطور، کنستانتین یازدهم، در میدان مبارزه سقوط کرد و در ظهر همان روز Mehmet و مردانش، کنترل شهر را به دست گرفتند.
پس از آن که به سپاه اش اجازه داد تا سه روز به زیارت بپردازند، دوباره کار خود را با ملایمت و رفتار خوب از سر گرفت. از آن پس او «فاتح» لقب گرفت و پایتخت تازه به تصرف درآمده اش، استانبولی نام گرفت. Mehmet دستور داد تا Haghia Sophia را به مسجد بدل کنند و در روز جمعه ی بعد، او در اولین نماز اسلامی در مکانی که Aya Sofya Camii (مسجد ایا صوفیه) نام گرفت، شرکت نمود.
Mehmet بر تمام اراضی ای که پیش از آن زیر سلطه ی روم شرقی بود، دست گذاشت. گسترش همچنان ادامه داشت و در زمان حکومت نوه ی بزرگ او، سلیمان، امپراطوری عثمانی به اوج قدرت خود رسید. سلیمان پرشکوه در سن ۲۵ سالگی بر تخت نشست و به مدت ۴۶ سال (۶۶-۱۵۲۰) حکومت نمود، طولانی ترین و باشکوه ترین حکمفرمایی در تاریخ عثمانی، استانبول با حاکمانی شایسته، بناهای فاخر، مساجد و قصرها، ساختمان های عمومی و فواره های آبی آراسته شد. استاد معمار ترکیه، Sinan، که از معروف ترین آثار او مسجد سلیمانیه می باشد، در این دوره شکوفا شد.
گسترش امپراطوری همچنان ادامه داشت و در اواسط قرن هفدهم، امپراطوری عثمانی از انتهای شرقی دریای سیاه تا اژه امتداد داشته، و بین النهرین، فلسطین، کرانه های دریای سرخ (شامل مکه و مدینه) ، مصر، آناتولیا، یونان، بالکان، مجارستان، مولداوی، سواحل شمالی آفریقا، کریمه و جنوب اکراین را از آن خود کرده بود.
سقوط و شکست عثمانی
چنین قلمرو وسیعی اجرای قوانین کارآمد را ممکن می سازد، اما سال های تباهی، برخوردهای تلخ خانوادگی که باعث مرگ نابه هنگام اکثر عثمانی های با کفایت شده و جنگ های متناوب، سلطنت را به سوی رکود اقتصادی برگشت ناپذیری هدایت کرد. ناکامی حمله ی Vienna به سال ۱۶۸۳، نقاط ضعف را پررنگ تر کرد. دادگاه استانبول همچنان با شکوه باقی مانده بود و Ahmet سوم به عنوان سلطان Tulip شناخته شده از سال ۱۷۰۳ تا ۱۷۳۰ که معزول گردید، رهبری جشن های شاهانه را بر عهده داشت. به تدریج سلطنت بیشتر و بیشتر تحت کنترل اروپاییان در آمده، از بیگانگان مشورت گرفت، تا سرانجام هر بخشی از امپراطوری توسط آنان اداره شد
قتل عام پیاده نظام Janissaries ترکیه (سپاه برگزیده ی ارتش عثمانی) در Hippodrome به سال ۱۸۲۶، درها را به سوی تغییر باز کرده باعث شد تا اداره ی ارتش دایمی را خود به دست گیرند. میزان کشتار سربازان به ۱۰۰۰۰ نفر تخمین زده شده است. پوشاک عثمانی جانشین یونیفورم های پروسی (Prussian) آبی رنگ شد و Topkapi عثمانی جایگزین قصر سبک قرن Dolmabahce 18 گردید. اما تلاش های روند اصلاحات بسیار دیر به وقوع پیوست و در سال ۱۸۷۶ دولت ورشکسته شد.
سلطان عبدل حمید دوم (۱۹۰۹-۱۸۷۶) سعی در اعمال قوانین مطلق داشت اما تنها باعث بروز نارضایتی هایی میان جوانانی شد که در امور دولتی و سازمان های اجتماعی غرب بسیار مشتاق بودند. موسسه ی Galatasary Lycee (آکادمی فرانسوی) و دانشکده ی Anglophone، قشر جوان را با رویای دموکراسی تحریک می کردند.
این روشنفکری ها باعث تشکیل یک گروه زیرزمینی با عنوان جوانان ترک Young Turks گردید. به سال ۱۹۰۹، شورشی آنان عبدالحمید را برکنار کرده و برادرش Mehmet پنجم را جانشین وی نمودند.
پس از آن جنگ های بالکان و جنگ جهانی دوم به وقوع پیوست که باعث شد ترکیه به جانب آلمان روی گرداند. در عملیات معروف گالی پولی در سال ۱۹۱۵، ترک ها تحت فرماندهی ژنرال مصطفی کمال، در Dardanelles ارتش متحد را شکست دادند. در انتهای جنگ معاهده ی Sevres، امپراطور عثمانی را از سرزمین خود که میان قدرت های متفاوت متحد تقسیم شده بود، محروم نمود.
آتاترک و جمهوری ترکیه

در سال ۱۹۲۰، مصطفی کمال به عنوان رییس مجمع ملی Grand در آنکارا، در اعتراضی به دولت سلطان در قسطنطنیه، انتخاب شد. او یک رهبر جنگ و سیاستمداری نامی است و ضمن پاک کردن ترکیه از متجاوزین بیگانه اش، برای تبدیل شکست به پیروزی دست به کار شد. وی وظیفه ی از میان برداشتن سلطنت را بدون ایجاد نارضایتی میان عناصر مذهبی (در دنیای اسلام، سلطان، خلیفه و رهبر نیز محسوب می شد) بر عهده گرفت.در اوایل صبح روز ۱۰ نوامبر سال ۱۹۲۲، Mehmet ششم به یک ناو جنگی بریتانیایی فرستاده شد تا در تبعید به زندگی خویش خاتمه دهد. بین سالهای ۱۹۲۵ و ۱۹۳۵، رییس جمهور کمال، کشور را دگرگون کرد. او موسسه ها را از محوریت دین خارج نموده، برای زبان ترکی الفبایی خلق کرد، زنان را از قیود آزاد، فرقه ی درویشی را غیرقانونی اعلام نمود و کشاورزی و صنعت را بهبود بخشید. در حضور مردمان عادی ترکیه او شخص بسیار مشهوری به حساب می آمد و پس از مرگش در ۱۹۳۸، هزاران فرد سوگوار در خط راه آهن صف کشیده بودند تا قطار سفید ریاست جمهور را که بدن بی جان آتاترک را از استانبول به آنکارا، پایتخت جدید، حمل می نمود، بدرقه کنند تا در آنجا به خاک سپرده شود.
به سال ۱۹۲۳، آنکارا به پایتخت ترکیه بدل شد. دیپلمات ها Istiklal Caddesi (خیابان استقلال) را ترک کردند. استانبول شان و مقام خود را از دست داد و با گذشته ی همایونی و آینده ای تاریک به حال خود رها شد.
سرانجام استانبول

دهه ی ۱۹۳۰ از سال های رمانتیکی (Orient Express) بود که توسط نویسندگان بیگانه در هتل Pera Palas جشن گرفته می شد، اما دهه ی ۱۹۴۰ از سال های دلهره آور محسوب می شد که همراه با فساد و تخلیه ی جمعیت رو به ویرانی رفت. از زمان جنگ، ترک ها ترکیبی از فرصت های اقتصادی و سیاسی در اختیار داشتند و ارتش همواره به منظور حفظ میراث آتاترک از آشفتگی های اجتماعی و اقتصادی و یا نیروهای جنگ طلب اسلامی، آماده به خدمت بود.
به نظر میرسید استانبول بی اعتنا اما به سختی پیش می رود و پس از دهه ی ۱۹۶۰، زمانی که ترابری اصلی و طرح های استقرار مجددا راه اندازی شدند، احیای شهر نیز تماشایی گردید. این شهر با چرخ زندگی فرهنگی ملت و نیروی حیات اقتصادی اش مجددا خود را از نو بنا کرد، همراه با شرکت ها و بانک های بزرگ تر، روزنامه ی ملی اصلی، شبکه های تلویزیونی و نمایندگی های تبلیغاتی که دفاتر مرکزی تمام اینها در این شهر قرار داشت.
روشن و کارآمد، استانبول باری دیگر به بزرگترین شهرهای دنیا بدل شد و مطمئنا در مقابل حملات تروریستی که گاه و بی گاه به آن متهم می شد، سرخم نمی کرد.
پاسخ
#2
[تصویر: 1373757050.jpg]
نکاتی در سفر به استانبول

مرکز خرید استانبول فروم از جدیدترین و بزرگترین مراکز خرید ترکیه است که در سال ۲۰۰۹,در زمینی به مساحت پانصد هزار متر مربع در منطقه بایرام پاشا ( Bayrampașa )
در استانبول افتتاحشد. در این مرکز خريد استانبول بیش از ۲۸۰ مارک مشهور بین المللی نظیر IKEA , Decathlon و H&M شعبه دارند.
شهربازی های مختلف , آکواریوم ترکوازو اولین آکواریوم بزرگ ترکیه,موزه یخی و سرزمین ژوراسیک, رستوران ها و فست فودهای معتبر از جاذبه های این مرکز خرید در ترکیه مهم هستند.
این مراکز خرید استانبول با قیمت مناسب نزدیک ایستگاه مترو و بزرگراه E5 می باشد و پارکینگی با ظرفیت ۵۰۰۰ [font]ماشین و وسیله نقلیه دارد.[/font]
مرکزخرید کانیون استانبول با شکوه از نظرمعماری
[تصویر: 2222bazar.jpg]

از مراکز خرید استانبول ارزان این مرکز تجاری بزرگی با ۱۶۰ فروشگاه است که در سال ۲۰۰۶ در منطقه لونت افتتاح و در همین سال نیز برنده جایزه بهترین معماری , در گروه مجتمع های تجاری نیز شده است.
این مراکز خرید استانبول ترکیه مجتمع ۴ طبقه دارد , مرکز تجاری کانیون به صورت بدون سقف ساخته شده و فروشگاه ها و مرکز خريد استانبول در اطراف فضای میانی آن قرار
گرفته اند و به این ترتیب خریداران میتوانند ضمن سرزدن به مراکز خرید استانبول با قیمت مناسب مختلف, از فضای طبیعی نیز لذت ببرند.
ایستینیه مرکز خریدی با برند های معروف
[تصویر: bazar40.jpg]
این مرکز خريد استانبول در منطقه ایستینیه واقع است و ۴ طبقه و ۲۹۱ فروشگاه دارد.
این مجتمع از مراکز خرید استانبول با قیمت مناسب از دو قسمت سرپوشیده و بدون سقف تشکیل شده و در میان فضای باز آن پارکی زیبا قرار دارد .
بازاری به سبک و معماری قدیمی نیز در این مراکز خرید استانبول ارزان مجموعه ساخته شده است . پس از افتتاح این مجموعه در سال ۲۰۰۷ , مارک های جدیدی مانند پرادا ( PRADA ) ,دیور ( Dior ) و سلین با افتتاح فروشگاه های خود در آن , برای اولین بار به ترکیه وارد شدند.
اولین شعبه رین فارست گافه ( Rain Forest Cafě ), رستوران بین المللی معروفی با فضایی شبیه جنگل های بارانی , در ترکیه نیز در این مجتمع قرار دارد. در مراکز خرید
استانبول ترکیه فضای بازیکودکان و مجتمع سینمایی با۱۲ پرده و سیستم آی مکس ( IMAX ) از دیگر امکانات این مجتمع هستند.
که با استفاده از سیستم آی مکس می توان تصاویر را بزرگتر و واضح تر دید.
مجتمع تجاری مدرن گالریا آتاکوی استانبول
[تصویر: bazar4040.jpg]
اولین مجتمع تجاری مدرن و مراکز خرید استانبول ارزان به سبک اروپایی ترکیه است که در سال ۱۹۸۸ در استانبول افتتاح شد. گالریا آتاکوی از مراکز خرید استانبول با قیمت مناسب ۴ طبقه دارد که ۲ طبقه از آن به مرکز خريد استانبول با حدود ۱۳۰ مغازه و ۲ طبقه دیگر به رستورانها و امکانات تفریحی و ورزشی اختصاص دارد .
مراکز خرید استانبول ترکیهپیست اسکی روی یخ این مرکز, تنها پیست یخ عمومی شهر است و طرفداران زیادی دارد.
بازار بزرگ اسانبول یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای سرپوشیده دنیا
[تصویر: bazar1212.jpg]
مرکز خريد استانبول چنانچه قصد خریدن سوغاتی از ترکیه را برای دوستان خود دارید هنرهای دستی ، قالیچه های زیبا ، اشیاء سرامیک ظروف مسی ، برنجی و یا حتی قلیان از جمله بهترین گزینه ها برای شما خواهد بود. طلا و جواهرات موجود در ویترین مغازه ها به نوبه خود چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. از دیگر موارد این بازار لباسهای چرمی است که دارای کیفیت و قیمتی مناسب است. در قسمت غربی این بازار انواع عتیقه جات نیز بفروش می رسد. بد نیست به امید یافتن یک گنج قدیمی به این مکان نیز سری بزنید.
مراکز خرید استانبول ارزان با بیش از ۵۸ کوچه سرپوشیده و بیش از ۱۲۰۰ مغازه , از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده جهان است.این بازاردرسال ۱۴۶۱افتتاحشد و به خاطر داشتن مغازه های جواهرفروشی , ظروف سفالی , ادویه فروشی و فرش فروشی معروف است. این بازار دو شبستان اصلی با ساختار گنبدی شکل که برای انبار ونگهداری استفاده می شود, دارد.در طول حکومت سلطان سلیمان , این بازار به طور وسیع گسترش پیدا کرد.چهار درب اصلی بازار در انتهای دو خیابان اصلی قرار گرفته اند که نزدیک گوشه جنوب غربی بازار با یکدیگر تلاقی دارند . این بازار در گولدن هورن ونزدیک ایا صوفیه است.
مراکز خرید استانبول ترکیه در ایستگاه امین اونو در کنار مسجد جدید بازار دیگری بنام می سیر چارشی سی قرار گرفته است. در این بازار که با نام بازار ادویه فروشها نیز معروف است بوی انواع ادویه همانند دارچین ، زعفران ، نعناع ، آویشن و غیره فضای اطراف را عطرآگین کرده است. در بازار هنرهای استانبول شما می توانید از محصولات هنرمند انی که مشغول خلق اثرات هنری خود هستند دیدن نموده و در صورت تمایل خریداری نمائید. برای خرید پارچه و لباس بهترین مکان خیابان استقلال ، خیابان جمهوریت و خیابان روملی است. در این مناطق آخرین مدل لباسها ، کیف و کفش های زیبا و جواهرات نفیس با کیفیت عالی یافت می شود.
مراکز خرید استانبول با قیمت مناسب علاوه بر مناطق نام برده شده مرکز خریدآتاکوی گالریا در منطقه آتاکوی ، آک مرکز در منطقه اتیلر و مرکز خرید کاروسل در منطقه با کیرکوی با فروشگاههای بسیار جذاب خود مکان مناسبی برای خرید کردن است. از جمله مراکز خرید دیگر پاساژ اطلس در محله بی اوغلو،مرکز خرید کاپیتول در بخش آسیائی استانبول،خیابان بغداد و خیابان بهاریه می باشد.بازار صحافها (صحافلار) و چنیار آلتی در منطقه بیازیت از جمله مراکز خرید دیگری است که در آن مجموعه ای از اشیاء قدیمی و جدید یافت می شود. دستفروشان در روزهای یکشنبه اجناس خود را در حدفاصل منطقه صحافلار و بازار سرپوشیده (کاپاتی چارشی) به مشتریان عرضه می کنند. از بازارهای روز موجود در استانبول نیز می توان به بازار روز کوچه چوکورجوما در منطقه جهانگیر ، کوچه بویوک حمام در منطقه اسکودار ایستگاه بازار در منطقه کادیرکوی و محله مابین امین اونو و تاحتاکاله اشاره کرد. هم چنین در روزهای یکشنبه می توانند به بازار روز محله بین بویوک دره و ساری یر سری بزنید.
۱-مناره، عکس یا مجسمه آتاتورک، و پرچم ترکیه. این سه چیزی است که در ورود به استانبول به چشم شما می خورد و به هر جای این شهر که می روی جلو چشم شماست. به هر سو که نظری بیفکنی، حتما، پرچم قرمزی خواهی دید و مناره یا مناره هایی و عکس یا مجسمه آتا ترکی. درست به عکس تهران که نه ایرانی است، نه اسلامی، نه انقلابی!
۲-بانگ اذان را هر جای استانبول که باشی، به وقت نماز، می شنوی .درست به عکس تهران!
۳-دارو خانه های استانبول بیش از حد معمول خلوت بود. در مجموع در یک هفته ای که آنجا بودیم کمتر از تعداد انگشتان یک دست مشتری داخل داروخانه هایی دیدم که از جلو آنها می گذشتم. از بقیه افراد گروهمان هم که پرسیدم این مطلب را تایید کردند.سِِِوءال من از همه آنان این بود که : “چرا دارو خانه های تهران این همه شلوغ است و داروخانه های استانبول این همه خلوت؟”جواب ها متفاوت بود، تا حدودی، اما همه با حسرت و تاسف همراه .
۴- مغازه دارهای استانبول، با مواردی نادری استثنا، کالا هایشان را به دو قیمت می فروختند: قیمتی میلی برای مسافران خارجی و قیمتی ثابت برای مردم شهر. اگر شما مسافر باشید، هر بار یک کالای مشخص را باید به قیمتی بخرید که میل فرو شنده آن را تعیین می کند . این امر اغلب ذهن مرابه سه امر و نسبت آنها با هم مشغول می کرد:اخلاق، انحطاط، توسعه. و پیداست که به هیچ نتیجه ای هم نرسیدم . قبلا فکر می کردم پیشرفت بدون اخلاق نا ممکن است و توسعه، وامی هم به اخلاق دارد، و یا شاید تعاملی با آن و انحطاط و بی اخلاقی برادرند . حالا می دیدم ترکیه از ما پیشرفته تر است امادر انحطاط اخلاقی تفاوتی با ما ندارد.
۵-در استانبول از زنان و مردان خیابانی خبری نبود.در طول این هفته، فقط دو بار دیدم که ماشینی برای رهگذری بوق بزند. گاهی از نظرم می گذشت که شاید تهران آنقدر مساله دارد که ما فرومایگان خیابانی را یا نمی بینیم یا مساله نمی دانیم .
۶- حالا که مساله ای از مسایل تهران گفتیم، بد نیست این هم بگوییم که در اغلب خیابان های استانبول از تراکم خودرو ها خبری نبود، مگر در ساعاتی بسیار محدود، آنهم نه به حجم ترافیک تهران .رفتار های خطر آفرین رانندگان و مردم عادی هم تفاوت بسیار تأسف آوری با تهران داشت.
۷-از رفتار و پوشش غیر طبیعی می شد فهمید که آن فرد به احتمال زیاد ایرانی است، نه مسافری اروپایی، آسیایی، و یا شهروندی ترکیه ای.
۸-در این مسافرت، اغلب به این می اندیشیدم که آیا :”توسعه و دموکراسی لزوما از فلسفه شروع می شود ؟” مشکل این بود که مصداق استانبول نمی توانست هیچ کمکی به من بکند .یکی به این دلیل که من از تاریخ توسعه کشور ترکیه خبر نداشتم و دیگر اینکه نمی دانستم حالا کار دموکراسی و توسعه در این شهر و کشور به کجا رسیده است .
۹-مسافران دیگر کشورها بیشتر در کار تفریح بودند و تماشا، یا از موزهای با می دیدند یا اثری تاریخی و یا در حال آزمودن اختصاصی های استانبول (غذاها، شیرینی ها و…) هموطنان ما اما بیشتر در کار خریدن بودند.سراغ ایرانی را [font]تور استانبول بیشتر باید در پاساژ ها و بازار ها می گرفتی .[/font]
۱۰- نوجوانان ایرانی گروه ما بیشتر به پیرمردها شبیه بودند :آرام، متین، موقر. همچون مردی سالخورده . مثل زبان این متنی که من می نویسم :زبان و بیان پیرمردها، زبانی لبریز از ترس. ترس از آزمودن نیازموده ها، ترس از خطاهای مبادای احتمالی، ترس از خروج از هنجار های سنتی، ترس از … . نوجوانان دیگر کشور اما نوجوان بودند و نوجوانی می کردند. مثلا اتاق های همسایه ما هرگز متوجه نشدند که پسر شانزده ساله ما چند روز در اتاق بغلی آنها مسکن گزیده است، اما همه طبقه ما لحظه ورود و خروج و ساعت حضور نوجوانان هلندی در هتل را درک می کردند .عین زندگی بودند این نوجوانان .
۱۱-جالب این که تمام بیست نفر همراهان ما با این نوجوانان مخالف بودند :چه سنتی چه مدرن و چه مذهبی چه لاییک. دیدم در این مورد، همه با هم موافقند .هیچ یک به این نوجوانان اجازه نمی دادند خودشان باشند و همه از آنان می خواستند پنجاه سال بیشتر داشته باشند. ظاهرا در پارادایمی که ما در ذیل آن “انسان” را تبیین می کنیم، این کلمه یک معنا بیشتر ندارد: پیرمرد!
۱۲-مسجد های استانبول همه عین هم بود، هم در شکل و هم در رنگ. انگار همه را به یک قالب ریخته بودند. رنگ و نمای مساجد هم جدی بود و عبوس .این مساجد، حتی مسجد سلطان احمد، بیش از آن که نماینده هنر و اندیشه باشد، نمودی از سخت کوشی و تلاش بود.
پاسخ
#3
ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران امسال هم مثل هر سال میزبان مسافرانی است که از سوی ایران و ملل مختلف به آن جا مسافرت می کنند بنابراین شاید شما هم بخواهید به این کشور مسافرت کنید بنابراین لازم است یک سری اطلاعات ضروری را بدانید، سعی کرده ایم در این مقاله لازم ترین نکات را برای شما ذکر کنیم تا در سفر دچار مشکل نشوید. ابتدا در مورد شهرها گفته ایم و بعد در مورد اطلاعات و نکات مورد نیاز در مورد ترکیه و در نهایت به معرفی دیدنی ها و هتل ها پرداخته ایم. سرزمینی در غرب آسیا و جنوب شرق اروپا که از دو شبه جزیره آناتولی و تراس شرقی تشکیل شده است . ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد و دو همسایه اروپایی و شش همسایه آسیایی آنرا احاطه کرده اند . دریاهای سیاه و مرمره ، اژه و مدیترانه از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می شوند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی به این کشور می دهند . بزرگترین و مهمترین شهرآن استانبول می باشد . ترکیه با کشورهای ایران ، جمهوری آذربایجان ، ارمنستان ، گرجستان ، عراق ، سوریه ، بلغارستان و یونان همسایه است.
شهرهای توریستی : استانبول ، آنکارا ، کوش آداسی ، آنتالیا ، ازمیر ، قونیه
استـــانبــــول
استانبول بزرگترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است . این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمر قرار دارد . استانبول تنها شهر در دنیاست که در بین ۲ قاره آسیا و اروپا واقع شده است .
اگر هدفتان از سفر فقط خرید کردن است شهر استانبول گزینه خوبی برای این کار به شمار میآید. بهترین زمان سفر به استانبول در بهار (از آوریل تا می) و در پاییز (از سپتامبر تا اکتبر) است . در زمستان بارندگی در استانبول زیاد است. اگر به بادهای زمستانی و برف علاقه دارید در زمستان به استانبول سفر کنید.
ده جاذبه برتر استانبول عبارتند از :
مسجد و موزه ایاصوفیه ، قصر غرق شده ، مسجد سلیمانیه ، مسجد آبی ، قایق های بسفر ، قصر توپکاپی ، کاخ دولما باغچه، مسجد فاتح ، مسجد رستم پاشا ، مسجد سلیمانیه ، مسجد سلطان احمد ( مسجد آبی ) ، خیابان استقلال ، افسوس ، سنت سائیز و بازار بزرگ
آنکـــــــــــــارا
آنکارا مرکز و دومین شهر بزرگ ترکیه است و در قلب این کشور و آناتولی مرکزی واقع شده. این شهر مرکز تجاری و صنعتی ترکیه است و با جاذبه های تاریخی بسیار، مانند موزه هایی که آثاری از هاتی ها، هیتی ها، فرایجین ها، اورارتو ها و تمدن روم را در خود جای داده، به یکی از محبوب ترین شهرهای منطقه تبدیل شده است.
از مکانهای دیدنی در آنکارا به آنیتکابیر می توان اشاره کرد . آنیتکابیر ( مقبره آتاتورک ، موسس جمهوری ترکیه ) بروی یک تپه خیره کننده در بخش ” آنیتپ ” قرار گرفته است . موزه تمدن های آناتولی از دیگر جاذبه های آنکارا بشمار می رود .
آنتــــــالیــــــا
معنای آنتالیا ، سرزمین آتالوس می باشد این شهر به خاطر این که در منطقه مدیترانه قرار گرفته در زمستانها بارانی و معتدل و در تابستانها گرم می باشد .هتلهای مدرن و آثار تاریخی و دریا و سواحل رویایی آن ، آنتالیا را به زیباترین شهر ساحلی ترکیه تبدیل نموده است . مناطق تفریحی و استراحت گاههای آن شامل مناطقی همچون کمر ، بلک ، بلدینی و … می باشد .
از جاذبه های توریستی تور آنتالیا می توان به پارک Akuaو بندر قلعه کاله ایچی اشاره نمود .
کوش آداسی
کوش آداسی یکی از معروفترین تفریحگاههای مهم ترکیه می باشد . مکانهای زیبایی همچون رستوران های دریایی ، اسکله و جزیره کبوتر ، پارک ملی , معبد آدریانو دروازه هرکیولس در این شهر وجود دارند . کوش آداسی شهری مملو از کافه‌ها و بار‌های کارائوکه‌ای است که پر از برچسب‌ها و نقش و نگار تیم‌های فوتبال هستند، هتل‌ها و پلاژ‌های شنا، مراکز خرید و غرفه‌های خالکوبی. قیمت‌ها در این شهر کمی بالا هستند.اما بهترین فصل سفر به کوش آداسی از ۱۵ خرداد الی ۱۵ شهریور میباشد. البته گرانترین فصل سفر از ۱۵ تیر تا ۱۵ شهریور میباشد اما چنانچه بتوانید اواخر اردیبهشت ماه تا اوسط خرداد ماه به کوش آداسی سفر کنید از لحاظ قیمتی بسیار به نفع شما خواهد شد. همچنین در این زمان آب و هوای بسیار معتدل و مطلوبی در انتظار شما خواهد بود. بسیاری از ایرانیان در تعطیلات عید به ترکیه سفر میکنند اما در این موقع از سال هنوز استفاده از تفریحات آبی تا حد بسیار زیادی مقدور نمیباشد.

یک مرکز خرید معروف به نامKuş واقع در محله کاله ایچیKaleichi است که سرگرمیهایی نیز برای تمام شب دارد.در خارج از شهر کوش آداسی در مسیری که به شهر بدروم میروند در ناحیه سکه ، Outlets است که در آنجا هم میتوانید خرید کنید. فاصله آن از شهر کوش آداسی حدود ۴۰ دقیقه است. در آنجا میتوانید مارکهایی مثلAdidas, Nike, Benetton, Billabong, Levis را پیدا کنید.از مناطق توریستی کوش آداسی می توان به بنادر، قایق های تفریحی و ناوها ، پلاژها ، گوورجین آداسی ، غار کاراجا ، پارک ملی دلتای آیدین – بیوک مندرس و پارک ملی Peninsulaاشاره نمود . ازمـــیــــــــــــــــر
کرانه های دریای اژه در ترکیه از جمله زیباترین چشم اندازهای کشور ترکیه می باشند . خط ساحلی باشکوهی که آب شفاف دریای اژه به آن برخورد می کند، مملو است از کرانه های قدیمی که توسط باغهای زیتون، پرتگاههای سنگی و جنگلهای کاج احاطه شده اند . این شهر که هموراه دارای تور ترکیه زیادی است در زبان ترکی ” ازمیر زیبا” نام دارد، بر فراز یک خلیج بلند و باریک واقع شده که توسط کشتیها و قایقهای تفریحی، شیاردار شده است. آب و هوای آن معتدل است و در تابستان، نسیم مداوم و روح بخش دریا ،گرمای خورشید را متعادل می کند.این شهر که در پشت پیاده روهای آراسته شده با نخل و خیابانهایی که خط ساحلی را دنبال می کنند ، از دامنه های کوههای اطراف با شیبهای پلکانی افقی به آرامی بالا میرود. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بوده و بندر آن فقط در رده دوم نسبت به استانبول قرار دارد. ازمیر که در تمام طول سال یک شهر بین المللی و سرزنده است، در مدت جشنواره بین المللی هنر( ژوئن و جولای ) و نمایشگاه بین المللی ( آگوست و سپتامبر )، بازدید کنندگان زیادی دارد.
ازجمله موارد دیدنی این بندر صنعتی میدان کوناک ، برج ساعت ، مسجد کوناک و موزه های شهر ازمیر ( باستانشناسی ، فرهنگ شناسی ، باستانشناسی ، فرهنگ شناسی ، هنر و … ) مسجد سالپچی اقلو ، کلیسای سینت پلیکارپ ، ساعت کولسی ، آن می باشد . (foroudtravel) نکاتی که باید در سفر در ترکیه بدان ها توجه کنید:

به لحاظ عدم آشنایی ایرانیان با زبان و عادات مردم ترکیه ممکن است برخی از سوء استفاده کنندگان بخواهند از این امر استفاده کنند که توصیه میشود با افرادی که به محیط آشنایی دارند همراهی کنند.
به یاد داشته باشید که همیشه پلیس حامی شماست و با مراجعه به پلیس می توانید حقوق خود را مطالبه کنید.
به مکانهایی که تشریف می برید دقت کنید زیرا بعضی جاها به لحاظ قیمتی بسیار بالا می باشند و ممکن است شما هزینه های آنها را قبول نکنید. کلاً هر جایی قیمت خاص خود را دارد و مراکز تفریحی هر کدام مشتریان خاص خود را دارند.
سرویسهای بهداشتی در ترکیه پولی بوده و صاحبان آنها مکلف به پرداخت مالیات درآمد خود میباشند. هزینه توالتهای عمومی حداکثر ۵۰ کروش یا نیم لیر ترک است که معادل حدود ۳۵۰ تومان میباشد.
واحد پول ملی ترکیه لیره است. نرخ خرید و فروش برای پولهای رایج بین المللی (دلار، یورو و . . .) روزانه منتشر میشود از آنجائیکه نرخ ارز در طول یک هفته تغییر زیادی نمیکند میتوانید مبلغ مورد نیاز خود را برای یک هفته از صرافی ها یا از بانک ها تهیه نمائید. در هنگام تبدیل پول خود از ارزهای خارجی به لیر ترک حتما رسید دریافت نمائید.
یکی از لذت های سفر به ترکیه خرید است. در فروشگاههای بزرگ میتوان لباسهای زنانه و مردانه، کت های چرم و جیر اعلی با قیمت مناسب پیدا کرد. ترکیه سهم به سزائی در بازار چرم و لباس اروپا به علت کیفیت بالا و قیمت مناسب محصولات خود دارد
تاکسی ها در ترکیه با رنگ زرد مشخص شده اند. هر مسافر طبق مسافتی که طی کرده و تاکسیمتر مشخص میکند پول می پردازد که نرخ قیمت آن در شب از روز گرانتر است. دولموش سرویس ویژه ای است که مسیرهای خاصی را طی میکند و کرایه آن ثابت و توسط شهرداری تعیین شده است. دولموش ها در آنتالیا معمولا تا ساعت یازده شب کار میکنند. جهت سفر در طی روز به مرکز شهر دولموش وسیله مناسب و مقرون به صرفه تری است.
ساعت رسمی ترکیه نسبت به ایران یک ساعت و نیم عقب است.
در طول اقامت در ترکیه از خوردن آب لوله کشی خودداری نمائید.
تلفنهای ضروری : – پلیس امداد : ۱۵۵ – آمبولانس : ۱۱۲ – آتش نشانی : ۱۱۰ خارج از شهر۱۵۶
ادارات پست و تلگراف و تلفن با رنگ زرد مشخص شده اند. علامت اختصاری مراکز پست و تلفن PTT از مراکز نامبرده می توانید کارت تلفن جهت مکالمه تهیه نمائید. کد ایران ۰۰۹۸ می باشد. در ادامه کد شهر مورد نظر را وارد می کنید بطور مثال برای تماس با تهران کد ۰۰۹۸۲۱ را وارد می کنید.
سفر به آنتالیا را در تابستان انجام ندهید یا اگر فصل تابستان را انتخاب می کنید ضد آفتاب فراموش نکنید.
توصیه می شود در صورتیکه بدون راهنما و جدا از گروه در شهر گردش میکنید تنها به مقدار مورد نیاز با خود پول حمل نمایید
اشیاء معاف از حقوق گمرکات در هنگام ورود: وسایل شخصی همراه مسافر، یک تلویزیون، یک کامپیوتر لپ‌تاپ و یا مشابه آن، حداکثر سه نوع ساز موسیقی، ۲۰۰ نخ سیگار و ۵۰ سیگار برگ، داروها و وسایل پزشکی شخصی، یک دوچرخه و سایر وسایل مورد نیاز در طول یک سفر.
گمرکات خروجی: برای خروج فرش نو به گواهی خرید و برای خروج فرش کهنه به گواهی هیئت‌مدیره یک موزه نیازمندید. خروج هرگونه عتیقه‌جات ممنوع است. اجناس پربهای شخصی را تنها در صورتی می‌توانید خارج کنید که یا در بدو ورود به ترکیه در گذرنامه شما ثبت شده باشند و یا با ارزی که بصورت قانونی تبدیل شده است، خریداری شده‌است.
هر جا رفتید کارت شناسایی عکس داری همراهتان باشد.
آب شهری ترکیه بری آشامیدن نیست لذا در هتل و جاهای دیگر آب های قوطی و بطری برای خوردن با مارک های خاص ارائه می شود.
در زمینه سیستم حمل و نقل از هتل و اطرافیان سوال کنید و از امنیت مکان ها مطمئن شوید.
سیستم های حمل و نقل مربوط به سازمان خصوصی و دولتی است.
کرایه در ترکیه بر اساس مسافت و بر اساس واحد پولی لیر حساب می شود.
دیدنی های ترکیه

دیدنی های این کشور بسته به شهر توریستی خاص خود بسیار زیاد است که ما به طور کلی در زیر به تعدادی از این دیدنی ها اشاره می کنیم:
دیدنی ها در تور استانبول: مسجد ایا صوفیه،جزایر دریای مرمر در آبهای استانبول، کاخ توپ کاپی محل تلاقی تنگه بسفر ، خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره،
دیدنی ها در انتالیا: کسیک مناره، آکوالند aqualand یکی از زیباترین مراکز آبی تفریحی ترکیه، سواحل شرقی آنتالیا : سواحل ماسه های طلایی، ساحل غربی آنتالیا : ساحل نور، شهر قدیمی مرکز آنتالیا،
دیدنی های الانیا:قلعه سرخ درآلانیا ،مسجد آکشابه سلطان ، مسجد امیر بدرالدین، خرابه های محمودلار، قلعه آلانیا
دیدنی های انکارا: ستون ژولیون، معبد آگوستوس ، ارگ آنکارا، موزه های آنکارا

لیست هتل های ترکیه :

ترکی از نظر هتل هم توانسته هر قشری را پوشش دهد که یکی از مهمترین ویژگی های انتخاب حالت سه گانه ی سرویس دهی است که به صورت زیر است :
*( B.B (Bed & Breakfast یعنی اقامت در هتل با صبحانه
* ( H.B ( Half Borad یعنی اقامت در هتل با صبحانه و شام
* (F.B (Full Board یعنی اقامت با صبحانه و ناهار و شام
در این جا به لیستی از هتل ها اشاره می کنیم :
هتل های استانبول: هتل گرند هالیک استانبول، هتل گولدن ایج ۲ چهار * استانبول، هتل گولدن ایج ۱ استانبول، هتل تکسیم گونن۴* استانبول
هتل های انکارا: هتل نستا آنکارا ، هتل اونتار آنکارا، هتل گراند ورک آنکارا، هتل باتیک آنکارا، هتل ییلدیز آنکارا،هتل رسات آنکارا ، هتل سهینبی آنکارا،هتل مادی اینسی آنکارا،هتل سیتی رزیدنس آنکارا
هتل های انتالیا: هتل کنکورد دلوکس آنتالیا، هتل ریکسوز لارس آنتالیا، هتل آی.سی گرین پالاس ۵*، هتل پاپیلون بل ویل آنتالیا، هتل کروانسارای لارا آنتالیا
هتل های آلانیا : هتل ۴ ستاره مای گاردن آلانیا ، هتل ۴ ستاره سان شاین آلانیا ، هتل ۴ستاره وایت سیتی بیچ آلانیا ، هتل ۴ ستاره کلاب هتل آلانیا ، هتل ۴ ستاره فرست کلاس آلانیا
قبل از سفر حتما نکات مهم مسافرت به ترکیه را در دفترچه خود یادداشت کنید و با تورهایی که قصد مسافرت با آن ها دارید نیز مشورت کنید. ما سعی داریم سفری ایمین و بدور از هر مشکل و سختی را برای شما فراهم نماییم.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  4 جاذبه مهم گردشگری شیراز abbasa30 1 219 10-10-2015، 01:41 PM
آخرین ارسال: tabesh
  چرا ترکیه در گردشگری موفق است؟ abbasa30 0 176 13-09-2015، 05:14 AM
آخرین ارسال: abbasa30
  1 دلیل برای موفقیت ترکیه در گردشگری abbasa30 0 123 13-09-2015، 04:12 AM
آخرین ارسال: abbasa30
  راهنمای سفر گردشگری به شهرهای ترکیه tabesh 1 304 10-09-2015، 04:54 PM
آخرین ارسال: tabesh
  راهنماي گردشگري آلانيا ترکیه tabesh 0 137 03-09-2015، 11:47 AM
آخرین ارسال: tabesh
  در سفر به ترکیه از قلعه بدروم دیدن کنید ! tabesh 1 230 03-09-2015، 11:24 AM
آخرین ارسال: tabesh
  سفر به ترکیه و بهترین مکان های دیدنی tabesh 0 80 31-08-2015، 11:10 PM
آخرین ارسال: tabesh
  جاذبه های گردشگری استانبول masterina 0 94 23-08-2015، 08:41 AM
آخرین ارسال: masterina
  5 جاذبه گردشگری از شهر ساخلی آنتالیا abbasa30 0 114 21-08-2015، 01:52 AM
آخرین ارسال: abbasa30
  5 جاذبه جذاب گردشگری شهر استانبول abbasa30 0 84 19-08-2015، 12:51 PM
آخرین ارسال: abbasa30

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان