امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سفر به نجف
#1
 [تصویر:  81891-245076-1404140316.jpg]

پرواز به نجف از مهرآباد
چهار پرواز مستقیم به مقصد نجف اشرف از فرودگاه مهرآباد تهران به منظور افزایش بی سابقه حجم مسافران به مقصد عراق و در جهت تکریم مسافران اربعین حسینی صورت می گیرد.
شرکت هواپیمایی معراج با اعلام این خبر افزود با توجه به رسالت صنعت هوایی و در راستای خدمت رسانی به زایران کربلا در ایام اربعین و در جهت حفظ تعادل قیمت و ترافیک های پروازی خطوط تهران - نجف بخشی از پروازهای این شرکت پس از مدت ها از فرودگاه مهرآباد تهران انجام خواهد شد.
در همین ارتباط شرکت مزبور در آخرین اقدام خود در این خصوص با هماهنگی های صورت گرفته با سازمان هواپیمایی کشوری، فرودگاه بین المللی مهرآباد ،اداره گذرنامه، نیروی انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اقدام به برقراری چهار پرواز فوق العاده به صورت مستقیم در خطوط پروازی تهران – نجف کرده است.
'علی رستمی' مدیرکل فرودگاه مهرآباد هم در این خصوص گفت با توجه به افزایش بی سابقه سفر به عراق برای حضور در مراسم اربعین و طی هماهنگی های به عمل آمده بر آن شدیم تا در جهت تکریم زایران اربعین چهار پرواز مستقیم به مقصد نجف اشرف از فرودگاه مهرآباد تهران صورت گیرد.
وی گفت: این چهار پرواز مستقیم از سوی شرکت هواپیمایی معراج طی 4 روز صورت می پذیرد که اولین پرواز روز قبل از سوی این ایرلاین صورت گرفت و پرواز های بعدی امروز و روزهای بعد از همین فرودگاه خواهد بود.
پیش از این مرتضی دهقان مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاهها، شرکت ها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری خاطر نشان کرده بود که به منظور جلوگیری از افزایش قیمت بلیت هواپیما و حفظ تعادل بازار در ایام اربعین حسینی تاکنون مجوز 257 پرواز به صورت فوق العاده به مقاصد نجف و بغداد صادر شده است.
میلیون ها نفر این روزها برای حضور در مراسم حماسی اربعین حسینی در تلاش هستند تا خود را به عراق برسانند.
بر اساس اعلام منابع عراقی امسال استقبال از مراسم اربعین به صورت بی سابقه بوده است.
مديرکل عتبات عاليات سازمان حج و زيارت از آغاز اعزام هاي 3 و 4 روزه در بعد از ماه مبارک رمضان خبر داد.
ب محسن نظافتي مديرکل عتبات عاليات سازمان حج و زيارت ضمن اعلام اعزام هاي 3 و 4 روزه در بعد از ماه مبارک رمضان گفت: هزينه اين اعزامها تا 15 درصد کمتر خواهد بود.
محسن نظافتي با اشاره به اينکه ثبت نام زائران براي اعزامهاي 3 و 4 روزه از روز دوشنبه 30 تيرماه در سراسر کشور آغاز شده و متقاضيان مي توانند براي ثبت نام به سايت عتبات عاليات مراجعه کنند.
وي تاکيد کرد: بر اساس مذاکرات انجام شده با سازمان هواپيمايي قرار است علاوه بر تورهاي 7 روزه، 3 و 4 روزه نيز در دستور کار قرار گيرد که اعزام اين افراد بعد از ماه مبارک آغاز خواهد شد.
مدير کل عتبات عاليات سازمان حج و زيارت گفت: هزينه سفرهاي 3 و 4 روزه نسبت به 7 روزه در حدود 150 هزار تومان يعني تا 15 درصد کمتر است. که اين پايين بودن قيمت به دليل هزينه هتل و غذاست و قيمت پرواز و حمل و نقل و ساير خدمات براي زائران تغييري نخواهد کرد.
نظافتي با اشاره به اينکه هزينه سفر 4 روزه عتبات و عاليات کمتر از 950 هزار تومان و 3 روزه نيز کمتر از 900 هزار تومان خواهد بود، تصريح کرد: در حال حاضر زائراني که در کربلا و نجف هستند در سلامت کامل به سر مي برند و هيچ مشکلي براي آنها ايجاد نشده است.
به گفته وي، اعزامهاي جديد از 16 رمضان آغاز و ادامه پيدا خواهد کرد به طوريکه در شبهاي قدر با استقبال زياد زائران مواجه بوده ايم.
مهران، امن‌ترین دروازه‌ی سفر به نجف و کربلا
رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی استان ایلام از امنیت به‌عنوان مهم‌ترین ویژگی این شهر برای تبدیل‌شدن به دروازه عتبات عالیات نام برد.

به گزارش ایسنا «بهمن جوشقانی» در دیدار با کارکنان انتظامی شهرستان مرزی مهران اظهار کرد: از آنجا که مهران امن‌ترین پل ارتباطی ایران به عتبات عالیات است خدمت در این شهرستان فرصتی گران‌بها برای ارائه خدمات به زائران اباعبدالله(ع) خواهد بود.

وی بابیان این‌که ایمان و اعتقاد مهم‌ترین مؤلفه برای خدمت است، گفت: با داشتن این عقیده که در خدمت زائر اباعبدالله بودن،همان خدمت به اباعبدالله(ع) و لبیک به قیام اوست و هیچ عاملی دیگر مانع تلاش در جهت خدمت به زائران نمی‌شود.

جوشقانی در ادامه داد: امنیتی که امروز در این شهرستان مرزی وجود دارد باعث شده است که باوجود برخی کمبودها نبود زیرساخت‌ها مهران پذیرای میلیونی زائران حسینی باشد.

وی گفت: مهم‌ترین عامل پیروزی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با جنگ نرم دشمن تعصبات صحیح مردم است که فرهنگ اصیل خود را بافرهنگ غلط غربی معاوضه نمی‌کنند و این موضوع ما را در برخورد با هنجارشکنان جدی‌تر می‌کند.

رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی استان با تأکید بر گسترش اقدامات اجتماع‌محور پلیس برای کاهش و کنترل جرائم گفت: آسیب‌های اجتماعی با تقویت و ترویج آموزه‌های دینی قابل‌ برطرف کردن است.

جوشقانی خاطرنشان کرد: امروز دشمن با استفاده از جنگ نرم در تلاش برای ایجاد رخنه در روح جوانان است که مقابله با این امر نیازمند بصیرت‌افزایی و آگاهی‌بخشی در میان جوانان و خانواده‌های آن‌هاست.

رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی استان ایلام تغییر سبک زندگی و فاصله گرفتن از فرهنگ اسلامی ایرانی را یکی از دغدغه‌ها و آسیب‌های جامعه امروز بیان داشت و افزود: نیروی انتظامی باید در ارتباط‌های اجتماعی، جامعه را در مسیر مقابله فرهنگی با این آسیب‌ها سوق دهد.

وی با تأکید بر این‌که همه‌ی دستگاه‌های فرهنگی در حرکت به‌سوی جامعه ایمانی، مکمل یکدیگر هستند، گفت: این امر جزء با تعامل و هم‌سویی هر چه بیشتر بین ترجمان‌های فرهنگی محقق نمی‌شود.جوشقانی با اشاره به هجوم بی‌وقفه دشمن در میدان جنگ نرم، تصریح کرد: امروز بیش از پیش کودکان و نوجوانان در معرض حملات جنگ نرم دشمن قرار دارند و آموزش‌وپرورش به‌عنوان مهم‌ترین میدان تعلیم و تربیت نیازمند برنامه‌های فرهنگی باهمت و همکاری دیگر دستگاه‌هاست.خبرگزاری میراث فرهنگی ـ حمل و نقل ـ گویا ساماندهی وضعیت صنعت هوانوردی در دولت یازدهم همچون دولت نهم و دهم و حتی دولت‌های پیش از آن در حد شایعه باقی مانده و خبری از خبرهای خوب نیست.اگرچه انتظار می‌رفت وزیر راه و شهرسازی طبق وعده‌ای که درمجلس شورای اسلامی داده بود وضعیت را به سمت و سوی توسعه پیش برد اما گویا همه وقت‌ها در گرو سایر فاکتورها چون ساماندهی وضعیت مسکن مهر و راهها و سوانح رانندگی قرار گرفته است هرساله تعداد بی‌شماری از مسلمانان کشورهای مختلف و ایران در ایام خاصی چون اربعین حسینی به عراق سفر می‌کنند این در حالی است که سفر با پای پیاده یک دردسر دارد و سفر با هواپیما یک مصیبت.گویا این بار بازار سیاه برای نرخ بلیط سفرهای هوایی تاثیرات ناخوشایندی بر میزان و تعداد سفرها داشته به شکلی که نرخ بلیط نجف هواپیما برای مسیر تهران ـ نجف که در گذشته 400 هزار تومان بوده طی چند روز گذشته از یک میلیون و 200 هزار تومان تا یک میلیون و 600 هزار تومان شده لذا بسیاری از مسافران از این سفر و عزاداری در حرم امام حسین منصرف شدند.بسیاری از مسافران در گفت و گو با CHN، وضعیت سفر به عراق را در حالی که کمتر از یکماه به اربعین باقی مانده بسیار متشنج دانسته و گفتند: « با توجه به نزدیک شدن به اربعین حسینی قیمت بلیط نجف هواپیمای تهران-نجف بیش از دو برابر افزایش یافته و موضوع جالب در خصوص بلیت مذکور تغییر قیمت‌ها به‌صورت ساعتی است. به عبارت دیگر قیمت بلیت مسیر مذکور به دلیل تقاضای بالا در هر ساعت از شبانه‌روز قیمت متفاوتی دارد و فعالان این بخش پیش‌بینی می‌کنند قیمت بلیت رفت و برگشت به نجف به دو میلیون تومان نیز افزایش می‌یابد.» کارشناسان و فعالان صنعت حمل و نقل هوایی ایران می‌گویند: « قیمت سیستمی بلیت تهران-نجف شرکت‌های هواپیمایی داخلی بین 300 تا 400 هزار تومان است. در این آشفته بازار ارقام متفاوتی از یک میلیون و 250 هزار تومان تا یک میلیون و 600 هزار تومان از سوی آژانس‌ها برای نرخ بلیت رفت و برگشت پرواز تهران-نجف اعلام می‌شود، تفاوت قیمتی که کارکنان آژانس‌ها دلیل آنرا نوع هواپیما، شرکت هواپیمایی و روز پرواز اعلام می‌کنند.»
گویا در حال حاضر نرخ بلیت رفت و برگشت پرواز تهران-نجف حدود یک میلیون و 200 هزار تومان است که بلیت شرکت‌های هواپیمایی ماهان و قشم از بقیه شرکت‌ها گرانتر است. همه این مشکلات از یک سو، برنده شدن در قرعه‌کشی برای رفتن به عراق در اربعین از سوی دیگر دست دلالان را برای افزایش سود خود درازتر کرده است. در این میان برخی فعالان اعلام کردند که برای روزهای نزدیک به اربعین حسینی بلیت نایاب شده است.
به گفته آنان، پس از ثبت‌نام اینترنتی پرواز تهران-نجف از طریق قرعه‌کشی بلیت این پرواز چند روز پیش در اختیار برندگان قرار گرفت و دیگر بلیتی برای این مسیر وجود ندارد.
در این میان هنوز مشخص نیست سازمان هواپیمایی کشور مجوز چه آژانس هایی را به حالت تعلیق درمی‌آورد که چنین نرخ‌های بی سر و سامانی در صنعت هوانوردی اشاعه یافته و منجر به نابسامانی وضعیت مسافری شده است. اگرچه شرکتهای هواپیمایی طی یک روندی بلیت‌ها را چارتری به آژانس‌ها واگذار می‌کنند اما نباید در این میان بر نرخ آنها نظارتی از سوی متولی و دستگاه نظارتی (سازمان هواپیمایی) باشد؟

طبق این گزارش، گرچه ساماندهی بخش حمل‌ونقل هوایی کشور یکی از برنامه‌های اعلامی وزیر راه و شهرسازی پیش از اخذ رای اعتماد نمایندگان مجلس بود، اما وضعیت این بخش از اوایل شهریور ماه سال گذشته تاکنون تغییر چندانی نکرده است؛ نه تنها محیط کسب و کار در این حوزه بهبود مستمری نداشته بلکه تاخیرات خارج از حد معمول پرواز ایرلاین‌های داخلی، خدمات‌دهی نامناسب، افزایش قیمت‌ها و در نهایت پدید آمدن بازار سیاه بلیت هواپیما مصائبی بوده که در 15 ماه اخیر صنعت حمل‌ونقل هوایی به آن گرفتار شده است.
توصیه های سفر به عراف
ضمن التماس دعا و با آرزوی قبولی زیارت و اعمال استحبابی در سفر معنوی و پر ارزش به شهرهای مقدس نجف اشرف، کربلای معلی و در صورت امکان کاظمین و سامراء، از عموم زائران گرامی تقاضا میشود به نکات ذیل کاملاً توجه داشته و با رعایت این موارد از فرصتهای حاصل در این سفر ارزشمند، بهرة را کافی ببرند:
1. هنگام ثبت نام قطعی جهت خرید بلیط نجف یا کربلا و ... نزد کارگزار عامل، حتماً 2 نسخه «قرارداد بین کارگزار و زائر» را مطالعه و امضاء کرده و یک نسخه را دریافت نمایید.
2. فعلا طول مدت سفر کاروانهای هوایی 7 شب و طول سفر زمینی 6 شب یا 7 شب (حسب وجود شرایط اعزام به سامرا و اقامت در بغداد) می باشد. افزایش یا کاهش مدت برنامه سفر مصوب، بنا به تقاضای افراد امکان پذیر نیست.
3. در کلیه موارد میتوانید سوالات و مشکلات را با مدیر راهنما و روحانی (یا مداح) کاروان خود در میان بگذارید. «مدیر راهنما» در این سفر نقش هماهنگ کننده و هدایت کننده و دفاع از حقوق زائران را دارد و تمام قراردادها قبلاً توسط شرکت شمسا منعقد شده است.
4. به زمان اعلام شده از طرف مدیر راهنما جهت حضور در ترمینالها توجه کرده و به موقع حاضر شوید.
5. از لحظه شروع تا پایان سفر کارت شناسایی زائر را به گردن آویزان نموده و پیوسته مراقب آن باشید.
6. طبق برنامه تنظیم شده از سوی مدیر راهنما داخل اتوبوس در صندلیهای خود مستقر شوید و این ترتیب نشستن را در اتوبوسهای عراقی نیز رعایت کنید.
7. در تمام طول سفر شرکتهای مجری ایرانی و عراقی موظف به تامین آب آشامیدنی پلمپ شده و بهداشتی و غذای مناسب (در حد امکانات و شرایط موجود) هستند. لذا در مسیرهای بین راهی از سالم بودن آب و مواد غذایی اطمینان حاصل نمایید.
نکته : برای احتیاط، مقداری آب و تنقلات فاسد نشدنی(مانند بیسکویت، توت خشک، آلو، پسته، مغز گردو و ...) همراه داشته باشید. همچنین همراه داشتن قرص سرماخوردگی، ضد اسهال و قرص مسکن ساده توصیه می شود.
8. در صورتی که همه روزه داروی خاصی مصرف می کنید برای مدت حدود 10 روز 8 داروی خاص خود را با نسخه های مربوطه و نظر پزشک معالج همراه داشته باشید. در هنگام بلیط نجف و شهرهای زیارتی موارد را ذکر کنید و در صورت نیاز به صندلی چرخدار، آن را همراه خود ببرید.
9. تزریق واکسنهای پیشگیرانه (مننژیت و آنفلوانزا) حداقل به فاصله زمانی 15 روز قبل 9 از حرکت، از ضروریات سفر به عتبات است . ضمناً کارت مخصوص آن را همراه داشته باشید.
10. در صورت بروز هرگونه بیماری یا مصدومیت، خونسردی خود را حفظ کرده به اتفاق مدیر کاروان و با همراه داشتن کارت شناسایی زائر، به مراکز درمانی پیش بینی شده و درمانگاههای شبانه روزی مراجعه کنید.
11. تمام زائران از 48 ساعت قبل از خروج از خاک ایران تا 72 ساعت پس از ورود به ایران تحت پوشش خدمات شرکت بیمه گر سینا قرار دارند.
12. در سفرهای گروهی، داشتن صبر، حوصله، گذشت و ایثار، خوش رویی، همبستگی، اتحاد و هماهنگی با مسئول گروه از عوامل موفقیت است. لذا از نظرات و تجربیات مدیر راهنمای کاروان خود تبعیت نمایید و رعایت حال افراد کهنسال و کودکان را بنمایید.
13. با توجه به زمان تشرف، لباس متناسب با فصل و لوازم شخصی مورد نیاز خود را همراه داشته باشید. (لیوان، مسواک، شانه، حوله، دو عدد ملحفه نازک و سبک به منظور رعایت بهداشت فردی، ساعت زنگ دار و ...)
14. پول(ریال) ایرانی در شهرهای زیارتی عراق رایج است، لذا نیاز به همراه داشتن ارزهای خارجی نیست. به مقدار ورد نیاز پول ایرانی برای موارد ضروری و شخصی همراه داشته باشید.
15. خرید سوغات مختصر به عنوان «ره آورد سفر» امری پسندیده است اما خریدهای بی رویه و افزوده شدن بار و اثاثیة حجیم، حاصلی جز سختی ، درگیری با رانندگان اتوبوسها و مشقت برای خود و همسفران شما به دنبال نخواهد داشت.
نکته: حداکثر میزان بار مجاز برای هر زائر 30 کیلوگرم است.
16. روی تمام ساکها، کیف و چمدان، موبایل و دوربین حتماً نام و مشخصات خود را بنویسید. (ضمناً توصیه می شود مشخصات را روی کاغذ یا مقوا نوشته داخل چمدان نیز قرار دهید).
17. حتی الامکان از چمدان و کیف قفل دار استفاده کنید و یا قفل مخصوص تهیه کرده روی آن نصب نمایید.
18. همراه داشتن موبایل، دوربین عکاسی یا فیلم برداری بلامانع است. اما بردن آنها به داخل حرمها و اماکن زیارتی ممنوع است. به علاوه عکس برداری یا فیلم برداری از پایانههای مرزی، ستونهای نظامی در جاده ها، اماکن نظامی و نظایر آن مطلقاً ممنوع است.
19. نام دفتر اعزام کننده از شهرستان، نام مدیر کاروان، تلفن همراه وی و مشخصات اتوبوس و هتل خود را دقیقاً به خاطر داشته باشید تا در صورت جدا افتادن از کاروان به راحتی بتوانید کاروان خود را پیدا کرده و به آن ملحق شوید .
20. در ایران و عراق حساسیت زیادی روی مواد مخدر و داروهای روان گردان وجود دارد و در صورت همراه داشتن حتی یک گرم ، موجب بازداشت دارنده مواد و مدیر کاروان شده و برگرداندن کل کاروان به ایران را باعث میشود و کارگزار و سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا در این گونه موارد مسئولیتی نخواهند داشت.
نکته: افرادی که عادت به کشیدن سیگار دارند در اتوبوسها و اجتماعات رعایت حال اطرافیان خود را بنمایند . ضمناً استعمال دخانیات در حرمهای مطهر و اماکن زیارتی ممنوع است.
21. همراه داشتن اسناد و مدارک (مانند: شناسنامه، کارت ملی، کارت بسیج، کارت شناسایی شغلی، گواهی نامه رانندگی، دسته چک، دفترچه بانکی، دفترچه بیمه، کارتهای اعتباری و نظایر آن) در سفر عتبات عالیات به هیچ وجه ضرورت ندارد و احتمال مفقود شدن آنها در سفر زیاد است، بدیهی است کارت شناسایی زائر و کارت هتل محل اسکان و گذرنامه کافی است.
22. در صورتی که اقلام فرهنگی که از سوی مدیر راهنما تحویل شما میشود به صورت امانت است. از کتابها و سیدیهای آن بهره برداری نموده و آنها را پس از استفاده، سالم به مدیر راهنما تحویل نمایید .
23. همواره سعی نمایید با هماهنگی روحانی کاروان و مدیر راهنما در طول سفر نمازهای یومیه در وقت فضیلت(اول وقت) اقامه شود.
24. داخل پایانه مرزی و در مراحل کنترل گذرنامه، طبق شماره ردیف مانیفست در صف و نوبت قرار بگیرید.
25. در صورت انصراف یا غیبت زائر در روز اعزام یا ممنوع الخروج شدن یا ممانعت عراقیها از ادامه سفر به دلیل احوال شخصی یا تشابه اسمی، خسارت مالی زائر مربوطه و همراهان بر عهده خود زائران خواهد بود.
26. هزینه جا به جا کردن بار و اثاثیه به صورت دستی یا با گاری (در خاک ایران و مرز عراق) بر عهده زائر میباشد و در فاصله محل توقف اتوبوس تا هتل در کربلا، نجف و کاظمین و بالعکس به عهده شرکتهای مجری حمل و نقل عراقی می باشد.
27. به محض ورود به خاک عراق ساعتهای خود را با وقت محلی تنظیم کنید زیرا برنامه های کاروان مطابق ساعت رسمی کشور عراق انجام میشود.
28. در ایران و عراق تلاش گسترده ای صورت گرفته است که آسایش و آرامش خاطر برای تمام زائران محترم در حد مقدور فراهم باشد. اما در برخی موارد ممکن است به صورت ناخواسته مسایل و مشکلاتی ایجاد شود، مانند خرابی اتوبوس در بین راه و معطلی برای رفع نقص فنی و یا اعزام اتوبوس جایگزین. در این گونه موارد لازم است با صبر، حوصله و بردباری نسبت به آرام کردن همسفران خود، شرایط را از آن چه هست دشوارتر نکنید. برخی از نا ملایمات یا مشقات احتمالی که ممکن است با آن روبرو شوید ذیلاً اشاره می شود:
28-1 احتمال معطلی زیاد در مرحله عبور از مرز، اعم از خاک ایران یا عراق(در مرحله رفت یا برگشت) وجود دارد .
28-2 کمبود امکانات رفاهی در پایانه های مرزی(بخصوص کمبود سرویس بهداشتی در مرزهای عراق) مشهود است . لذا افراد مریض و مسن و بیماران کلیوی قبل از خروج از ایران تجدید وضو نمایند .
28-3 نحوة برخورد کارکنان یا ماموران عراقی با زائران ایرانی و وجود نیروهای خارجی اشغالگر و بازدید بدنی و وسایل ممکن است ناخوشایند باشد ولی باید آن را تحمل نمود .
28-4 در صورت درخواست آنان برای انگشت نگاری و عکس یا طرح سوال، خونسردی خود را حفظ کرده ، مقاومت نفرمایید و همکاری نمایید .
28-5 احتمال معطلی برای گذراندن تشریفات گمرکی و کنترل گذرنامه در مرز وجود دارد، لذا عدم مناقشه و درگیری مورد انتظار است .
28-6 احتمال معطلی برای رسیدن و آمادگی اتوبوس عراقی در مرز و خستگی زائران محترم وجود دارد.
28-7 احتمال نا مناسب و قدیمی بودن اتوبوسهای عراقی از لحاظ کیفیت صندلی، جای بار، کولر یا بخاری، رفتار رانندگان متصوّر است.
28-8 به دلیل آن که در رستورانهای بین راهی برای صرف ناهار(روز اول ورود و روز آخر) امکانات سالن غذاخوری و ارائه خدمات به اندازة کافی و برای کل زائران به طور همزمان وجود ندارد لذا صرف غذا در داخل اتوبوس انجام خواهد شد . در این مرحله خواهشمند است نظافت داخل اتوبوس را رعایت فرمایید.
28-9 ممکن است با توقف مکرر اتوبوس در سیطرهها و ایست های بازرسی در جاده های بین شهری مواجه شوید . لذا پرده اتوبوس را کنار بزنید تا داخل دیده شود و با اتلاف وقت کمتر عبور کنید .
28-10 امکان توقف اتوبوس در نقاط مورد دلخواه کاروان به دلیل تنگناهای امنیتی میّسر نمی باشد.
28-11 مراقبت کامل از اثاثیه در موقع حمل و صرف ناهار و اقامه نماز هنگام ترک اتوبوس تا رسیدن به هتل محل اقامت و موقع ترک هتل تارسیدن به اتوبوس از وظایف نیروهای امنیتی و مدیران و زائران میباشد که امری کاملاً لازم و ضروری است .
28-12 وجود ضعف و نارسایی در برخی هتلهای طرف قرارداد به دلیل تنگناها و شرایط خاص در کشور عراق میباشد و تلاش زیادی برای رفع مشکلات به عمل میآید، لکن اصولاً هتلها، مسافرخانه ها و مهمانپذیرهای اجاره شده تا ٪90 خیر الموجودین می باشد.
28-13 به علت ازدحام جمعیت در ایام و مناسبتهای خاص مانند نیمه شعبان، عرفه، عاشورا و اربعین پیاده روی طولانی به علت عدم امکان ورود اتوبوسها به داخل شهر و نایاب بودن چرخ دستی چوبی یا چرخهای موتوری و محدود بودن ساعت کار رستوران هتل اجتناب ناپذیر است .
28-14 بسته شدن درب اصلی هتل در ساعت 12 شب، باید مورد توجه زائران بزرگوار باشد.
28-15 در روابط اجتماعی با شهروندان عراقی، ماموران، خادمان حرم، رانندگان و عوامل خدماتی هتلها همواره مشترکات دینی را مدنظر قرارداده و از بحث و جدل با آنها و طرح مطالب تحریک آمیز اکیداً خودداری فرمایید.
28-16 همه روزه هنگام خروج از هتل، کارت مشخصات خود و کارت نشانی هتل در هر شهر را به گردن آویخته و به صورت گروهی و در معیت مدیر راهنما و روحانی رفت و آمد نمایید.
28-17 در برنامه زیارتی که هر روز توسط مدیر کاروان اعلام میشود شرکت فعال داشته باشید. در تمام برنامه ها مثل نماز جماعت، زیارت دوره و ... نیم ساعت زودتر از وقت تعیین شده، در مکان مقرر حضور پیدا کنید.
28-18 زیارت دوره در نجف و کربلا در دو مرحله و به صورت گروهی انجام می شود. از تأخیر در عزیمت و تک رَوی وعزیمت انفرادی خودداری فرمایید.
28-19 استخدام مرشد و پرداخت هرگونه وجهی به آنها در مساجد کوفه و سهله ممنوع میباشد و روحانی و مداح کاروان وظیفه دارند خودشان جهت انجام اعمال ، زائران را توجیه و اقدام نمایند.
28-20 رعایت پاکیزگی و پوشیدن لباس مناسب به همه زوار محترم توصیه می شود. خصوصاً از خواهران محترم انتظار دارد در تمام ایام سفر در محضر امامان معصوم(ع) ضمن رعایت کامل شئون اسلامی، از چادر مشکی استفاده کنند.
28-21 در هیچ شرایطی از لیوان و حوله مشترک با دیگران استفاده نکنید و همیشه در تمام مراحل در بین راه و هتل از آب بطریهای پلمپ شده مصرف نمایید. (آب لوله کشی در عراق فقط برای شست و شو مناسب است)
28-22 هنگام عبور از عرض خیابان، مراقب اطراف خود باشید و عجله نکنید تا با وسایل نقلیه برخورد ننمایید.
28-23 در صورت استفاده از غذای کنسرو یا بسته بندی شده به تاریخ انقضای مصرف آن دقیقاً توجه فرمایید.
28-24 ساعت کار سالن غذاخوری در لابی هتلها نصب شده است. رعایت آن، راحتی زائران و ارائه خدمات بهتر توسط عوامل هتل را درپی خواهد داشت.
28-25 از بردن غذا و ظروف به اتاق هتل خودداری فرمایید، چون احتمال فاسد شدن و آلودگی آن بسیار زیاد است .
28-26 در صورت مریضی یا تصادف و... به همراه مدیر یا نیروی امنیتی به درمانگاه هلال احمر بروید و از غیبت خود، دیگران را آگاه کنید. خدمات پزشکی، درمانی و بهداشتی در عراق رایگان است (کرایه تاکسی بر عهده زائر میباشد) نشانی محل درمانگاه و مطبها در تابلو اعلانات هتلها نصب شده است. از مراجعه مستقیم به بیمارستانهای عراقی خودداری کنید.
28-27 هیچ گاه گوشی تلفن همراه خود را در اختیار دیگران به ویژه افراد ناشناس قرار ندهید. گوشی را برای شارژ در رستوران یا سالن هتل رها نکنید و برای تعویض سیم کارت از عوامل و یا زائران ایرانی مورد اطمینان کمک بگیرید.
28-28 هنگام رفتن به حرم و دیگر مکانهای زیارتی، گوشی خود را داخل چمدان قفل دار در اتاق بگذارید و اگر آن را همراه خود آوردید، سیم کارت آن را خارج کرده و گوشی را در قبال شمارة رسید به اتاق امانات مجاور حرم تحویل دهید و در برگشت از همان محل دریافت نمایید.
28-29 وجوه نقد و اشیاء گران بها را (با حضور یکی از همسفران) به صندوق امانات هتل تحویل داده و رسید کتبی دریافت کنید . حفظ این رسید برای صاحب وجه، الزامی است. (یا وجوه را در مقابل رسید به مدیر کاروان بدهید تا در صندوق امانات خود بگذارد).
27-30 اگر از اعضای گروه خود دور شدید یا جدا ماندید، خونسردی خود را حفظ کرده، با استفاده از کارت موجود در گردن آویز و با کمک گرفتن از دیگر زائران ایرانی مستقیماً به هتل بروید. در صورتی که داخل صحن و در حرم هستید، با قرار قبلی کنار باب القبله یا محل مشخص دیگری منتظر سایر همسفران خود باشید و یا به هتل بروید . (در کاظمین باب المراد)
28-31 همیشه سعی کنید دسته جمعی به حرم یا بازار بروید و مراقب یکدیگر باشید.
28-32 سعی کنید شبها تا دیر وقت نشده به هتل برگردید (اعم از هتلهای دور یا نزدیک، خصوصاً خواهران محترم). لازم به ذکر است در نجف و کربلا شبهای جمعه حرم تا صبح باز است.
28-33 از رفتن به شهرهای دیگر و نقاط ممنوعه اکیداً خودداری فرمایید، چون پوشش امنیتی در آن اماکن وجود ندارد. در صورت تامین امنیت در شهر مقدس سامرا یا سایر اماکن زیارتی ، مراتب رسماً اعلام خواهد شد .
28-34 از تنها گذاشتن کودکان خود در هتل و نیز بازی کردن آنها با آسانسور جداً خودداری نمایید تا خطری متوجه آنها نشود.
28-35 به دلیل احتمال آتش سوزی، از روشن کردن شمع و کشیدن سیگار و پهن کردن لباس روی بخاری برقی داخل اتاق خودداری نمایید.
 
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود وحید


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان