امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زندگی خانواده بی خانمان در کانکس نیروی انتظامی
#1
[تصویر:  Police-Conex.jpg]
خانواده ای قمی در همین نزدیکی ها به دلیل مشکلات متعدد ناچار به زندگی کردن در یک کانکس شده اند، این در حالی است که شرایط این خانواده بسیار سخت و برای هر رهگذری دردناک است.
در همین نزدیکی ها خانواده ای 3 نفره ای وجود دارد که به دلیل مشکلات مالی و جسمی ناچار به زندگی در یک کانکس نیروی انتظامی در میدان شیخ مفید شده اند،شاید نتوان در یک نگاه وضعیت کامل این خانواده بی بضاعت را درک کرد و نیاز به تامل بیشتری باشد اما به هر حال شرایط این خانواده بسیار سخت و برای هر رهگذری دردناک است.
شاید باورتان نشود که این خانواده دسترسی به آب آشامیدنی و حتی سرویس بهداشتی را که جزء ضروریات زندگی محسوب می شوند را هم ندارند و از خدمات پزشکی و حمایت های درمانی و آموزشی نیز محروم هستند.
این خانواده دختر خردسالی دارد که در حال حاضر زندگی و طعم دنیای کودکانه را نتوانسته بچشد،زمانی که صحبت از این دختر خردسال می شود که در کنار مادر خود خوابیده است، مادر خانواده به یاد بیماری فرزندش می افتد و با اشکی که در چشمانش حلقه زده می گوید:تمام شب را به دلیل حادثه ای که برای دخترم رخ داده گریه کرده ام اوضاع ما به گونه ای است که حتی هزینه ای دیگر برای فرستادن تنها فرزندمان به مدرسه نداریم.مجتبی فرهانی پدر این خانواده نیز در گفتگو با خبرنگار ما،در خصوص مشکلات اظهار داشت:نزدیک به یک ماه است که آواره شده ایم و تنها مکانی که توانسته ام برای امنیت زن و فرزندم مهیا کنم این کانکس نیروی انتظامی است.وی با اشاره به دلیل مشکلات خود گفت:در دوجای قبلی که مستاجر بودم صاحب خانه ها پول من را ندادند و وقتی شکایت نیز کردم دادگاه به سود آنها رای صادر کرد،بعد از این اتفاق متاسفانه تصادف کردم و در حین این تصادف نصف صورتم و یکی از پاهایم دچار شکستگی شد و در حال حاضر نیز در صورتم 3عدد پلاتین کار گذاشته شده است.این پدر دردمند اضافه کرد:در گذشته کارگر بودم و می توانستم کاری انجام دهم و در آمدی داشته باشم اما از دو سال پیش که تصادف کرده ام به دلیل وجود پلاتین در صورتم نمی توان در سرما و گرما بیرون بروم ودر حال حاضر نیز پولی ندارم که بتوانم جراحی کنم تا وضعیتم بهتر شود.
وی با بیان اینکه حمایت کننده ای در زندگی ندارم،ادامه می دهد:پدر من سرطان پروستات دارد و مادرم نیز بیماری دیابت و خود اینها نیازمند حمایت هستند، به همین دلیل کسی نیست که بتواند مرا کمک کند،بهزیستی و کمیته امداد نیز ما را فراموش کرده اند.کانکس نیروی انتظامی به کانکس گفته می شود که جهت استقرار نیروی انتظامی در پارک ها و یا در بین جاده ها و راه ها مورد استفاده قرار می گیرد . شرکت کانکس آپادانا با بهره گیری از کادری مجرب قادر به ساخت این محصول می باشد . از مشخصات فنی این کانکس می توان به جنس دیواره داخلی UPVC درجه یک ( مناسب برای جابجایی ) ، جنس دیواره های خارجی ورق های رنگ کوره ایی ، شاسی کشی کامل محصول با بهترین متریال و پنجره و درب درجه یک اشاره کرد
پدر این خانواده با بیان اینکه ما هیچگونه امکانات بهداشتی و حتی آب خوردن نیز نداریم، ابراز داشت:قبلا آب خوردن را از دفتر راهنمایی و رانندگی کنار خیابان تامین می کردیم و از سرویس بهداشتی های این دفتر نیز استفاده می کردیم اما بعد از مدتی آنها نیز اجازه استفاده از این امکانات رانمی دهند و حتی نیروی انتظامی نیز اصرار دارد که ما این کانکس را خالی کنیم.
وی خاطر نشان کرد:اگر بتوانم هزینه جراحی صورتم را فراهم کنم و سالم شوم مطمئنا سراغ کار کردن می روم تا از این وضعیت نجات پیدا کنم،از مسئولان نیز می خواهم به فریاد مستاجران و کسانی که خانه ای ندارند برسند زیرا زندگی در این مکان و با این شرایط برای هر کسی طاقت فرسا خواهد بود.
با این همه ذکر چند نکته به نظر ضروری می رسد،در شهری که بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد و به شهر کریمه اهل بیت نیز معروف است چرا باید خانواده ای بی بضاعت در یک کانکس با بدترین شرایط بهداشتی زندگی کنند،آیا زمانی که صدا و سیمای قم برنامه شهر یا کریم را در ماه پر فضیلت رمضان به روی آنتن می فرستاد و به دنبال کمک به افراد فقیر شهر قم بود،در هیاهوی رسانه ای خود این خانواده را ندید؟آیا سازمان هایی مانند بهزیستی و کمیته امداد نیز از این موضوع خبر دار نشده اند؟ و در آخر آیا در شهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) خانواده هایی وجود ندارند که به داد این خانواده بی خانمان برسند؟
پاسخ
#2
[تصویر:  IMG_9782.JPG]
[size=12px]نصب کانکس تجهیزات امداد و نجات در محلات شهر [/size]
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران(بحران نیوز)؛ کاهش آسیب پذیری جامعه در برابر مخاطرات طببیعی نظیر زمین لرزه و سیل تنها هنگامی موفقیت آمیز خواهد بود که مبتنی بر یک نگرش جامع به موضوع مدیریت بحران و توسعه نهادی همراه با توانمندسازی و گسترش مشارکت های مردمی باشد.
کشور ما به طور عام و شهر تهران به طور خاص همچون بسیاری از نقاط دنیا در معرض پدیده های طبیعی مختلفی به ویژه زلزله قرار دارد که می تواند تهدیدی بالقوه برای جان و مال شهروندان و زیرساخت های جامعه باشد.
تجربه حوادث داخلی و خارجی بیانگر آن است که پس از وقوع سوانحی همانند زلزله، با تخریب ساختمانها و بافت های فرسوده، شکستگی پل ها و شریان های حیاتی، انسداد راهها، حجم بالای ترافیک به دلیل اضطراب و سراسیمه گی مردم و بروز تصادفات احتمالی، وجود مجروحین و تعداد زیاد نیازمندان به کمک، خسارات و تلفات فزونی یافته و کمک رسانی به آسیب دیدگان با توجه به تعداد ناکافی امدادگران با سختی زیادی همراه می شود.
در چنین شرایطی کمک های امدادگران محلی و داوطلبان آموزش دیده برای سانحه دیدگان بسیار ضروری و حائز اهمیت است چرا که بهره گیری از مشارکت مردم در سوانح ظرفیت مناسبی را برای کاهش صدمات جانی و مالی شهروندان ایجاد می نماید.
به عنوان مثال در آخرین اخبار منتشره از زلزله و سونامی بزرگ شرق ژاپن که در سال 2011 به وقوع پیوست اعلام شد که بالغ بر 70 درصد سانحه دیدگان توسط مردم نجات یافتند. این کمک ها زمانی کارآیی و اثر بخشی بیشتری دارد که داوطلبان آموزش دیده و امدادگران محلی از تجهیزات کافی برای خود امدادی و دگر امدادی برخوردار باشند و در زمان طلایی (72ساعت اولیه پس از وقوع بحران) بتوانند به امداد رسانی اقدام کنند یعنی هر گونه تعلل امدادرسانی در این زمان منجر به افزایش چشم گیر تلفات خواهد شد.
در سالهای اخیر با عنایت به رویکرد مدیریت غیرمتمرکز و توجه اساسی به بهره گیری از پتانسیل موجود در محلات برای آمادگی و مقابله با سوانح محتمل، تعداد قابل توجهی از شهروندان تهرانی در قالب گروه های داوطلب واکنش اضطراری محلات، مدیریت بحران اماکن و غیره جذب سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران شده و آموزش های لازم را فراگرفتند.
از این گروه ها می توان از گروه های دوام نام برد که به صورت کاملا داوطلبانه تحت آموزش های امداد و نجات قرار می گیرند و برای انجام مسئولیت های امدادی طی بحران، سازمان دهی و در کانکس مستقر می شوند. آنها همچنین باید استفاده از ابزارهای امدادی را کاملا فرا گیرند.
در این راستا تامین تجهیزات مورد نیاز گروه های مذکور در دستور کار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران قرار گرفته شده است.
عملکرد سازمان مدیریت بحران به صورت پله ای در سه بخش تقسیم می شود. به طور مثال در پایگاه های چند منظوره، گروه های تخصصی مدیریت بحران، مثل هلال احمر، آتش نشانی، و اورژانس مستقر هستند. به علاوه 3 انبار و کانکس در این پایگاه ها در نظر گرفته شده است که لوازم و ابزار مربوط به امداد و نجات در آن انبار شده تا در موقع ضرورت در دسترس قرار گیرد. به علاوه جلسات شهردار ناحیه با گروه های دوام، آتش نشانی و هلال و اورژانس در آنجا برگزار می شود.
در پایگاه های ویزه با سوله هایی وسیع بیش از 1000 متر، کلاس های آموزشی برگزار می شود. به علاوه شهردار منطقه جلسات فصلی و مهم را در این پایگاه ها برگزار می کند. این سوله ها کاملا ضد زلزله و با سازه های خیلی سبک ساخته شده اند. ابزار امدادی با حجم بسیار زیاد در این سوله ها فراهم شده است که به صورت مداوم به روز رسانی و از نظر خرابی احتمالی دستگاه ها کنترل و جایگزین می شوند.
اگر چه بیش از 300 هزار قلم تجهیزات ذخیره سازی شده در 98 پایگاه پشتیبانی ویژه و چند منظوره مدیریت بحران در سوله ها درنظر گرفته شده است، اما برای جلوگیری از سردرگمی و دسترسی سریع مردم امداد رسان و به ویژه گروه های دوام، در هر محله تعدادی تجهیزات ضروری هم داخل کانکس هایی قرار داده شده که در محلات تعبیه شده است.
ویژگی کانکس تجهیزات امداد و نجات محلات:
کانکس تجهیزات امداد و نجات ویژه داوطلبان واکنش اضطراری محلات(به طول 30/4 و عرض 10/2) دارای دو درب کشویی  ورود و خروج است. این کانکس ها با طراحی مناسب و همخوان با مبلمان شهری، از سامانه الکترونیکی کنترل از راه دور برخوردار بوده و در هنگام بروز بحران درب کانکس با فرمان ستاد مرکزی مدیریت بحران به صورت خودکار باز می شود تا مردم به لوازم داخل آن دسترسی پیدا کنند.همچنین در موقع اضطرار بلندگوهای قرار داده شده در کانکس و خروج بالن نمایشگر از سقف این کانکس مکان یابی را جهت سهولت انتقال آسیب دیدگان از محل های حادثه دیده به محل های اسکان اضطراری فراهم می کند.به منظور برقراری ارتباط بین کانکس ها با مرکز کنترل و فرماندهی ستاد مدیریت بحران شهر تهران، نمایشگر متن خوان جهت نمایش پیام های آموزشی، به علاوه ارسال پیام صوتی و بهره گیری از حداکثر فضا جهت چیدمان تجهیزات از دیگر مزایای این کانکس است.
برخی از تجهیزات موجود در کانکس:
با توجه به اهداف پیش بینی شده برای نصب کانکس های تجهیزات امداد و نجات در محلات که از مهم ترین آنها افزایش آمادگی خودامدادی و دگر امدادی در زمان وقوع سوانح در شهر تهران است، کوله تجهیزات انفرادی جستجو و نجات، نردبان کشویی آلومینیومی، بیل  امدادی دسته دار، تبر دسته کوتاه، پتک دسته بلند، کلنگ امدادی دسته کوتاه، دیلم میخ کش سرکج، جک هیدرولیک خودرو، اره آهن بر، بلندگوی دستی، کیسه ابزار، طناب ضخیم، زیرانداز برزنتی، دلولاستیکی، رادیو، چادر اسکان اضطراری، مجموعه ظروف آلومینیومی، برانکاردتاشو، کپسول آتش نشانی، کیف کمک های اولیه، کیسه خواب و چراغ قوه، برخی از تجهیزات پیش بینی شده در این کانکس ها هستند.
همچنین تعدادی شلترباکس حاوی 15 قلم، شامل ظروف، پیکنیک، کیسه خواب، پتو و کلیه لوازم حیاتی کافی برای خانواده های چهار نفره هم در این کانکسها و هم در سوله های ویژه و چند منظوره قرار دارد.
نمودار مقایسه ای تعداد کانکس های تجهیزات امداد و نجات در مناطق 22 گانه:
تعداد کانکس های موجود در هر یک از مناطق 22گانه در نمودار زیر به نمایش درآمد. این تعداد بسته به تعداد محلات موجود در هر منطقه در نظر گرفته شده است.

 
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تاثيرات و پيامدهاي مثبت و منفي اينترنت در خانواده ها WiSe 1 83 11-04-2014، 08:39 PM
آخرین ارسال: نوید خزدوز
  پیرترین خانواده جهان مهسا.م 1 98 11-04-2014، 08:37 PM
آخرین ارسال: نوید خزدوز

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان