امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موارد استفاده و انواع عایق صوتی
#1
به منظور مقابله و کاهش سر و صدای مزاحم در ساختمانها از عایق صوتی استفاده می‌کنند. در واقع در طراحی ساختمان ها باید دو چیز را در نظر گرفت , اول جذب صدا و بعد انتقال آن و از مصالحی استفاده نمود که این خاصیت را داشته باشند . موادی که قادرند امواج صوتی را جذب کرده و مقدار آن را کاهش دهند به مواد .اکوستیکی معروف می باشند . 
انواع مواد آکوستیکی و ویژگی های آنها : مهم ترین ویژگی های یک عایق صوتی مناسب زیاد بودن وزن , آن نرم بودن، ظرفیت بالای کاهش سر و صدا و غیر قابل نفوذ بودن است 
- عایق های صوتی سربی : این عایق ها به صورت ورقه هایی در روی تیغه های نازک پارتیشن و روی مصالح .دیگر با استفاده از چسب مخصوص می توان استفاده نمود .
- کاشی و صفحات ساخته شده از فیبرهای سلولزی : این کاشی ها معمولا از الیاف نیشکر که تحت فشار قرار گرفته و به صورت تخته دری آیند ساخته می شوند و معمولا آنها را سوراخدار می سازند تا صدا بتواند به حفره .های بین الیاف برسد که باعث جذب آن گردد . 
کاشی های ساخته شده از فیبرهای معدنی این کاشی ها در کشورهای صنعتی از سرباره کوره ذوب آهن تولید می شود و به صورت شکافدار و یا سوراخدار ساخته می شود تا قابلیت جذب صوت آنها افزایش یابد.
کاشه های فلزی سوراخدار : را این کاشی ها از ورق های آلومینیومی و یا فولادی ساخته شده که سطح آن سوراخدار بوده و با موادی نظیر پشم های معدنی پرشده اند و روی آن را با پوشش لعاب پخته سفیدی می پوشانند .
ویژگیهای مصالح آکوستیکی 
مصالح اکوستیکی باید به لحاظ شکل ظاهری , یکنواخت , بدون عیب و عاری از مواد سست و کم دوام و مضر باشند . مقاومت در برابر فشار , بریدین و کشیدگی , جذب آب , تخلخل و حمله موجودات زنده نظیر حشرات از .ویژگی های مواد آکوستیکی است که به همراه قابلیت حمل آسان می تواند مورد توجه واقع شود .
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان