امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
داستان کودکی کوروش بزرگ
#1
هرودوت می نویسد که : آستیاگ (ایخ توویکو) شاه ماد، شبی به خواب دید از دختر او ماندانا، چندان آب رفت، که همدان و همه ی آسیا غرق شد. بنابراین شاه از دادن دختر خود به بزرگان کشور خود بترسید، و برای این که مبادا خواب او تعبیر شود، وی را به کمبوجیه، یکی از نجبای پارس که مردی ساکت و آرام بود داد. کمبوجیه آن دختر را به ولایت خود برد. چندی نگذشت که ایخ توویکو باز در خواب دید که از شکم دخترش تاکی (درخت انجیر) رویید که شاخ و برگ های آن تمام آسیا را فرا گرافت.

دختر را بنابراین به پایتخت خواند، و چون پسری از او متولد شد، او را به وزیرش (هارپاگ) سپرد و دستور داد آن بچه را بکشد. هارپاگ که نمی خواست دست خود را به خون کودکی بی گناه آلوده سازد، او را به یکی از چوپان های شاهی به نام میترداد (مهرداد) سپرد، تا در کوهی گذاشته تا هلاک شود. چون سپاکو زن چوپان همان وقت کودکی مرده زاییده بود، از شوهرش درخواست کرد که آن کودک را نکشد، تا او را به جای فرزند پرورش دهد؛ و نعش کودک مرده را به جای کوروش به وزیر دهد. چوپان پذیرفت و وزیر نیز سخن او را باور کرد.

کوروش در نهان بزرگ شد و به دوازده سالگی (در بعضی روایات ده سالگی) رسید، و همبازی بزرگ زادگان شد. روزی در میان بازی به یکی از امیر زادگان تندی کرد و او را زد. وی شکایت به پادشاه برد. ایخ توویکو کوروش را طلبید، پس از تحقیق دریافت که نوه ی اش است. ظاهرا از زنده ماندن او خوشحال شد. ولی فرمان داد که کوروش همراه با مادرش ماندانا به پارس برود. و چون هارپاگ وزیر او در اجرای امر غفلت کرده بود، مخفیانه فرمان داد که پسر او را به قتل برسانند و از گوشت او در میهمانی به پدرش هارپاگ بخورانند. بعد سر و دست و پای او را برای پدرش فرستاد. هارپاگ این ظلم پادشاه را بروی خود نیاورد، تا چون کوروش برومند شد، پنهانی با وی مکاتبه کرد، و او را به گرفتن ماد برانگیخت.

داستان بالا که هرودوت روایت کرده ، بیش تر به یک افسانه شباهت داره تا یک داستان تاریخی. ولی جز این روایت، چیز دیگه ای در مورد کودکی و چگونگی تولد کوروش بزرگ در دست نیست . . .


آینده چیزی نیست که انسان به ارث ببرد
بلکه چیزیست که خودمیسازد
پس اندیشه رابه جست وجو ویافتن راه حل چگونه ساختن به کارگیریم...


خدااایا دلم گرفته.......ازخیلی ها.......!!!!؟؟؟؟

پاسخ
 سپاس شده توسط WiSe


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان