امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نیم نگاهی به هفت پیکر
#1
هفت پیکر یا هفت گنبد از جمله پنج گنج نظامی گنجه ای است. داستان شاد کامی وخوشگذرانی بهرام گورفرزند یزدگرد است که بنابه روایت نظامی تحت پرورش نعمان عرب از اهالی یمن بالیده است.
بهرام پس از مرگ
پدرش به یاری همین نعمان به ایران زمین رهسپار می شود وتاج وتخت شاهی  را باشجاعت ومهارت ِِ جنگاوری از میان دوشیر شرزه به دست می آورد.
در این منظومه عدد«هفت» جایگاهی خاص در ایجادوساخت داستان دارد.هر روزی از هفته به رنگی وسیاره ای منسوب است ودر هرقصری بانویی بالباسی از رنگی خاص. البته رنگ های منسوب به سیارات با عقایدعامه منجمان در رابطه با روزها وسایرمدلولات در برخی مواردتفاوت هایی دارد که می تواند به ماخذ متفاوت نظامی تفسیر وتوجیه شود.
سکونت  «هفت» شبه بهرام درقصری منسوب به رنگ هرروز باپیشکاری سیاره ای درآسمان که به آن رنگ وروز وقصر وابسته است به میزبانی شاهزاده خانمی دوراز وطن که رنگ قصر  خود را به رنگ سرزمین خویش برگزیده وروایت قصه وماجرایی سخت رمز آلودوشنیدنی وپرجاذبه که درپایان خود،رمزهای خویش را آشکار می سازد  قدرت وتسلط طبع  نیرومندوخلاق نظامی راچنان به رخ می کشدکه خواننده را مات ومبهوت می سازد         
                شاه راهفت نازنین صنم است                         هریکی را زکشوری عَلَم است
       
                هست هرکشوری به رکن واساس                   در شمارستاره ای به فیاس


   *موارد زیر اشاره به تقسیم بندی ومنسوب کردن ایام وهفته ها به سرزمین های خاص که ابوریحان بیرونی در کتاب «التفهیم» به تفصیل آورده است. [table][tr][td]اقلیم[/td][td]روز[/td][td]ستاره/سیاره[/td][td]گنبد[/td][/tr][tr][td] اقلیم اول[/td][td] شنبه[/td][td] زحل[/td][td] گنبدسیاه[/td][/tr][tr][td] اقلیم دوم[/td][td] پنجشنبه[/td][td]مشتری[/td][td] گنبدصندلی[/td][/tr][tr][td] اقلیم سوم[/td][td] سه شنبه[/td][td] مریخ[/td][td] گنبدسرخ[/td][/tr][tr][td] اقلیم چهارم[/td][td] یکشنبه[/td][td] آفتاب[/td][td] گنبدزرد[/td][/tr][tr][td] اقلیم پنجم[/td][td] جمعه[/td][td] زهره[/td][td] گنبدسپید[/td][/tr][tr][td] اقلیم ششم[/td][td]چهارشنبه[/td][td] عطارد[/td][td] گنبدپیروزه رنگ[/td][/tr][tr][td] اقلیم هفتم[/td][td] دوشنبه[/td][td] ماه[/td][td] گنبدسبز[/td][/tr][/table]  

 
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ
 سپاس شده توسط افسانه پناهی


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نگاهی به انواع ضرب المثالها.... WiSe 0 245 17-05-2014، 12:10 AM
آخرین ارسال: WiSe
  نگاهی به برخی از مسائل ترجمه در ایران WiSe 0 101 14-03-2014، 09:08 PM
آخرین ارسال: WiSe

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان